Jak na 12 let neudržovanou zahrádku

Od: Datum: 24.06.13 19:51 odpovědí: 15 změna: 05.07.13 18:27

Ahoj Rádcové. Potřeboval bych poradit. O víkendu jsem se rozhodl že se pustím do cca 12 let vůbec neudržované zahrádky o rozloze do 40m2. Musel jsem se alespoň do poloviny zahrady prokousat pomocí křoviňáku. Bohužel to moc nezvládá. Kopřiv je tam snad milion. Chci se zeptat jaký levný přípravek na hubení kopřiv se dá použít aby to seschlo. A takový přípravek který je hojně v prodeji abych nemusel objednávat přes net. Další otázka- Na zahráce už rostou stromky-listy vypadaji jako javor. Je to cca 2m vysoké a kmínek to má do 10cm v průměru - Myslíte že stačí vykopat a přerušit kořeny? Dále- až něčím zlikviduji ty kopřivy a stromy - můžu použít rotovátor? rád bych to tím projel, shrabal vše co půjde, srovnal do roviny , upravil a zasel trávník. Nebo jak mám postupovat abych docílil pěkného, čistého nově vysetého trávníku a pěkné zahrádky..

Škoda že jsem zapoměl nafotit - dalo by se z toho více usuzovat.

Děkuji..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bonie*
Datum: 24.06.13 20:21

to nejlevnější co je a skoro okamžitě učinkující, je vařící se voda, ale fakt vařící. Nevyhubí kořeny ale spaří vše zelené. pokud chcete nějaký chemický hubič plevele, je jich hodně na vaši plochu, do 200 kč najdete všude a vydržívám to na celé léto.

Já bych ale vzala rukavice, dlouhé rukávy a srp nebo takovou malou mačetu, nejsem zastáncem chemie. Stromky bych vyřezala, kmínky vykopala a kořeny od kopřiv bych též vyryla. Rotavátor bych použila jen když ta země bude aspoň trochu měkká.

Na trávník je lepší hlínu přesít aby byla bez kořínků a kamínků a výsev odložit na září nebo aspoň konec srpna. Zemina bude nejspíš hluchá, tak přídavek kompostu nebo něčeho podobného ke zlepšení vlastností - -vázání vody, vzduch v zemi a pod. Uvidíte jak bude vypadat, možná bude stát za úvahu navozit novou zem, pak ale vůči terénu máte dvě možnosti - stávající vyrýt a odvozit a navozit nvou, nebo na stávající dát geotextilii (či podobnou tkaninu) a navozit novou přesátou zem.

Na jaře po Jiřím pohnojte travinem a sekat a sekat a zalévat... a pořád dokola

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.06.13 20:41

Děkuji za odpověď. Vroucí vodu bych použil, ale jelikož se jedná o chatu kde pobýváme pasivněji - elektřina ze solárního panelu, teplá voda na plynu atd.., tak by byl problém ohřát tolika teplé vody., Budu nucen použít tu chemii. Vypadá to že místo rotovátoru použiji krumpáč,lopatu a prosévačku. S novou hlínou by s navážkou problém být neměl, problém by byl kde ji sehnat :(. Můj odhad je tak kolem 5 tun hlíny. Děkuji . Michal

Od: bonie*
Datum: 24.06.13 20:53

V tom případě... s ekloním ke kolegovi níže - sekat, sekat... a zase sekat, ony ty kopřivy zas tolik síly nemají a když tam budete sporadicky, tak to nikdy golfový trávníček nebude. Pěkný trávník dá víc práce než záhon s růžemi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.13 20:45
avatar

mipro, nedávno se podobné diskuze zde již vedla.

Vše je po penězích. Pokud postříkate kopřivy, stejně je pak mechanicky musíte odklidit. Po čase začnou opět růst. Neexistuje 100% chemie.

Co pomůže na 100% se lepší údržba a sekat a sekat. Začnete tím křoviňákem, ale ne strinovkou, ale nože. Pak za týden opět, sekačku a sekat..

uvidíte za rok, jak bude trávník OK.

Definujte co je "abych docílil pěkného, čistého nově vysetého trávníku a pěkné zahrádky.."

doplněno 24.06.13 21:21:

opravdu ze zkušenosti, bez jakékoliv chemie a jen sekat a sekat...

když postříkáte chemií, je to jen na čas a za prachy. Všimněte si, jak je plevel okolo obrubníků a stále se to stříká..

