Sousedovi popínavé rostliny na mém domě

Od: Datum: 06.06.12 06:24 odpovědí: 3 změna: 06.06.12 09:26

Dobrý den,

chtěla bych požádat a poprosit o odpověd,radu,mám dům na hranici pozemku,soused si vysadil od zdi popínavý břečtan a to 20cm od zdi a navrtal si na ní železný rošt bez mého vědomí,jak se proti tomuto mohu bránit,když na svém domě toto nechci?Děkuji za odpověd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.06.12 07:33
avatar

Vyzvěte souseda písemně, aby do určitého času ( dva týdny) odstranil ze zdi Vašeho domu kovovou konstrukci a díry do omítky opravil. Pokud tak neučiní, jednoduše mu tu konstrukci strhejte. Ovšem máte po sousedských vztazích.

Další věc je, jak ta Vaše zeď směrem k sousedovi vypadá, zda už se na to nemohl koukat a snaží se to aspoň zelení nějak vylepšit.

Jinak na jednu stranu břečťan se svými úponky či kořínky pevně zažírá do omítky, případné opravy budou spojené s problémy kořínky odstranit. Já měl krásně porostlý dům břečťanem, celý zelený, nepršelo na stěny, izoloval od větru a slunce, ale když exkrementy v něm hnízdících ptákůi začaly smrdět, slabé slovo, musel břečťan pryč! a nikdy více!

doplněno 06.06.12 07:37:

dalším aspektem může být i špatné vypařování vlhkosti ze zdi, zamezení přístupu větru...

toto soused nedělá, bez dohody s vlastníkem.

a § 127 Občanského zákoníku o tom píše jasně!
(1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu celé na http://zakony-online.cz/?s6&q6=127 § 127

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.06.12 07:45

Asi nemáte se sousedem moc dobré vztahy - proč vám ta treláž na domě vadí? Jestli je to na stranu souseda, tak vás to přece v ničem neomezuje,a lze pochopit, že tam soused chce mít něco pěkného na pohled. Rozhodně bych mu ale řekla, že mi vadí, že před tím nebyla vzájemná domluva a příště že se musí nejprve zeptat, jestli vy jako majitel souhlasíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 06.06.12 09:26
avatar

Dobrý den. Souhlasím s radou Sys.Hejkala. Soused nesmí, na váš dům instalovat žádné zařízení, musí ho odstranit. Je to poškození vašeho majetku. :) Soused může pěstovat břečťan, ale na mříži, kterou si upevní na svém pozemku a nesmí poškozovat váš dům.

Nasazením břečťanu 20 cm od základu domu, to neudělám ani nejhoršímu nepříteli. Břečťan je plevel a 20 cm, dostat se na fasádu, není problém. Břečťan kořeny, ( i 6 cm silné) roztrhá po třech letech základy domu a poškodí je. Na fasádě, také udělají kořínky břečťanu škodu. Fasáda v některých místech má díry, musí se celá opravovat. Mám vlastní zkušenost s břečťanem, tři roky na jedné straně domu. Likvidace finančně náročná. Už nikdy, břečťan k domu. Vlastní zkušenost.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.