Kdy bude kompost k použití

Od: Datum: 06.06.12 11:45 odpovědí: 7 změna: 14.06.12 10:58

Mám na zahradě nový kompostér do kterého dávám teď v sezóně posečenou trávu sekačkou a občas zeminu. Kdy mohu počítat že budu mít kompost k použití resp. jak dlouho trvá proces po kterém bude možné kompost požít? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fran
Datum: 06.06.12 11:54

Kdy je kompost zralý:

Za optimálních podmínek trvá tvorba kompostu (humusu) méně než jeden rok. Poslední dva měsíce probíhá zrání kompostu, které se nesmí podcenit. Během zrání dochází k vytvoření rovnováhy mezi jednotlivými složkami.

Zralý kompost má tmavě hnědou barvu, je jemný a nepáchne. Má schopnost zadržovat vodu, provzdušňovat půdu a obohacovat jí o živiny.

Zda lze již kompost použít si můžeme ověřit pomocí jednoduchého testu. Mělkou misku naplníme kompostem a navlhčíme. Na povrch vysejeme semínka a jemně přitlačíme (stejně jako když sejeme do navlhčené vaty). Misku shora zakryjeme fólií. Pokud po několika dnech (v závislosti na druhu semen) většina semen vyklíčí, znamená to, že kompost již neobsahuje žádné škodlivé látky a můžeme ho použít. Sytě zelené klíčky svědčí o dobře vyzrálém kompostu, žlutá či hnědá barva naopak o nevyzrálém. V tomto případě ještě měsíc počkáme a znovu provedeme test.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.12 12:19

Zhruba na jaře - a poznáte to snadno - zralý kompost má v podstatě strukturu a barvu zeminy, nejsou v něm kousky nerozloženého materiálu v původní (okem rozeznatelné) podobě. Nezapomeňte během léta a podzimu kompost dvakrát přehodit - provzdušnit. Ta zemina je dobrá, jsou v ní půdní bakterie, které napomůžou rychlejšímu rozkladu ostatních kompostovaných složek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.12 12:43
avatar

Dávat do kompostéru jen trávu,není moc vhodné.Vždy je třeba přidat i listí,aby se obsah provzdušnil,je možné přidávat zbytky rostlin.Kořeny a oddenky vytrvalých plevelů raději do kompostu nedávejte.Snažte se,aby obsah nebyl umačkaný,nesmí ani vyschnout.Kompost používám nejdříve za rok.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 06.06.12 13:57

Vizte dnešní TV1 Sama doma - kompostování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mil®
Datum: 06.06.12 20:10
avatar

Kompost požívám vždy po roce, někdy dvou, když vyjímečně kompostér nenaplním. Letos to je tragédie, je suchej, musím kropit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rostlinkycz*
Datum: 07.06.12 10:03
Aby proces kompostovania mohol fungovať potrebujeme vlhkosť a dobré prevzdušnenie. Takže raz za čas ho prehádzať, prisypať zeminou, listami, trávou, zaliať a znovu nechať uležať a spariť. Do kompostu je vhodný záhradný odpad nielen tráva ale aj listy, zeleninové a kvetinové stonky a odpad zo záhonov, drobné konáre, ovocie, zelenina, vajcové škrupiny. Nevhodné sú plasty, kov, zvyšky mliečnych, mäsových výrobkov, ktoré by svojim zápachom prilákali hlodavce či iné zvieratá.
Keď máme zozbieraný záhradný odpad, na dno nádoby nasypeme zeminu a na ňu nasypeme väčšie časti odpadu, potom drobnejšie. Čerstvý kompost získame už za pár týždňov, zrelý kompost o niekoľko mesiacov a pred použitím je potrebné ho preosiať.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.12 10:58
avatar

po roce je většina kompostu už hotová, vytahám z něj větší kousky co se nerozložily a ty dám do příštího. Na jaře ho tedy mám k použití, nasadím do něj rajčata a okurky a do podzimu si přímo na něm pěstuju, za tu dobu se krásně prolne a v podstatě dojde, na podzim jde polovina do záhonu a do druhé půlky promíchám to se nejlépe rozložilo od jara do podzimu. Takže u mě rok a půl.

U mě je kompost kompostem až je jemný... žádné nerozložené kousky, prostě fakt skoro "zemina". Běžně na zahradách vidím jak používají "kompost", který má strukturu velkých bobků a vypadá příšerně. Do záhonů to asi nevadí, tam by se rozložilo, ale u stromů je to fakt hnus :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.