Slepičince jako hnojivo

Od: Datum: 02.03.12 09:12 odpovědí: 16 změna: 17.03.14 22:11

Dobrý den, chováme slepice, a soused mi radí at slepičinec použiji jako hnojivo, at ho zredím a klidne naleju na políčko kde chci na jaře sázet brambory, zeleninu.

Nějak se mi to nezdá, můžete někdo prosím poradit?

A pokud ano v jakém poměru mám ředit a mám použít ted nebo až tešně před setbou.

Moc děkuji za vaše rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.03.12 09:16
avatar

Slepičince nebo jinak trus slepičí a holubí obsahuje 1,7% N, 0,1% P, 0,42% K a 0,32% Ca. Cheme-li hnojit zálivkou, kde se doporučuje 1%, tak stačí ředit 1:3, pro hnojení na list postačí 0,4% tj. 1:5. Počítal jsem všechny živiny z trusu 2,54%. Míchat to můžeme z čímkoliv, ale pak se musí vzít kalkulačka a dodržovat koncentraci zálivky v %. Obecné prohlášení p.172.4, že je tam málo dalších živin nestačí. Pokud máme levný zdroj trusu, pak je lepší jej používat, protože jsou tam rovněž další látky, které nejsou v Cereritu. Kupovat ředěný trus v hezké láhvíi, za 70 Kč je na zváženou. Jinak každé zboží má svého kupce.
Více zde: http://www.zahrada.cz/forum/h…ncem-219571/?stranka_oblast=2
doplněno 02.03.12 09:27:

Hustota zálivky je cca 1 díl trusu na deset dílů vody. Větší koncentrace by mohla rostliny popálit. Aplikujte tak jednou za dva týdny...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.12 09:21

Děkuji za odpověd, byla pro mě až moc profesionální. Chápu tedy správně, že použít ano, možno ted i po zasetí, jen se chci ujistit tím poměrem.

Např. na 1 kg slepičince cca 3 kg vody?

Díky za trpělivost se začátečníkem

Datum: 02.03.12 09:47

Nejlepší je slepičince zkompostovat s dalšími rostlinnými zbytky ze zahrady - pak budete mít jistotu, že vyzrálým kompostem si určitě rostliny nepopálíte. Jinak se slepičince zalévají v sudu vodou a nechá se to zakvasit - pak se ředí tuším 1:3-4 vodou a doporučuje se to jako dobré hnojivo třeba na jahody.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.12 09:56
avatar

Jen doplnim, na zkvaseni se dava pomer voda/slepicinec 1:1 a po zkvaseni redi dal. Opatrne, aby jste nepolili listy, ty by se mohli spalit. Jinak kompost je zkutecne nejlepsi reseni, ikdyz je to beh na delsi trat. Pri kvaseni musite nechat samozrejme volny prstor v nadobe, aby Vam to nepreteklo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.12 10:05

Děkuji za odpověd a mohu ještě jednu otázku?

Dnes to dám do sudu zkvasit a to v poměru 1:1 s vodou. Nechám místo, aby to nepřeteklo.

Jak poznám, že je to zkvašené, tedy jak dlouho to tam asi nechat, a pak se to ředí v tom poměru, 10 :1 s vodou, jak psal někdo výše?

Je tedy lepší, abych nespálil listy, když to na políčko naleju před setbou, nebo je to k ničemu, zbytečné plýtvání?

Datum: 02.03.12 10:16

k tomu. aby Vám to zkvasilo, jsou potřebné vyšší teploty. Jestli máte sud někde venku, tak počítejte, že k použití bude někdy koncem dubna. Proto jestli máte možnost, nechte sud někde na sluníčku.

Ano, je možné s tím teď zalít záhon.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.12 10:25
avatar

Pred setbou to dava smysl, ziviny z pudy nezmizi a rostlinky budou mit vyzivu pro rust. Jinak kazde kvaseni potrebuje teplo. Redeni asi zalezi na pouziti, vyssi koncetraci by jsem klidne dal pred zasetim, 1:10 jednou za cas k rostlinkam (ne na listy)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: michalov*
Datum: 02.03.12 11:33

Slepičí trus je velice silný,takže s ním velice opatrně.Není to ani zdaleka jako třeba chlévská mrva.Lepší je ho zkompostovat,jak už tu bylo popsáno.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.12 18:35
avatar

Jak vypálil kolega Strejc celé složení,tak je vidět,že převaha je v obsahu dusíku.Někdo pak dodal,,že je slepičinec velice "silný".

