Blednutí listů na rybízu

Od: Datum: 11.05.12 12:55 odpovědí: 6 změna: 12.05.12 14:40
avatar

Na červeném stromkovém rybízu začaly listy (jenom částečně) blednout. Jiné rybízy takové listy nemají. Poradí mi někdo, co je toho příčinou?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 11.05.12 13:43

My tomu říkáme chloróza ,nedostatek dusíku v půdě je dobré použít nějaké dusíkaté hnojivo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.12 14:50

No, já myslím, že to není chloróza, to ty listy blednou tak nenápadně ne ostře ohraničeně, spíše to bude virová choroba (přenesená třeba mšicemi. Na to není postřik ani hnojivo, zkuste napadené listy otrhat a spálit, pokud by se to po keři šířilo dál a chřadnul, tak zlikvidovat celý, aby se to nepřeneslo mšicemi na další keře. Ale to otrhání může postačit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.05.12 15:22
avatar

Také si myslím, že chloróza to nebude, ta vypadá jinak. Možná to bude nějaká virová choroba, jak uvádíte. Listy jsem už otrhala, nebylo jich mnoho. Letos mám na rybízech mnoho mšic, jarní postřik moc nepomohl. Stromek dává každý rok vysokou úrodu, bylo by ho škoda likvidovat. Nikdy jsem takové zabarvení listů u rybízu neviděla. Mám asi 15 rybízů, ale takové zabarvení listů má jenom 1 stromek. Může to způsobit i nadbytek dusíku? Děkuji za odpověď.

Datum: 12.05.12 05:26

Nadbytek dusíku - myslím že nee, projevil by se bujným růstem a listy by měly tmavě zelenou barvu. Taková pletiva jsou pak řídká a mladé letorosty mají přes zimu sklon k vymrzání. Tady asi ta viróza - jestli je to stromkový rybíz, natřete kmínek lepem, aby tam nemohli mravenci nosit mšice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.12 14:40
avatar

Jakmile se zlepší počasí, tak rybízy, ale i stromy ponatírám tím lepem. Každý rok hnojím stejně, jenom letos jsem ke každému keři a stromku rybízu přidala po lopatce biohumusu. Loňské přírustky se mi zdály být malé, tak jsem chtěla podpořit růst. Zatím to blednutí listí bylo pouze na jednom stromku. Nikdy jsem se s tím nesetkala, ani v jiných zahradách na rybízech to neviděla. Děkuji za radu.

Datum: 12.05.12 09:54

Take bych typovala virozu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.