Jak zaštipovat okurky hadovky ve skleníku

Od: Datum: 21.06.13 21:24 odpovědí: 13 změna: 22.06.13 17:23

Milí rádcové, mám další zahradní dotaz :).

Ve skleníku mi rostou okurky hadovky a svačinovku. Rostou jak z vody, už jsou vysoké cca 50 cm.

Jakožto pěstitel začátečník jsem slyšela, že se musí okurky nějak vyštipovat-zaštipovat, aby plodily a zbytečně nerostly listy.

Na internetu jsem se pokoušela nějaké rady najít - nejlépe video - a nebyla jsem úspěšná.

Mohl byste mi někdo prosím s tímto poradit? Děkuji za případné odpovědi. Alusska

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.13 21:36

Milá tazatelko, z paždí listů vyrůstají boční šlahouny, je to takový zelený s pidi lístky, tak to se lehce odstraní, ale pak i vyrůstá taková šťopka s květem, tak to se nechává. Rozdíl mezi těmi dvěma výrůstky poznáte, nebojte se toho.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.06.13 21:39

To je, jako by z toho hlavního stonku rostl další stonek do strany? Takový jeden tam už mám. Takže pryč s ním.

Jde tedy o to, aby to bylo jako u rajčat, aby šla jen ta linie stonku, která míří nahoru a všechny postranní odstranit?

Mám to nechat potom růst pořád, nebo to mám ve špičce zaštípnout, až to bude moc vysoko?

Datum: 21.06.13 21:46

přesně tak, odstranit a nechat jen tu rovnou linii, no a jak vysokou rostlinu? tak to je otázka, já je nechávám tak 180 cm, ale mám známé, kteří je nechávají táhnout i pod střechou skleníku a je to efektní, když ty okurky visí ze stropu

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.06.13 21:50

Já jsem k těk okurkám zapíchla tu kroucenou spirálovou tyč - tak 1,5 metru. To samé u rajčat.

Tak nevím, až dorostou nahoru, mám tam třeba natáhnout ke stroupu provázek, aby to rostlo dál? Možná by to nebyl špatný nápad.

Mohu se ještě zeptat na rajčata? Když mi dorostou na vršek té spirály, mám tam taky dát ten provázek, nebo to zaštípnout, nebo už rostlina dál neporoste, když nebude mít podporu?

A ještě papriky :). Před 3 týdny jsem zasadila cca 25 cm vysoké sazenice. Vždy 2 u sebe. Od té doby vyrostly jen minimálně - mám 4 dvojice. Nedala jsem k nim nic, žádný kůl. Prodavač říkal, že když jsou dvě u sebe, tak oporu nepotřebují. Máte prosím s tím zkušenosti?

Datum: 21.06.13 22:07

určitě provázek, je to fakt efektní, když rostou od stropu dolů - plody, pokud je to možné, tak to vyzkoušejte.

rajčata nechávám tak kolem toho 1,5 metru, tak bych je zaštípnul, ale zase - viděl jsem rostliny snad 2,5 m. no jak od Mičurina, ale to si netroufám, páč většinou mi je napadne plíseň, tak je raději zaštípnu, abych měl aspoň nějaké plody, než nechat vysilovat rostlinu růstem a abych ještě dodal, ta rostlina roste po celou vegetační dobu, takže opora nehraje roli, většinou se ohne a všelijak nepěkně kroutí

k paprikám bych určitě oporu dal, lepší nějaká tyčka a kousek provázku, než zlomená rostlina s plody, ale je fakt, že papriky jsou celkem odolné a nelámou se, ale třeba se vám zadaří super úroda, tak proč riskovat, že ano?

Datum: 21.06.13 22:11

Děkuju za rady. Chodím do skleníku jak do divadla a sleduju, jak všechno roste a těším se na případnou úrodu :)

Mějte se hezky a dobrou noc! :)

Datum: 21.06.13 22:18

To je milé, děkuji za přání, nápodobně i Vám, dobrou noc.

Datum: 22.06.13 12:22

Zdravím Vás,

prosím, ještě mi poraďte, jak moc silný je výsledný stonek u té okurky. Když jí nyní přivazuji provázkem k té spirále, tak nevím, jak moc ten provázek nechat provzdušněný, aby mi to tu velkou rostlinu pak nepřeštíplo. Paní na trhu mi říkala, že to přivazuje prožkami z nastříhaných silonek (kvůli elasticitě). Čím to přivazujete Vy a jak těsně k tyčce to je? Rajčata se prý nepřivazují, jen vodí kolem té spirály - je to tak? Děkuji :)

Datum: 22.06.13 14:51

Dobrý den, já je přivazuji jakýmkoliv provázkem a často nastříhaným vázacím drátem v bužírce, koupil jsem si takové klubko, vázací drát na plot? a dělám taková očka, háčky o průměru asi 1,5 - 2 cm - jako palec u ruky tím zaháknu rostlinu a ten druhý konec drátu přicvaknu kleštěmi k vodícímu provázku. No jak píšu, jakýkoliv provázek, drát,očko tak na obvod palce u ruky, ale nevím jestli nemám moc velké ruce, hihi

s těmi spirálami bohužel nemám zkušenosti, ale obecně se říká, že ta rostlina roste uprostřed, já si raději než koupit ty spirály, vyrazím do okolí a nastříhám si pruty z lísky nebo tak něco, co najdu a přivazuji je rovněž drátem a nebo čímkoliv

Datum: 22.06.13 15:43

Děkuji za odpovědi i za mailík.

S uloz.to nemám vůbec zkušenosti. Zaregistrovala jsem se a nejde mi to stahovat - viz. foto. Prosím, mohl byste mi poradit, jak se to stahuje? Děkuji :)

Datum: 22.06.13 15:45

ta fotka ..

Datum: 22.06.13 15:49

Už jsem na to přišla - ono se musí pracovat s tou pravou částí okna :).

Datum: 22.06.13 17:23

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.