Pronájem pozemku

Od: Datum: 03.09.13 22:28 odpovědí: 4 změna: 07.09.13 23:45

Vr.1990 dostala od tehdejšího JZD t.zv záhumenku výměnou za pozemky,které jim pronajala a byly t.zv v honu.Vše proběhlo bez smlovy na ústní dohodu.Po 23 letech hospodaření na tomto pozemku matka zemřela.V tuto dobu já jako syn na tomto pozemku o výměře cca 10 arů pěstuji zeleninu,investoval do závlahy a foliovníků a teď mi majitel pozemku záhumenky ústně řekl,že musím skončit Mohu se nějak bránit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.09.13 08:06
avatar

Dobrý den, první chyba je ta, že není žádný "papír". Takto zásadní věci se musí dělat písemně.

Teď je zde několik pojmů - "dostala", "výměna" a "pronajala". Platil někdo někomu za něco? A takto to fungovalo 23 let? Ten majitel pozemku je stále stejný nebo je to nástupce toho, který měl tu ústní dohodu? Řekl bych, že situace je zralá na to, vyhledat advokáta pro odbornou radu a i případné zastupování, protože Vy si budete bránit investici do pozemku a dohoda není patrně možná.

Zdravím!

P.S. Kdo je zapsán v katastru nemovitostí jako majitel/é všech zmíněných pozemků? Podívejte se tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.09.13 08:26

Smlouvu lze uzavřít i ústně, ale zpětně 23 let řešit kdo s kým a hlavně za jakých podmínek se tenkrát dohodl bude pekelný oříšek. "Dostala výměnou" tzn. že byly převedeny vlastnická práva nebo jen se dohodli, že oni budou užívat její pozemky a ona jejich? Pokud je tomu tak, asi jste bez šance. Majitel je daný a vy máte své pozemky jinde. V zákoně je také tuším něco, když nemovistost prokazatelně užívate a udržujete nějakou dobu vzniká na ní jakýsi nárok, ale toto bych určitě řeši s právníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eda*
Datum: 05.09.13 22:11

Náhodou, i ústní smlouva platí, zejména když se dodržovala 23 let. Z otázky není zcela zřejmý skutkový stav, ani požadavky protistrany, nicméně pokud někdo chce rušit dosud poklidný stav, bude na něm, aby prokázal, že je možné smlouvu vypovědět, a za jakých podmínek (důkazní břemeno žalobce).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.09.13 23:45

Děkuji za odpověď.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.