Jak se zbavit kosů a špačků

Od: Datum: 26.07.11 10:42 odpovědí: 20 změna: 18.06.15 19:27

Máme na zahradě kosy,špačky.Ty svině nám sežrali celou úrodu z jeřábu,takové černé bobulky,ožírají jahody,rybíz.žerou třešně.Vzal jsem vzduchovku,budu je střílet.Jsou pěkně oprsklý,dva metry přede mnou sedí na stromě a koukají.Mířím na něj,sedí tam a tak jsem pušku uklidil a vykašlal jsem se na to.Nějak jsem tu mrchu nedokázal zastřelit.Tak se ptám,mám se přemoc a střílet?Nechci poradit od nějakého experta,co dřepí někde ve městě a rybíz nebo třešně v životě neviděl.Maximálně to viděl v prodejně se zeleninou,ovocem.*smich*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.07.11 10:48
avatar

Musíte dát na různá míst strašáky, ale tak aby se hýbali, jinak si na ně ptáčci zvyknou. ( havěť) Dávám víčka od zavařovaček nebo pásky alobalu. Občas se musí přemístit. Chodívaí mi na rané hrušky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.11 13:28
avatar

Na úvod: 1/ Kdo vám vlastně sežral celou úrodu? Kosi, špačci, nebo svině? Nemám v tom jasno /svině sedí na stromě a kouká... hm, hm.../*ee*

2/ Nedřepím ve městě, ale na vesnici a přiznávám, že třešně jsem už v minulosti viděla. A rybíz také - včera jsem dokonce zavařila 14 velkých sklenic černého a bílého rybízu. To byla fuška!

Ale - ti ptáci jsou chránění, velice užiteční a i když máme doma 2 vzduchovky a střílím velice dobře, tak jen do plastových láhví na tyči. Kdyby ti ptáci nesesbírali ten škodlivý hmyz z vašich stromů a keřů, těžko by vám tam nějaké ovoce vůbec vyrostlo. Vím, že si nějaký díl ovoce za to vyberou, ale všechno vám snad opravdu nesežerou. My máme kosí hnízdo v keři vinné révy a je krásné je pozorovat, jak poskakují po trávníku, zobák plný žížal a ještě chtějí další. V zimě mají velice rádi jablko napíchnuté na plot. Buďte trochu romantik /hrdliččin zval ku lásce hlas.../ a ne jenom materialista. Střílet vám je v žádném případě neradím, lehko můžete přijít i k pěkné pokutě, pokud je někdo ze sousedů všímavý. Jinak - jak už radili ostatní - udělat plašiče z alobalu, igelitu, osvědčila se nám i stará cédéčka. Soused posadil na tyč velikou plyšovou kočku po svých dětech, byla jako živá a ptáci taky dali pokoj. ;) Jaga.

doplněno 26.07.11 13:32:

Teprve teď jsem si povšimla vašeho nicku /kecal/ a uklidnilo mě to. Že vy jen tak kecáte?

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.07.11 13:04
avatar

Navíc střelba v zástavbě je taky poněkud nemístná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: reeve*
Datum: 26.07.11 14:37

Odpovím zcela racionálně - z pohledu etologie a populační ekologie a bez ohledu na fakt, že jde o živočichy, kteří si zaslouží naši ochranu:

Působí-li nějaký teritoriální druh živočicha (špačci či kosi takovými živočichy jsou, pár či hejno obývají určité teritorium a háji si je před vetřelci) jinému druhu nějaké problémy, řešením NENÍ jejich fyzická likvidace. Pokud se totiž jedinci "obtížného druhu" zlikvidují, jejich uvolněné teritorium okamžitě obsadí noví jedinci z okolí a problém začne znovu. Všimněte se obranné strategie mnohých rostlin, plazů či obojživelníků proti "všetečným" ptákům či savcům: Například pro takovou ropuchu či mloka by jistě nebyl "problém" (myslím v měřítku evoluce) vytvořit prudký nervový jed, který by jakéhokoliv všetečného predátora (kunu, čápa...) okamžitě zabil. K čemu by to však té ropuše bylo? Zaútočil by první predátor, otrávil by se a zahynul. Přišel by druhý, zaútočil a zahynul... A to by se opakovalo tak dlouho, dokud by opakované útoky ropuchu zcela nezničily. Příroda je však mnohem "chytřejší": Predátor zaútočí a dostane dávku plačivého sekretu, po které má několik hodin nepříjemné pocity, ale nezahyne. Od té doby si už na ropuchu netroufne a po celou dobu jeho života má ropucha od útoků pokoj.

