Nemoc švestky - plody opadají

Od: Datum: 15.05.12 16:08 odpovědí: 4 změna: 21.05.12 08:07

Dobrý den nevíte někdo co je švetce když těsně po odkvětu kdy jsou plody cca 2-3 mm velké opadají. Mám Čačanskou lepoticu. Děkuji za odpovědi :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: viky®
Datum: 15.05.12 22:00
avatar

Dobrý den. Jak zde už byla psáno Čačanská lepotica je samosprašná. V příloze máte obrázky nemocných švestek, které odpadávají. Podívejte se na to, zda se nemůže jednat o váš problém. Tady je ukázka:

Puchrovitost švestek.

Při vlhčím a chladnějším průběhu jara v rizikových lokalitách (zvláště ve vyšších polohách) nelze vyloučit poškození plodů švestek puchrovitostí švestek (Taphrina pruni).

Houba přezimuje myceliem ve větvích nebo blastosporami (kvasinkovité mycelium) na šupinách pupenů. K infekci plísně dochází na jaře v období kvetení stromů. Z infikovaných květů se tvoří deformované plody, které rostou rychleji než zdravé. Napadené plody jsou světlejší, abnormálně se prodlužují (dorůstají až 5_7 cm), nakonec jsou protáhlé, mírně zakřivené, mají houbovou vůni, jejich povrch je pokrytý bílým povlakem vřecek. Plody mohou být uvnitř duté a jsou bez pecky. Deformované plody (puchry, bouchoře) postupně hnědnou, zasychají a opadávají.

Silnější výskyty obecně bývají zejména ve výše položených podhorských oblastech, ale při příznivých podmínkách pro infekci byly významné výskyty zaznamenávány i v nižších polohách. Výrazné rozdíly jsou v náchylnosti odrůd. Jako velmi náchylná je uváděna švestka Domácí velkoplodá. Škodlivost choroby je značná, může být napadeno až 70 % plodů.

http://www.agromanual.cz/cz/c…-v-zahrade-unor-a-brezen.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alia*
Datum: 21.05.12 08:03

Podívejte se zda v ěch opadaných plodech není dírka. Pokud by byla tak máte stromek napadený pilatkou švestkovou.

Pár podrobností o ní:

http://www.agromanual.cz/cz/a…skudce/pilatka-svestkova.html

http://www.zahrada.cz/forum/s…atce-126129/?stranka_oblast=0

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.12 08:07

Pokud opadají plůdky takhle malé, pak nedošlo k opylení květů. Nic víc za tím nehledejte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.