Zanedbaná zahrada - jak ji srovnat

Od: Datum: 02.04.13 22:42 odpovědí: 28 změna: 20.04.13 18:51

Dobrý den,

koupil jsem domek, kde je totál zanedbaná zahrada , na které byly x let ovce. Spoousta drrnů, mravenišť, zarostlých krtinců, staré trávy a pod. Pokousel jsem se to hrabat a zkopávat ... ale je to strašná dřina. Jedná se cca o 20x40 metrů. Chtělbych to srovnat a dát do kupy, aby z toho byl parádní trávník. Co s tim, byl u mne chlap s traktorem a řikal že na zaorání je to moc husté a vysoké. Strunovkou o ty krtince a hroudy ničim strunu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 02.04.13 22:46

Buď budete ničit srunu nebo ruce. :D Já bych sehnala rotavátor, ale až půda trochu vyschne, aby vám traktor nenaděl tankodrom. A pak ručně bordel vyhrabat což na ploše 20 x 40 m není problém.

Ohodnoceno: 0x

Od: 111®
Datum: 02.04.13 22:50

totální herbicid bod 1. až to zdechne tak za 3-4 týdny tak ten rotavátor, nebo ještě lépe zrýt a vybrat..pak uhrabat a nechat ležet, to co vzejde jako plevel opakovat herbicid...pak teprve urovnat, uválet, vyset, zalévat, a jak to začne vscházet ta tráva tak válet, válet, válet, aby odnožila...poprve posekat nelépe vřetenovou sekačkou, strunovka není vhodná vůbec, nebo kosa, , ta jenejlepší...a až tráva zesílí tak pak teprve sekat sekačkou.. mezi sečením válet a válet...

doplněno 03.04.13 10:01:

mne asi čeká regenerace trávníku letos, a popsal jsem jen jak to proběhne...

Datum: 02.04.13 22:46

pozvěte si chlapa co má traktor a rotavátor a brány a válec

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.04.13 22:54

Zkuste poslat nějakou dobrou fotku, koukeme na to a uvidíme, zvládne se úplně všechno ..., na rotavátor se vykašlete, to se nedoplatíte , nehledě na to, že nikdo z Vás neví, co je pod drnem - to znamená, že by si to tam traktorista akorát mohl dolámat a poškodit. Určitě tam jsou také stromky, takže zřejmě jedině silný křoviňák, krumpáč, motyka, hrábě, kolečko a pod. a budete spokojenej.

doplněno 07.04.13 07:25:

Velkou mechanizaci na zahradě upřednostňuji ti, kteří zejména - mají peníze a nejsou zvyklí pravidelně ručně makat a namáhat své bříško. Čas je pro ně nepřítel.:)

doplněno 13.04.13 19:47:

A jak píše tomaslad, buldozer by na Váš mini pozemeček nebyl špatnej, a taky by mohl přilítnou Boeing a rozhodit trochu hnojiva, protože ručně to bude taky dřina.*uf*

Datum: 02.04.13 23:34

jak pise Machp, traktor je zaklad. Idealne i mensi buldozer, jeli pobliz rozumne k dispozici, pokud ne, i beznejsi UNC udela dobrou praci. Rucne bych do toho nesel. A tam ten stroj bude, menezoval bych rovniny / sklony jakymkoliv krizovym laserem. Srovna to perfektne a navzdy.

Datum: 02.04.13 23:49

Použil bych ruční rotavátor (Vari nebo elektrický), pěkně pomalu a pečlivě bych to rozemlel a potom hráběmi srovnal. Chtělo by to něčím uválet, nasít trávu, pohnojit (možná nebude potřeba, asi ovce pohnojily), zalévat. Lít si do půdy herbicidy, to není můj styl. Možná rovnou vykopat jezírko, hlínou srovnat nerovnosti a kolem něj skalku, pár větších kamenů, to každou zahradu vždy skvěle oživí.

Datum: 03.04.13 09:49

Dnešní herbicidy se nelejí do půdy, ale stříkají se na listy plevele. Dostanou se tak do kořenů a zničí rostlinu, aniž by kontaminovaly půdu. Ihned po zaschnutí a vyhrabání plevele lze půdu osázet, či osít.

Datum: 03.04.13 10:21

Rotavátor bych do toho nepouštěl. Pro vás je volba buď křovinořez s třílistým kotoučem na vysekání a pak už ručně shrabat a srovnat a nebo sice nákladnější varianta, ale o hodně účinnější - kladivový nebo řetězový mulčovač za traktor. Ten rozemele všechno na co narazí a v podstatě ten terén i trochu srovná. Pak už budete mít jen volbu ručně shrabat a osít trávník a nebo ještě lépe (ale zase nákladněji) - po mulčovači nechat zorat, bránama uvláčet, hráběmi jen dorovnat a osít.
Jak to vypadá, když se to dělá s tím kladivovým nebo řetězovým mulčovačem je pěkně vidět např.

nebo

Datum: 05.04.13 12:21

Tak tímto totálně zničíte strukturu půdy. Toto nemůžete používat na kultivaci půdy přece!