Podobnou strategii můžeme využít v "boji" s nežádoucími teritoriálními "vetřelci" na našich zahradách: Nezabít, ale vystrašit. Samozřejmě musíte vyzkoušet, co na hejna špačků nejvíce zabírá. Někdy stačí pohyblivá blyštící se cingrlata (zavěšená cédéčka s rychlou změnou reflexu polarizovaného světla jsou prý velmi účinná), jindy je třeba přidat zvukové efekty (nemusí to být hned výbušniny jako na vinicích, někdy pomůže i pořádné bouchnutí pytlíkem) nebo přesně mířenou vodní spršku tlakovou hadicí do usazeného hejna (velmi účinné). Časem dosáhnete toho, že zahrada sice bude zahrnuta do širšího teritoria špaččího hejna (nepustí do ní jiné hejno), ale při přelétávání se jí budou vyhýbat.

Výše uvedené řádky samozřejmě nejsou stoprocentně zaručenou metodou. Žádná taková neexistuje. Berte je proto spíš jako vysvětlení, proč "radikální" řešení stylem "všechno vystřílet" není příliš racionální.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.07.11 15:29
avatar

A řekněte mi, kecale, co ti chudáci ptáci mají jako dělat? Hlad je zlá věc a vykrmit ty hladové krky ptačích mimin taky stojí lítání. Tak proč by nebrali to, co se jim přímo nabízí? Rybíz, jeřáb, jahody, když je to tak dobré a po ruce, pardon po křídlu. Nechte je žít, aspoň nemáte pak tolik práce se sběrem a zpracováním toho ovoce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: polinek*
Datum: 26.07.11 19:34

mám také zahradu ale toto o čem tady píšete jak vraždit ptáky se mi dělá z vás zle. Já jsem ŠTASTNÁ ,JAK MÁM HNIZDEČKO NA ZADRADĚ A VY S PUŠKOU. ,,VY SI UVAŘÍTE ,,ALE CO ONI ČÍM SE MAJÍ KRMIT ,,VY JIM BERETE JEJICH DOMOVY. žE SE NESTYDÍTE. to snad není možné! Kolik bylo vrabců a kolik je jich těď? Kdyby jste byl můj syn ,,tak bych vysřílela já na váš nenasytný zadek.

doplněno 27.07.11 16:48:

když vaše třešně budou červivé ,,tak budete střílet červy?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 26.07.11 19:41
avatar

Kecale, naprosto chápu Váš vztek a bezmocnost, také jsem mnohokrát zažil situaci, kdy jsem měl na chaloupce "nedozrálo" a při další víkendové návštěvě "sklizeno". Ovšem ani já nedoporučuji fyzickou likvidaci, spíš zkuste vymyslet nějaká plašítka, kterými tyto záškodníky odstěhujete alespoň k sousedovi...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kosak*
Datum: 26.07.11 19:45

kosáky nevraždit *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 26.07.11 19:56
avatar

Proč?! *smich*

Hlavně snad nechat žít luční kobylky, néé?! *cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.11 22:35

Prejte druhym,bude vam prano.Kdyz se budete ridit timto pravidlem a doprejete neco i tem ptackum,bude vam lepsi.pripada mi to silene,absurdni vrazdit zive tvory,protoze se chteji trochu najist a nevedi,ze tyto tresne maji vynechat,protoze jsou prece jen vase.Pokud se opravdu nechcete podelit s ptaky,tak si prehodte site prez stromy.Jinak si myslim,ze kazdy zdravy clovek,ktery si sazi strom,predem pocita,ze vynos bude asi takovy a takovy,minus co si chudinky ptackove sezobnou,oni vam na oplatku posbiraji skudce a pekne zazpivaji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 27.07.11 01:43
avatar

Juglans, máte ráda ptáčky, souhlasím, kdyby se nažrali budiž jim přáno! Ale když do každé třešinky jednou klovnou a jdou zničit další, a pak máte pod stromem hromadu hnusnejch opadanejch nazobnutejch hnijících nepoužitelných třešní, tak ta láska ke zvířatům je někde jinde a vůbec to není o hladu těch krásnejch ptáčků, ale je to o škodné!

doplněno 27.07.11 01:46:

... zkuste chodit po hypermarketu a ochutnávat třena sušenky, kousněte si a se slovy "tuhle nechci" jděte ochutnat druhou a další a další - schválně, jak dlouho to přežijete bez ztráty bodu a sebevědomí... Až Vás lapnou, zaplatíte všechny ochutnané, naklovnuté!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.11 13:51