Všimněte si příkopů, na straně k silnici se to občas poseče ale druhá strana je hrozná...

teď dávám synovi do pořádku zahradu 4000m2, ale zahradním traktorem a sekat každých 14 dní...kopřiv ubývá..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.06.13 21:05

Definuji pěkný čístý trávník - toto je zahrádka za chaloupkou. Zahrádka před chaloupkou také bývala neudržována, Kopřivy a stromky tam ale nestačil prorůstat. Takže se začalo sekat a sekat. Dnes je to trávník po kterém můžu chodit bos. Na druhé straně bych chtěl docílit toho samého, ale bohužel nemám zkušenosti když je v tak dezolátním stavu. Vždy když se do něj pustím tak mám pocit že to snad ani nemůže jít docílit toho aby vše bylo rovnoměrně zastřižené , ale vidina výsledku mě naštěstí dokopává dál, i když ten stav mě ubíjí. Tak se ptám ostatních zda někdy někdo řešil to samé a jak postupoval. Na chatu se dostanem maximálně jednou za 14 dní takže se to dá průběžně udržovat.. Je to chalupa takže nečekám trávník jako na golfovém hřišti , ale čekám od toho abych mohl v klidu chodit bos a nic mi nepropíchlo nohu

Datum: 24.06.13 21:00

Zdarec, posekej vše co jde, a aplikuj chemickej přípravek DOMINATOR cca 250kč/litr. a naředí se. celou zahradu tímto nasplíchej všechno uschne, potom musíš zbavit věškereho seschlého bince co zbyde jelikož trávy už mají semena, tak aby se ti zas neusadili a nezačli růst. potom to můžeš projet rotavátorem abys nakypřil půdu. Srovnat vyrovnat pohodit pískem s zahradnickým substrátem a zasét trávu, a zalívat zalívat zalívat! :) zahradničení zdar! :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.06.13 21:00

ten trávník bude vháji... na křovinak zkus trojzubec třeba... podle mě by bylo nejlepší to poorat a pak třeba tim rotavatorem se to krasně nakypří a zaset trávu,,, když tam jednou ty kopřivy vyrostou tak budou růst pořád...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neo4440
Datum: 24.06.13 21:52

Napalmmmmmm at to vyhoří *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chaluparka
Datum: 24.06.13 22:23

Přidávám vlastní zkušenost s kopřivami. Mají tak rozrostlý kořenový systém, že jedině odstranit ručně. Já jich na chalupě vykopala 20 plných koleček. Byla to fuška, ale stálo to za tu námahu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.13 09:42

I na úporné plevele se dá velice dobře použít nějaký totální herbicid - Kaput, Roundap, Dominátor. Jen je potřebe zvýšit koncentraci, nebo postřik opakovat. Takže mě se osvědčuje tato metoda - posekat vše na zahradě, postříkat herbicidem. Nechat cca 3 týdny a pak to, "co vstalo z popela" postříkat znovu. A v další úpravě plochy se postupuje dle toho, ve kterém se zrovna nacházím ročním období. Na podzim stačí zorat a mráz přes zimu udělá hodně práce za mě. No a během roku postupy, které zde byly uvedeny - různé rotavátory, kultivary apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kejki
Datum: 05.07.13 18:25

Stříkat posekané je polovic vyhozených peněz. Přípravky se vstřebávají listovou plochou, Roundap se daektivuje stykem se zeminou, dokonce stačí ho naředit špinavou vodou a účinnost je mizivá. Semena plevelů mají klíčivost klidně 10 let, to by se z té chemie člověk zbláznil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.13 11:54
avatar

Před rokem jsem řešila stejný problém - pozemek zarostlý stromky, kopřivami a plevelem, navíc strašně hrbolatý. Stromky jsme vykopali, kopřivy ručně vyškubali - vždy je potřeba jít po tom kořenovém vlákně. Když to bylo jakž takž vymlácené, tak jsem si tam nechala navézt zeminu - cca 20 cm nad původní plochu. Uhrabala hráběma do rovinky a teď tam mám krásné záhony. Kopřivy sem tam prorůstají, hned v počátku je zlikviduju. Byla to otázka 3 víkendů. Dalo to práci, ale vyplatilo se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.13 13:49

Musím se přidat k ostatním...my koupili domek se zahrádkou v šíleném stavu, bába jedna na to kaslala a kopřivy měly hodně přes metr, vše jsme ručně vykopali a vytahali kořeny,byly hodně dlouhé, byla to makačka,ale vyplatilo se...potom, když se objevila už jen malinká, hned šla ven...myslím si,že to je lepší vykopat, než používat chemii ,které je okolo nás i tak všude dost...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.13 14:17

Kopřive NENÍ bršlice, abyste museli odstraňovat celý kořen ( u bršlice oddenek). Kopřiva znovu nenaroste ze zbytků kořenů! Musíte odstranit takové to "hnízdo " těsně pod úrovni terénu a je to. Vytahovat celé kořeny je opravdu naprosto zbytečná práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kejki
Datum: 05.07.13 18:27

Kopřiva má žlutavé oddenky a pokud se likviduje jindy než brzy z jara, tak z nich umí vyrůst.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.