Jaký živý listnatý plot

Od: Datum: 11.03.12 10:23 odpovědí: 21 změna: 12.06.12 22:30

Dobrý den,

potřebovala bych poradit s živým plotem. Chtěla bych si vysadit nějaký listnatý, neopadavý živý plot, který vyroste tak zhruba do 2 metrů. Plot bude ve svahu, na sluném místě, půda je spíše kamenitá, nic moc výživná. :( Potřebujeme zakrýt výhled a pokud by se ten svah i trochu zpevnil, tak se nebudeme zlobit. Samozřejmě cenově dostupný. Moc děkuji za rady.

doplněno 11.03.12 14:24:

Nemáte někdo zkušenost s hrabem? Na netu jsem našla, že jsou snad i neopadavé druhy...?!

doplněno 11.03.12 21:00:

Uvažuji nad habrem nebo hlohyní. Máte někdo zkušenosti?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: viky®
Datum: 11.03.12 10:42
avatar

Thuje vám nejen udělají živý plot, ale budují stěnu před větry. Dále se dají nasadit z větviček, které si nastříháte z jiných thují.

doplněno 11.03.12 10:46:

Živý hustý plot. Dají se koupi i malé stromečky 30 až 40 cm, celkem levně. Sází se od sebe 1 m nejméně. Jen vlastní zkušenost. Obrázek z netu

doplněno 11.03.12 13:49:

Ještě doplním, na náš živý plot z thují, používáme elektrické nůžky, bez problému si udržíte živý plot, jak chcete vysoký.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vasice
Datum: 12.06.12 19:15

Thuje bych nezvolila jsou s něma jen starosti měli jsme překrásné thuje 3 m vysoké ještě loni v létě napadli je molice a doslova je sežrali před očima,byly ošetřeny a stejně to nepomohlo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 11.03.12 10:58
avatar

Tady je nabídka ještě rychlejšího růstu živého plotu z netu. http://zazracny-plot.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 12:06
avatar

Tuje ale vyrostou do dost velké výšky. My je máme asi už pětimetrové. A když napadne sníh, tak se lámou. Kromě toho, je to smutný stromek.

Mívali jsme na zahradě řadu hlohyní. Je to trnitý keř, nemá velké nároky. Pokud to máte ve svahu mimo obytnou zahradu a nebudete to muset zastřihovat, tak je to docela hezký keř. Roste rychle a vytvoří zábranu proti nepohodlným vetřelcům. Je více druhů. Některé neopadají, jiné tak napůl, a jiný druh shodí listy úplně. Má světlé květy.Vytvoří krásné oranžové až červené plody, které přilákají opeřence a moc jim chutnají. Pokud je vysadíte, tak drží řadu a nevytváří nadmíru odnože, až když jsou starší a rozvětvené, tak některá větvička položená na zemi zakoření.

Je vhodný do přírodně řešené zahrady. Záleží na Vás, jakou zahradu máte a jak velkou, pokud to je někde stranou, kde nikdo nebude chodit, řekla bych, že je to bezúdržbový porost.

doplněno 11.03.12 12:11:

Doplním - samozřejmě i tůji můžete držet na požadované výšce dva metry pravidelným zastřihováním.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.03.12 19:08
avatar

Habr je to co hledáte, na podzim mu listí zhnědne, ale neopadá, opadává až na jaře jak mu rostou nové listy. A je to plevel, který roste téměř všude, taky není drahý...

Kupovali jsme tady http://www.habry.eu/ 99% sazenic se ujalo...na všechny otázky jsme dostali odpovědi, veliká spokojenost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: myse®
Datum: 12.03.12 10:30
avatar

habr je dobrý, ale musíte ho 2x ročně stříhat (el. nůžky), jinak vám z toho vyrostou stromy...

buk - je taky možnost, podobný jako habr, existuje i červenolistá odrůda.

Thůje - mi osobně se nelíbí, rostou pomalu, pozdějí je budete muset stříhat taky... ale neopadají...

hlohyně - máme doma - stříhat se moc nemusí, spíš "umravňovat" aby rostal kam chci já... Děsně ale fakt děsně píchá, blbě se uklízí ostříhané větvičky. Zase tím neproleze ani kočka... Na zimu spíš opadá (částečně) přes léto je hezčí. A ty barevné kuličky? no my je barevné nemáme, jelikož mají jakousi nemoc nebo co, vypadá to jako strupovitost nebo tak...takže se nevybavví...

bobkovišeň - neopadá, je hezká, ale docela často vymrzá...

a ten slavný turkmenstánský brest -sice rychle roste, to jo...ale! roste pořád, takže budete pořád jenom stříhat a stříhat... do toho bych nešla...

Já preferuji divoký namíchaný živý plot z různých divokých křoví... ale opadá...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.12 10:38
avatar

Zkušeností máme dost,Pěkný živý plot lze vypěstovat i ze smrčků.Jen je třeba neustále stříhat a stříhat.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paaja*
Datum: 12.03.12 10:39

A proč ne třeba klasika - neopadavý ptačí zob? Splňuje všechny vaše požadavky: cenově dostupný, nenáročný na pěstování a údržbu. Přes rok krásně hustý a zelený, v zimě listy lehce prořídnou, některé zhnědnou až zfialoví (podle toho jak je zima tuhá). A 2m za pár let určitě doroste.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: selbyville*
Datum: 12.03.12 12:45

Děkuji za rady. Ptačí zob mě vůbec nenapadl. Zjistím si více info.