Hope,mam rada,ale netvrdim ze me take nekdy nenas...,ostatne jako vse kdyz se nedari,ale nenapadlo by me kvuli tomu je postrilet.Site na strom a nebo holt se neda nic delat.s tema susenkama to je dobry napad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fran
Datum: 27.07.11 09:22

Kecám, kecáš, kecáme:

Dřepím ve městě a ven jedu na květinovou zahrádku, žádné dření na ovocných stromech. Doporučuji omezit či zlikvidovat ovocnou výsadbu, špačci a pod. odlétnou k sousedům a nebude žádné stresující uvažování o palbě. *bezim**vezen**bezim*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.11 06:16
avatar

Jsou to svině.I když do puntíku souhlasím s Reewe,tak jim přeju sice nějakou tu třešni,ale oni ,svině jedny,nazobou polovičku,ale nežerou je.Tu bych taky vraždil

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: reeve*
Datum: 30.07.11 19:05

Vlastně si za to můžeme sami. Konkrétně ony třešně se u nás v přírodě odjakživa vyskytovaly v podobě divokých "ptáčnic" s malými, maximálně centimetrovými plody, které kos či špaček bez problémů spolkli, strávili a následně pak pecky vytrousili někde daleko, jak se sluší a patří.

Jenže pak přišel člověk-mičurinec, vyšlechtil třešně velké jako kráva, které se už do zobáků nevejdou. Nebohým ptákům pak nezbývá než sladkou dužninu vyklovávat, přičemž kvanta odpadu jsou obrovská. A protože jim nic neříká slovo "ekonomika", je jim jedno, zda opakovaně klovou do jednoho plodu nebo pokaždé ďobnou do jiného. Dělají to všichni ptáci, dokonce i papoušci, kteří si umí plod přidržet v noze. Naopak, odpad z peckovin a bobulovin je při hodování papoušků ještě větší než u těch našich nešťastných špačků - vyberou si jen to nejměkčí a nejsladší sousto a zbytek odmrští pryč. Buďme tedy rádi, že u nás papoušci v přírodě (zatím) nežijí.

Čímž nijak člověku-mičurinci neupírám právo na obranu jeho vlastní potravy. Nebýt této přirozené snahy, lidstvo by dávno pomřelo. Z tohoto pohledu dovedu pochopit i dřívější formy ochrany úrody, kdy do porostů byly pro odstrašení zavěšovány mrtvoly zabitých ptáků, z čehož by dnešní ochránci zvířat jistě dostali amok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hagy
Datum: 29.04.14 12:49

v každém příspěvku ,by se dal najít kus pravdy,...zabíjet je určitě extrém,...ale přenechat s pokorou celou úrodu přemnožé populasi ptactva,to je zase druhá stránka ...odezdi-ke zdizmu,...je všeobecně známo,že ochranáři přírody,ať je to pták,či cokoli jiného,by nejraději,kdybychom vyhynuli my,...každý ,kdo si sází ovocný strom na zhradu,...ho sází,aby měl OVOCE,...vážená ochranářko,...a to že vám ptáci dokážou spořádat CELOU,...úrodu je holý fakt,...když tzo vezmu poměrově,...zajímalo,by mě,kolik byste mi doporučila,že mám mít keřů rybízu a třešní,...možná plantáž a selý sad,...aby mi chudáci špačci,...nechali aspon na ochutnání,...pak se nedivte člověku,který se dře na zahradě,a chce z toho něco mít,že nazyvá ptáky sviněma,...já jim říkám ,hůře,...tou prostoduchou poznámkou jste moc nevyřešila,...

nic méně,...na jakýkoli způsob plašení,který jsem vyzkoušela,...i s obměnama stanovišť,...si ty KURVY,...zvyknou a je jim to jedno,žerou stále ,...existuje elektronický plašič,který vydává zvuky,...ale to bych zase já neudělala sousedů,...jelikož lidé ,si taky zaslouží respekt,...zahrada ve které jsou stromy pod konstrukcema se sítí,vypadá hrozně,...a navíc se to obtížně udržuje,...zkrátka,řešení jsem taky nenalezla,...je tu jedno hejno kosů,...a další špačků,...a sžerou na co příjdou,...sedají i na prádlo,...na šňůře a serou po něm,...ale asi bych za to měla být vděčná ,protože občas sezobnou nějakou tu havěť,...když už ovoce není,...hovno sem hovno tam,...hlavní je příroda,...já jí mám ráda,proto mám plnou zahradu kytek,...ale špaček,a kos ,jsou v tomto počtu,pro mě ŠKŮDCI,...a moje zhrada,je moje teritorium,...já jim do hnízdiště také nelezu,...tak mi řekněte,kde je ta hranice,kdy z respektu mohu pokročit k obraně,...protože ,upřímě,...stejné množství potravy ve formě hmyzu,...se jim skýtá kdekoli jinde,...a prostoru k nasycení ,mají nepoměrně více ,než mám já na své zahrádce,...pro pěstování trochy toho ovoce,třeba pro děti,...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.06.14 00:04
avatar

