Kořeny borovice

Od: Datum: 21.05.12 15:07 odpovědí: 5 změna: 23.05.12 08:41

Zdravím,

před RD máme vzrostlou borovici, stáří 30let. Přesnější označení bohužel neznám. Zajímá mě jakým způsobem jsou rostlé u borovic kořeny - má se dělat výkop cca 1,5m do hloubky a 1,5m od hlavního kmene pro položení vody a plynu.

Sice mě výkopová firma ujišťuje, že "se nic nestane", ale chci mít jistotu, že se strom nepoškodí.

V opačném případě bych musel zvolit výrazně dražší a delší variantu jinou trasou.

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ahasver4*
Datum: 21.05.12 15:18

Pokud půjde výkop jeden a půl metru od stromu,tak se do kořenů určitě trefíte.Borovice je má dlouhé.Ale zase bych se tak moc o ní nebál,už jsem takhle pár výkopů dělal a vždycky strom vydržel a přežíl...:)

Od: aigor*
Datum: 21.05.12 16:18

Je jasné, že nějaké kořeny tam budou. Jde o to, že některé stromy mají hlavní kořen dolů, jiné do stran, atd. Nerad bych, aby např. začala usychat část větví kvůli nešetrnému zásahu výkopové firmy.

Od: ahasver4*
Datum: 21.05.12 17:03

Borovice má hlavní kořen dolů,pokud se poškodí ty boční,nemuselo by to mít nějak moc devastující vliv.Tak riziko je tu vždy ale jak píši,moje zkušenost je ta,že by strom měl takový zásah přežít...

Od: viky®
Datum: 21.05.12 16:54

Dobrý den. Máme borovice, staří asi 26 let. Kořeny borovice jdou kolem dokola a jsou hodně dlouhé. 1,5 metru od borovice, když budete kopat, mám velikou obavu, že borovici uškodíte. Jestli to jde, použijte jinou cestu, na uložení trubek. Při pokládání trubek, díry dělá mechanizace, která kolem sebe potřebuje místo, ( může se poškodit i kmen a větve) pak se stěna může uvolnit a kořeny borovice, budou celé z jedné strany odkryté. Jen můj názor

Od: fran
Datum: 23.05.12 08:41

Všechny borovice

Kořeny mají většinou hlavní kůlový kořen, který se větví na mnoho postranních kořenů. Důkazem toho je že se skoro vůbec nenajdou mezi polomy a vývraty, narozdíl od smrků, které mají kořeny rozprostřené okolo kmene a blíže povrchu.

Takže pokud se hlavní kořen něčemu nevyhýbal, třeba skále, ve vzdálenosti metr a půl by měly bý jen kořeny postraní. Jejich poškození vadí také, ale borovici by nemělo zahubit.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.