Krásný den

Od: fran
Datum: 14.03.12 10:46

Musí to být listnáč?

Smrčky sestříhané do placata nebo hranata vypadají vesele a pokud někde máte možnost vyplet u lesa nálet, nemusí stát plot vůbec nic - jenom práci s úpravou a zezačátku delší čekání na výsledek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.12 19:31
avatar

Mám na chatě habr. Roste sice zpočátku pomaleji, ale později poměrně rychle. Vyžaduje stříhání, ošem když ho zanedbáte a jeho vzrůst se Vám vymkne z ruky, snese i drastický řez až na 20 cm nad zemí. Pak je sice první rok dost nevzhledný, ale spolehlivě znovu obrazí. Smrčky jsou sice zajímavé, ale případná chyba v údržbě se už nedá napravit. Thůje jsou bez chyby, ale rostou pomalu. Ptačí zob je poměrně dobrý a nehrozí Vám, že by z něj vyrostla álej. V žádném případě ne pámelník. Je to potvora, která Vám zaplevelí zahradu a velmi těžko se ho zbavíte.

doplněno 14.03.12 19:36:

Jo a ten habr se dá taky nadloubat z náletu někde na pasece, akorád z kamenité půdy ho budete těžko dolovat. Sazeničky nemusí mýt v kořenovým bale, stačí prostokořenné (jednodušší manipulace). Nesmí Vám samozřejmě zaschnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.12 20:25

Já mám velice dobrou zkušenost s Buxusem. Listnáč, stále zelený, psům i dětem neprůstupný...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paaja*
Datum: 14.03.12 20:55

živé ploty z buxusu jsou velmi krásné, jenom škoda, že rostou hoooodně pomalu *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.12 00:21
avatar

Plot z buxusu zakládáte pro příští generaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.12 21:04
avatar

Když jsme zakládali živý plot, rozhodovali jsme se mezi habrem a tůjemi. Nakonec tůje zvítězily. Habr opadává, je přes něj v zimě vidět. Tůje máme asi 8 let a dvakrát ročně střiháme, nenecháme je vyrůst víc, jak 1,30m. Máme zahradu v břehu a jsme s tím velmi spokojeni. Přikládám foto.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenkak*
Datum: 29.04.12 01:23

Jaké máte přesně thůjky, vypadají krásně

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 01.05.12 07:31

To mají takzvané "Smaragdy". Všimněte si,že nejsou zapojené a je znát i u takto vzrostlého plotu každou rostlinu zvlášť.Mě například připadají legrační ty ušpajzlé špičky. Thuje "Smaragd" byla vyšlechtěna někdy v padesátých letech jako efektní solitera nikoliv jako plotovka. Drží si totiž stále svůj štíhlý kuželovitý tvar.Také roste pomaleji než thuje určené pro kompaktní zelené stříhané ploty (Malonyana,Brabant).Děláme thuje už leta.Zákazníkum vysvětlujeme,že smaragdy nejsou vhodné na živý plot,přesto si je u nás pro tyto účely kupují (?!).Tak je prostě děláme.Zákazník náš pán. *smich* Nebo,kdo chce kam...Pokud se pro ně rozhodnete,saďte je dostatečně blízko,jinak se plotu dočkáte až v příštím životě.Jinak jak je zde zmiňována ta kamenitá a málo živná půda atd.To se thujim moc líbit nebude.Ty snesou dostatečnou vláhu anějaké ty živiny.Je vhodné je občas přihnoji nějakým plnohodnotným hnojivem a pokud je dlouho sucho,tak pořádně prolít vodou. Habrové ploty jsou opadavé.Část listí na nic zůstane přes zimu podobně jako na dubu,ale jinak je skrz ně po opadání listí stejně vidět. Buxusy jsou velice hezké,ale jak zde bylo zmíněno rostou pomalu. Hodí se spíše na nízké ploty či nějaké lemy. Také lépe prospívají,když mají spíše polostín.Na slunci rostou také,ale nesmí strádat.Jsou neopadavé,takže jsou zelené stále.Na dvoumetrový plot ale budete čekat cca 30let pokud to počítám od řízků,které mimochode se snadno ujímají.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: polinek*
Datum: 30.04.12 23:09

nádherný zdravý plot,,jak se o něho staráte,?Mi reziví ,,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 01.05.12 07:40

Je potřeba hnojit (Cererit)a zalévat. Thuje,což se málo ví, roste původně ve své domovině na bahnitých půdách,takže tu rozhodně neulejete. Vzrostlá rostlina,jakmile není v kondici(to platí všeobecně),tak chytne kdejakou houbu či se do ní pustí parazit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.03.12 14:31
avatar

pokud se rozhodnete pro živý plot z hlohyně, musíte od samého začátku zastříhávat, aby byl plot opravdu hustý. Hlohyně je trnitá, takže plot bude jistě splňovat svůj účel. Sami máme na zahradě dva druhy, s oranžovými a žlutými bobulemi, které až do zimy, než je ptáčkové sklidí, zdobí okolí domu ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.12 22:30

Listnaty neopadavy plot,to nevim.Pyracanta opadava.Habr na nem zustavaji suche listi.Asi budete mitelepsi jehlicnan.Jde o to,ajk moc vysoky plotchcete,spravne tady zaznelo,ze thuje muze rust moc do vysky,ale take thuji je vice druhu.Co se tyce pudy,muzete vymenit,lepe udelat ryhol nez jamy a dodat vyzivnou pudu.Pak uz otazka co se vam libi a jak se do razu krajiny hodi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.