Proč hned šaháte po slovu přemnožené? Pár ptáků navíc a hned přemnoženo. Jen jestli těch lidí není přemnoženo. Bohužel, ptákům a jiným nezbývá než navštěvovat naše zahrádky. Bohužel dnes je velmi in kácet a mítit zarostlé remízky či okraje lesů, divoké buřiny. Místo nich se vysazují nová stromořadí, masivně podporované nejrůznějšími dotačními programy. Sice pěkné upravené, ale život kdejaký žádný - ani ptáci, ani hmyz ani jiné zvířectvo - nemají úkryt, místo na hnízdění, potravu. Proto nezbývá, než za potravou do zahrádek. Také máme majovku a nikdy toho moc nepojíme, zůstanou tam vyset pouze pecky. Protože májovky jsou první pořádný zdroj po zimě.

Nejjednodušší a jenefektnejší je zabalit keř do sítě - čtyři kolky postavit na tí-pí a přes to síť proti ptactvu a je to. A na submisivní pocit, že to vypadá hrozně, nebrát zřetel. A třešně vybírat ty pozdnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cingischan
Datum: 11.06.14 19:30

Protože jsem snad jediná, kdo má v širokém okolí přírodní velkovýkrmnu pro nenasytné ptáky (t.j. třešně,rybízy, borůvky, maliny) vyvinula jsem si sama spolehlivou metodu, jak je všechny v daném termínu vyhnat ze zahrady a funguje to stoprocentně. Máme prosklenou verandu a každý rok se nějaký ptačí hrrrr-nadšenec splete a zůstane ležet na zemi. Sbírám je a dávám na mrazák. V době dozrávání vytáhnu mrtvolky a pověsím po způsobu středověkých měst na prostranství uprostřed. Od toho dne se ptáci mému pozemku vyhýbají. Až sklidím, odstraním vysušené mumie. Je ale nezbytné, aby oběti-ptáci byli z mrazáku - pak se nerozkládají, nepáchnou a jenom mumifikují. Není to příliš estetické, ale nikoho nevraždím, netrávím, nehoním, prostě použiju jednoho neopatrníka jako memento mori. Zaručeně to funguje !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.15 19:58
avatar

my jsme koupili v Penny velké plastové černé ptáky, vyrobili strašáka a rozvěsili vše na strom, ale ty mrchy ptáci si po pár dnech zvyknou... možná by pomohlo je přemisťovat? i kastrované kočky máme, občas uloví nějakého ptáka, ale na hejna nalétávající na naše stromy si netroufnou... existují zvukové plašiče ptáků, v Penny jsem je viděla za 600 - což se mi zdá dost, když ani nevím, jestli to bude fungovat... jedině hlídkovat u stromu, tleskat, střílet z praku apod. 24 hod. denně - to snad radši ty třešně oželím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: raszilow
Datum: 18.06.15 19:27

Plašiče se musí neustále měnit. Upgradovat . Přestěhoval jsem se nedávno mezi vinice na jižní moravu a tady opravdu jde o hodně. Hejna špačků mají tisíce (desetitisíce?) hlav. Střílí se jen kvůli plašení. Taková množství už opravdu jen škodí. A nebudu řešit ochranu přírody. Miluji ji a je mi jasné, že už to není jako dřív. Špačci vytlačili jiné druhy, míň škodlivé, které jsme vytlačili my. Už s tím těžko něco nadělám. Ale není marné neustále měnit strašáky, občas pustit na zahrádku do repráků zvuky dravců, někdy si zakřičet, běhat po zahradě a mávat rukama, zkrátka se tomu věnovat a být kreativní. Letos začnu cvičit psa, ať na špačky štěká, ještě nevím, jak to půjde, ale dám vědět. Má někdo zkušenosti? Zkoušel to někdo?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.