Datum: 05.04.13 12:41

Ok - jsem strojař a ne zemědělec. Takže se ptám:
- co to znamená "struktura půdy"?
- čím zničím strukturu půdy?

Kladivový nebo řetězový mulčovač v podstatě rozemele to, co je nad zemí (nálety, starou trávu pod). Jaký je tedy rozdíl mezi tím, když to křovinořezem všechno pracně vyřežu, poseču , stahám na hromadu a spálím a tím , když to mulčovač rozemele na drť (vytvoří mulč nebo štěpku) a pak to zaorám (zaryju) do půdy, kde to zetleje a dodá půdě živiny? Vždyť přece štěpka nebo mulč se taky dává do kompostu.

Podle mého je to to samé, jen s menším množstvím dřiny a pomocí techniky. Ale třeba mne vyvedete z omylu.
Díky za odpověď.

Datum: 06.04.13 00:06

Ok, nemyslím to zle, každý neví všechno, já zas nevím to co vy. Ale jde o to, že půda má určitou strukturu nebo-li zrnitost, která ovlivňuje pak její vlastnosti. Pokud je půda přiměřeně vlhká (tak akorád) a promnete ji v ruce, tak se podle typu rozpadne na určitou hrubost - drobty, drobky a další jemnější či hrubší agregáty. Třeba půda jílovitá má texturu velmi jemnou, také proto se voda špatně vsakuje a vytváří škraloup, sléhá, biologický život dusí atd. No a právě takovými frézami při zpracování půdy se ona struktura ničí a zhoršuje právě ty půdní podmínky, pomáhá větrné i vodní erozy a dále a dále. Na zpracování rostlinných zbytků jistě, ale pokud se bavíme o zpracování půdy, tak s tím opatrně.

Datum: 06.04.13 00:47

Už je mi to jasný - takže to jsme si nerozuměli.
Mulčovače, k terých píšu já (viz odkazy) nepracují s půdou, ale právě "rozemelou" jen ty rostlinné zbytky (starou trávu, keře a vůbec veškeré náletové dřeviny). Po tomto kroku byl mnou navržený postup stejný jako ten popsaný vámi - zorat atd.
Jakoukoli půdní frézu (kromě nějakých speciálních) nebo rotavátor bych já osobně na takovýto pozemek určitě nepoužil, protože ze strojařského pohledu by to tento stroj nemohl přežít (s rotavátorem trefíte silnější zarostlý kořen a je po stroji).
Díky za vysvětlení.

Datum: 05.04.13 12:15

Uděláte to asi jedině takto - stařinu vyhrabat a odstranit, strunou zničit drn (zničíte i strunu, od toho ale je), zase vyhrabat. Pokud je to lehká půda můžete zkusit rotavátor, ale do hodně slehlé nebo těžké půdy se těžko dostanete, jinak zorat a pak až rotavátorovat (rotavátor se do hustého drnu nedostane a kořeny se pak také namovávají na nože), srovnat a čekat (to je důležité(. Nechat vzejít plevel a při dostatečné výšce postříkat. Čím větší listová plocha, tím lepší účinnost herbicidu, tím rychleji se dostane do kořenů. Spálené lehce shrábnout, zaset a zahnojit. Trávník bude vykoupen potem a tvrdou dřinou, ale jinak toho nedocílíte.

Datum: 05.04.13 12:32

Blizoure, neviděl jsem Vaší zahradu, ale úplně jsem si vybavil zahradu syna, kterou vyženil. Taky tam byli jen ovce, a dva roky již nic. Taky jsme řešili co s tím, nasadil jsem starou sekačku zvedl nejvýše kolečka a začal jezdit. Suchá tráva, plevel, krtince. Je to větší zahrada, asi 4000metrů, nejde to za jeden den, ale již teď to vypadá lépe. Pak je třeba sekat a sekat, minimálně 1x za měsíc. K plotu jsem místro strunovky použil tříprstec, nebo jak se tomu říká.

Jde po první posekání, pak je to již jen lehčí opakování...Uvidíte, že bude travička jako...

doplněno 05.04.13 12:35:

Když čtu ostatní, nezbývá mi sdělit, zkuste od toho nejlevnějšího. Co s trávou co herbicid (podle toho jaký) spálí.