Obě informace jsou užitečné,ale neúplné.Především bych dodal,že dusík je tu ve formě amoniakové,tedy málo vhodný pro přímou konzumaci pro rostliny.Proto se nechává na vzduchu oxidovat kyslíkem a převést časem na dusičnanový dusík.Pak už si s tím rostliny poradí.Ale také bych se přiklonil na zamíchání slepičince do kompostu.Někdy se v ptačích extrementech mohou vyskytovat různí patogenové.Obzvláště u holubího trusu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: imrous*
Datum: 03.03.12 13:23

Zkvašené slepičáky používali již naše prababičky. Já osobně jsem dělal vloni pokus na thůjích. Polovinu jsem hnojil průmyslovým

NPK, druhou půlku slepičinci. Rozdíl za sezonu 20 cm. Ve prospěch slepičinců,.Ahoj*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 05.03.12 09:13
avatar

taky hnojím slepičákem... přes rok to průběžně hážu do sudu s vodou (v zimě na kompost) a na jaře ředím cca 1-10 v konvi s vodou a zalívám tím všechno, od okrasných keřů přes růže, trvalky až po rajčata. I muškáty, domácí kytky...

smrdí to, práce s tím je fakt odporná... ALE JAK TO ROSTE!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beze*
Datum: 05.03.12 17:07

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,pokud jde o zalévání slepičincem bobuloviny,jahody, vše, co jíme, určitě je nějaká doby, do kdy je to možné..Nevíte?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: otakar*
Datum: 29.04.12 08:19

Já dávám na 10litrovou konev 1 litr slepičince. V sudu ho nechávám cca 25 dní překvasit. Nebojte je to hračka. Zdraví Ota. Abych nezapoměl, do sudu dávám polovinu slepičího trusu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michnek*
Datum: 20.05.12 23:02

Dobrý den. také používám nakvašené slepičince vodu z nich sleji a na konev tak dvě decky. Je to super kytky a plodiny po tom jedou jako divý. Zkoušela jsem loni i kytky pokojové takto přihnojovat a taky se jim dařilo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slepicak
Datum: 16.03.14 12:26

Dobrý den,

určitě Vám sousedi poradili dobře. Slepičince od domácích slepiček je opravdu výborné pro rostliny. Je mnohem lepší, než když si slepičince koupíte jako koncentrát nebo dokonce když si koupíte chemické dusíkaté hnojivo.
Doporučuji Vám následující postup, jak nakládat se slepičinci:
Po vykydání slepicím vložte slepičince do sudu naplněného vodou (je jedno v jakém poměru). Blahodárné účinky má též vhození posekané trávy nebo jiného kompostu do sudu spolu se slepičinci. Toto nechte hnít a kvasit přibližně půl roku (pokud je teplo, tak třeba pouze 2 měsíce). Oddělte "vodu" (nebo chcete-li tekutou složku) od slepičinců (pevné složky). Jak víme, slepice mají tzv. kloaku, což je jeden vývod pro pohlavní, trávicí a vylučovací soustavu, takže dochází k mísení moči a stolice (proto nevidíme např. slepice čůrat), a proto je třeba tekutou složku naředit, aby nedošlo ke spálení rostlin od močoviny. Ředí se to v poměru 1:3 (což je jeden litr tekutiny a tři litry vody H2O). Toto zamíchejte a lze to použít k přihnojování rostlin, toto má nejblahodárnější účinek na jahody.
S pevnou složkou naložte tak, že po sklizni úrody na podzim vysypejte slepičince na pole/záhon a zryjte to. Na jaře je pak půda krásně prohnojená a lze do ní sázet např. brambory, jahody, kořenovou zeleninu apod.

Doufám, že jsem Vám odpověděl na otázku.

S pozdravem a přáním mnoho úspěchů se slepičinci a rostlinami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.14 22:11
avatar

Odpověděl jste na výbornou. Já hodím lopatu, či dvě do nádoby tak dvacet litrů a zaliji dešťovkou až po okraj. Pak nechám minimálně měsíc na sluníčku a občas promíchám. Pak do konve deset litrů vody a litrovou sklenici zavařovačku nepromíchaného odstátého "letkvaru" dovnitř, zamíchám a zalévám...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.