Zimolez - kamčatská borůvka

Od: Datum: 30.04.12 08:50 odpovědí: 9 změna: 30.05.12 15:28
avatar

Dobrý den, asi před 7 lety jsem si koupila 2 keříky zimolezu - kamčatské borůvky, každý u jiného zahradníka. Zasadila jsem je oba vedle sebe. Borůvky měly hodně plodů. Plody jednoho keříku byly slaďoučké a chutné, plody druhého keříku odporně hořké. Ptala jsem se odborníka, který mi sdělil, že zimolez má několik desítek druhů, přičemž plody některých z nich jsou nejedlé, dokonce i slabě jedovaté. Tak jsem ten hořký keř vykopala a vyhodila.

Ten druhý zůstal sám. Přestože každoročně má spousty květů, letos je úplně holý, napočítala jsem pouhých 8 květů na celém keři. Je to proto, že přišel o toho druhého "kamaráda"? Myslíte, že by pomohlo, koupit a nasadit vedle jiný keř, aby zase byly dva pohromadě? Nebo to mají na svědomí letošní velké mrazy?

Prosím Vás, kdo máte zkušenosti s pěstováním kamčatských borůvek, poraďte mi. Keř hodně zalévám a pohnojila jsem jej speciálním hnojivem na borůvky. Děkuji za rady.*slunce*Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.04.12 09:41
Ohodnoceno: 0x
 
Od: des*
Datum: 30.04.12 10:37

Zimolez potřebuje společnostJako cizosprašná rostlina potřebuje k sobě vhodného opylovače, proto se doporučuje sázet současně alespoň dva keře různé odrůdy.(není podmínkou) Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou ‘Amur‘ a ‘Altaj‘.První z nich, ‘Amur’, má tmavé, velké, modrofialové šťavnaté plody harmonické chuti dozrávající koncem května, ‘Altaj‘ s plody středně velkými dozrává v polovině května _ pro výrazné borůvkové aroma je tato odrůda hodně oblíbená. Máme vyzkoušeno,že je větší úroda,když ježtě v únoru,postříkáme 2x keře cristalonem "na list" on je sice holý ale výživu přijme a je jich neurekom.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: rostlinkycz*
Datum: 08.05.12 15:28
Zemolez kamčatský alebo kamčatská čučoriedka je cudzoopelivá, preto dôležitým predpokladom jej rodivosti je výber minimálne dvoch vhodných odrôd! Jediné riziko neúrody by bolo, ak by predčasne kvitli a hmyz by ich neopelil.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: gita65
Datum: 08.05.12 15:52

Tak i já mám kamčatské borůvky které po 6 let se nestalo že by neměly dostatek plodů. Ale letos na každém keři také jen po 10 květech. Také jsem se už ptala ostatních kdo má tyto borůvky a každý to má stejné. Letos prostě nic. Myslíme si že je to tím mrazem a hmyz nestačil opylovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 29.05.12 15:04

Asi někde dělám chybu, keře jsou obrovské, plodů jak šafránu. Co s nimi? Hnojím je hnojivem pro borůvky. Rostou, plodí velmi málo. Dík za radu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gita65
Datum: 29.05.12 17:51

Nevím proč Vám málo plodí. Je možnost že je máte přehnojené. Stačí hnojit jen trochu 1x za rok na jaře. Hnojivo na borůvky je pro jiné borůvky (třeba kanadské) ale kamčatská borůvka nepotřebuje mít kyselou půdu. Když hnojíte tímto hnojivem tak opravdu jen lehce přihnojovat. Také je důležíte jejich prořez aby nebyly zahuštěné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 30.05.12 14:06

Jak se prořezávají kamčatské borůvky? Nikdy jsem je zatím neřezala. Keře jsou husté, jen nevím jak hodně se tento keř prořezává. Máte s tím zkušenost? Dík za radu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gita65
Datum: 30.05.12 15:28

Keř se musí prosvětlit. Prostě větvičky které jsou uvnitř moc hustě tak uříznu. Neberu to nějak systematicky. Kouknu a vidím že tam to je moc husté a uříznu sem tam nějakou větvičku. Také staré větvičky uříznu. Nemusíte hodně ale aby vevnitř to nebylo tak husté. Sama poznáte až pár větviček uříznete kde to ještě uříznout. Stačí jen pár větviček. Nevím jak vám to jinak popsat. Já vezmu nůžky kouknu a tam ustříhnu větvičku a pak zase jinde a hned bude prosvětlen. Není nutné to vzít radikálně ale aby ten keř nebyl neproniknutelná džungle a šlo tam i sluníčko. Dělám to tak každý druhý rok hned když tam už nejsou borůvky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 29.05.12 17:03
avatar

Dobrý den Jago. Nejen kanadské borůvky, ale i kamčatské borůvky mají rádi společnost. Chtějí být vedle sebe, dva keře. Nevím, zda je to pro opylování, ale fungujete. Chce to koupit, dva nové keře a zasadit je, vedle toho jednoho, co zůstal. Proč dva? Když se koupí jeden, může se stát, jako nám, že po zimě nám keřík odešel a začínali jsme znova. Pak nám zahradník poradil, ať zasadíme dva keříky stejné velikosti, které budou rodit sami o sobě, ale také budou dělat společnost staršímu keři, který zase může začít rodit. Nevím, zda jsem to napsala srozumitelně. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.