Sekám a nechám na místě, pak zase a zase..klidně se přijdte podívat, co dělá pravidelné sekání..

doplněno 08.04.13 08:35:

Tak jsem v sobotu posekali dvěma sekačkami zbytek zahrady. Bylo dobré, že tam nejsou kameny, jen drny. Sice bolely nohy, ale zase krásná hodinová procházka po zahradě se sluchátkami. Jako Otík. Náklady, spotřeba benzimu asi do 5l. Za tři neděla opět sekat. Ze začátku se musí sekat častěji, jen co travička vyleze...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 06.04.13 00:23

Dělat to ručně je nesmysl. Na 8 arech necháte ruce, záda a stejně to nebude k ničemu. Pokud tam pustíte vysokoobrátkový rotavátor, tak ho stejně ucpete a budete stále čistit a ještě rozmlátíte drobtovitou půdní strukturu. Prostě z půdy uděláte prach a bude se daleko více tvořit půdní škraloup. Udělal bych to následovně. Poptal bych se jestli někdo nemá talířové brány. Rozřežou drny a částečně je zadělají do země. Potom bych nechal pozemek obrůst a podle druhů plevelů, které se vyskytují bych postupoval dál. Jestli máte na pozemku vytrvalé plevele (pýr, kopřivy,brštice, pcháč, svlačec,...), volil bych postřik totálním herbicidem. Jedná se hlavně o pýr, ten z trávníku nijak nedostanete, ostatní ano. Při výskytu pouze jednoletých plevelů je postřik zbytečný. Drny a plevele neodstraňovat, je to zdroj organické hmoty. Následně pozemek zorat, na hrubo srovnat (brány, smyk, rotavátor malé mechanizace), nechat slehnout, dorovnat a sít. Něco podobného jsem dělal na 2 arech, ale tam jsem začal opakovaným postřikem, protože byl porost pýru a svlačce.

Ohodnoceno: 2x

Od: ladaadal*
Datum: 08.04.13 08:39

Milane, chceš říct, že v Polabské nížině už sečete? Sakryš, dyk já mám na zahradě ještě 15cm sněhu?*ee*.

Datum: 08.04.13 12:22

Láďo, zdravím, že pochybuješ o mých slovech! :)

Fakt jsem byl v Jasenný u Jaroměře sekat stařinu a trávu. Sníh byl jen ve stínu na severu za barákem, asi tak malá hrstička..

My zde máme pravé jaro, vždyť je duben.

Kámoš hoblík říká, "pokud nám to červenec a srpen nepokazí, budeme mít krásnou zimu až do vánoc".

Datum: 08.04.13 12:30

Milan má vyjímečně pravdu ;). Asi dnes na chvilku na zahradu se sekačkou taky vyrazím, ať něco podělám *smich*

doplněno 08.04.13 14:01:

Já jsem kdysi bydlela kousek od Hořic - přes kopec. Vzdušnou čarou 3km. Ale rozdíl v počasí Hořice a "za kopcem")dva týdny. U nás zima*plac*, v Hořicích jaro *ua*.

doplněno 08.04.13 19:50:

Milane, to z Hořic utíkám... Ale dej vědět, jestli budou známí zase na zahradě, tak tam mají výhled na jednu z nejlepších zatáček (přímo z ní vedou dolů schody) taková velká pravotočivá cca 300m nad náměstím po směru jízdy.. Tam to stojí zato chvilku postát.

Od: ladaadal*
Datum: 08.04.13 13:02

Já jsem o Milanovi nikdy nepochyboval :D. Jen mi vyrazil dech. Nenapadlo mě, že pár kilometrů od nás už sečou trávu, ale dnes v práci jsem si všiml, že i kolem Náchoda už se to dá. Jen my na kopečku si ještě počkáme, než vyrazíme. Ale skleník už asi taky začnu připravovat tento týden.:)

Datum: 08.04.13 13:56

Láďo, já vyrazil ve čtvretek na školení na Seč, dorazím tam v pantoflích a všede sníh...já nevěděl jak vylézt z auta. Ráno to bylo ještě zmrzlé, to šlo, ale odpoledne břečka..

My máme v polabí rovinu...a teploučko...

doplněno 08.04.13 18:26:

sebod, 15 a 16.6. si o tom můžeme pokecat na závodech v Hořicích..

