Jak udělat sirup z aronie

Od: Datum: 12.08.11 15:20 odpovědí: 10 změna: 18.08.14 12:10
avatar

Dobrý den.

Již několik let na zahradě pěstujeme roubované stromky aronie (Aronia melanocarpa). Lidově je také nazýván černým jeřábem, kterému je svým plodenstvím opravdu podobný.

Každý rok z plodů aronie děláme různé marmelády, kompoty, sirupy za tepla, sušíme apod.

Nedávno jsem, ale slyšel i o možnosti výroby sirupu bez tepelné úpravy. Máte s tímto řešením nějaké tkušenosti.

Dle známých se tento dá vyrábět i ze zamražených plodů, které mají prý po rozmražení obdobné vlastnosti jako plody čerstvé, tudíž můžete mít čerstvý sirup i v zimě.

Prosím o jakékoliv zkušenosti s výrobou tohoto sirupu za studena.

Děkuji

Hans S.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lidka*
Datum: 12.08.11 15:37

Aronii jsem přidávala do džemu míchaného ( rybíz, dokonce jsem namíchala rebarboru a zamrazenou aronii z loňska). Byl z této směsi výborný džem i krásně tmavý. *tuc* Také jsem přidávala aronii do míchaných kompotů, pro zeťáka jsem ji zavařovala samotnou. Pro sebe jsem do kompotu přidávala i jablka a nebo hrušky. Prostě co bylo na zahradě. Vyzkoušela jsem ze zamrazené aronie upéct ovocný koláč - prý chutná jako borůvkový. No borůvkový moc nebyl, ale nebylo to špatné. :) Letos chceme něco usušit, s tím zatím nemám zkušenost. Šťávu jsem nezkoušela, připadají mi plody trochu suché. Ale za studena jsem dělala skoro všechny šťávy ( rybíz, malina apod.) a sice s kyselinou citronovou. Naložit den předem rozmačkané plody a druhý den přes plátýnko vymačkat a přidat cukr. Jenom jsem šťávu zahřívala (nevařila), dokud se cukr nerozpustil. To bude asi stejný způsob.

doplněno 12.08.11 15:45:

Zde je recept na sirup za studena: http://vareni.dama.cz/recept.php?d=2002 Je tam i diskuze o způsobu uchování sirupu. *hej*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.08.11 15:54
avatar

Z důvodu, že nejsou plody aronie tolik šťavnaté se většinou předem namáčí do roztoku kyseliny citronové a vody na 1-2 dny.

Po té se cedí, mačkají a doslazují.

Budu moc rád za další zkušenosti ostatních uživatelů

Hans S.

Datum: 12.08.11 21:14
avatar

Ahoj, já jsem teď zadala do Google otázku sirup Aronie. Ihned mi vyskočilo několik návodů. neumím to přeposlat, tak tam jukněte. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.11 21:17
avatar

Děkuji.

Bohužel se ale jedná stále o ten jeden samý recept, mnohdy jen opsaný.

Hans S.

Datum: 12.08.11 21:59
avatar

Aha! No já to moc nezkoumala. Kouknu na to zítra. Mám ji totiž také na zahrádce u maminky. Vím, že plody jsou docela hořké. Ale také vím, že arónie je léčivá. Já mám například rakytník, letos poprvé je osypán plody. Ale už teď mám husí kůži při představě, jak to budu otrhávat. Jsou to drobné kuličky. *uspech*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.08.11 22:13
avatar

Aronie hořká není.

Pokud je zralá jsou plody až do černa s temně rudou šťávou, chuti sladké, mírmě nakyslé s lehce trpkým "ocáskem"

Datum: 13.08.11 14:28
avatar

Špatně se mi ta chuť vybavila ve vzpomínkách. Ano, jde o ten trpký "ocásek". *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.11 23:08
avatar

Tuto aronii děláme (sirup)každý rok.Letos je jí ale urodilo nějak hodně a tak by byla možnost tak cca 5kg za nějakou rozumnou cenu prodat.Pokud by měl někdo z českobudějovicka zájem o koupi tak je možno na č 724222911.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.11 23:12
avatar

Jak děláte sirup?

Datum: 18.08.14 12:10
avatar

Dobrý den, Hansi, se sirupem Vám neporadím, mně aronie totiž nechutná. Ale známá dělá bezvadný likér, prý dokonce léčivý, a to tak, že aronii nakládá do vodky. Bližší postup neznám, ale pokud byste měl o tento "sirup" zájem, mohu se jí přeptat. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.