Datum: 07.04.13 14:14

blizour.dobry den,ikdyz se pasou ovce,nekdo rekne sekacka zadarmo ,tak to neni pravda,stejne se musi travnik udrzovat.Ovce nespasou vse,je treba i posekat,obnovit travnik.krtince ty budou kazdy rok,takze na jare vzit hrabe a rozhrabat.Travnik potrebuje i pravidelne provzdusnovat,potahat aspon branami.Ale takhle maly pozemek to si myslim,ze staci clovek s naradim.Co ted,kdyz uz je to takto zanedbane.No co,vsechnu tu starinu co nejvic vydrapat,krtince rozhrnout.V lete jakmile naroste travnik,pred tim,nez se utvori semena,postrikat totalnim herbicidem a po odumreni plevele,bud zorat,nebo zryt,vytahat koreny vytrvalych rostlin,uvlacet,nebo uhrabat.Pockat,co jeste vyleze,pripadne znova prestriknout.Nepospichala bych.zakryla cernou folii ,jednak aby jeste dotlely zbytky rostlin a take aby vam tam nenalital znova plevel.Jestli mate okolo louky,tak je to vecny boj s nalitanym plevelem.no a dalsi rok na jare,opacko,propracovat,uhrabat,pockat,jestli se neco ukaze a pak konecne na jare nasit travnik,uvalcovat,udrzovat vlhko a uz dle potreby pouzivat postriky,ktere funguji jen na urcite plevele a travnik vam nenarusi.Preji vam,aby jste to zvladl,ale neodpustim si poznamku,ze slechteny travnik,je daleko horsi usili,nez se starat o zahony.Vecny boj s prirodou.

Datum: 08.04.13 10:42

rotavator je naprd.. akorat to rozjebe travnik a nic vic.. idealni je rotavatorem dělat pooranou hlínu... z toho to pak namele krasně nakypřenou hlínu... takže pokud chcete uplně novy trávník tak jinou volbu než to poorat nevidim.. pokud jen srovnat tak tim mulčovačem by to mohlo jít.. záleží kolik tam máte stromů, s jakou technikou se tam dá vymotat...

Datum: 08.04.13 19:54

Sekat stařinu je nesmysl.Nejlíp by bylo to zapálit a pak teprve zaorat.Nebo vzít křovinořez a celé to srovnat.Rozhodně to chce hluboko zaorat.

JABRAKA

Datum: 08.04.13 19:57

Jardo!

teď jsme rozlobil, copak se smí vypalovat tráva! to se nesmí a ty jako rozumný člověk bys to neměl ani napsat!

Vypalování trávy je v České republice zakázáno hned třemi zákony. Zákonem o ochraně přírody a krajiny 114/92 Sb., dále Zákonem o požární ochraně 91/1995 Sb. a Zákonem o myslivosti 23/1962 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

zdroj: internet

doplněno 08.04.13 20:54:

já si myslím, že to nepsal Jarda, ale někdo skočil k jeho poči..

Datum: 08.04.13 20:42

No já jsem čekala, kdy to padne. Acho jo.

Od: blizour
Datum: 08.04.13 21:08
Děkuji všem za řady. Pálit nebudu, jednak se to nesmí a druhak by blafly louky hned vedle za plotem. Chemii moc nakloněn nejsem. Zakoupit 3 listovy kotouč na krovinorez. Pokusím se to alespoň trochu srovnat, abych věděl co pod tím pralesem je. Pokud to bude hodně nerovné i po odstranění krytinu a mraveništ, nechal bych to zaorat. Je to ale celoročně dost podmacene tak nevím zda tam pustit těžké stroje.
Datum: 13.04.13 18:53

zdravím,

nejsem sice žádný zahradník, ale řešil jsem podobný problém loni s tím rozdílem, že na podstatně větším pozemku, kde nebyl problém jezdit traktorem. Na pozemku 20x40m to asi na klasický traktor s příslušným zažízením moc není, ale pokud vím, většina úkonů se dá realizovat podobnými stroji v menším provedení. Takže: nejdříve byl pomlácen tzv. cepákem vzrostlý plevel (místy až 1m vysoký), pak byl povrch nakypřen rotavátoren, čímž se také srovnají lokální nerovnosti a hrboly (krtince) a taky se rozseká uschlý (loňský) plevel . Dále byl povrch zjemněn rotačními bránami (rozsekají se hroudy), pak byl zaset trávník a povrch uválcován. Vše jsem dělal loni asi v tuto dobu, kdy ještě nebyla nová vegetace a odstraňovala se spíše jen suchá stařina z předešlého roku. Pokud to chcete orat, řekl bych že nyní už to z různých důvodů není vhodné. Já jsem to tehdy na podzim nějak nestihnul, takže jsem použil tento postup a toto fungovalo. Přeju hodně zdaru.

Datum: 20.04.13 18:51

mel sem to same pred tremi lety. 350m ctverecnich zahrada na ktere se nic nedelalo tak 5let. cas jen o vikendech. pujcte si v zahradnictvi nebo kupte krovinorez a dejte tomu par vikendu, pomalu ale jiste bude zahrada dostavat tvar a barvu. uvidite co vam pristi rok vykvete. ja sem druhy rok zjistil ze tam mam celej pas modrencu,tulipany, pyvonky atd.*smich*

chce to hlavne TRPELIVOST!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.