Jak si připravit pole na výsadbu brambor

Od: Datum: 12.04.13 23:04 odpovědí: 11 změna: 14.04.13 15:15

Mám zahradu z toho asi 200m čtver. ornou půdu, kde jsem před 6 lety naposled měla brambory. za těch 5-6 let se pak na toto místo brambory nesázeli,a pole tak 5 let leželo ladem. Loni jsem ho chtěla obnovit,ale bohužel mi to zase nevyšlo,až letos. Starou strávu jsem posekala křoviňákem (strunou),protože už byla slehlá, shrabala jsem to,ale těd je z toho jakási "travnatá" holina. Potřebuju vědět, zda-li to stačí už jen zorat traktorem a nic víc a pak už jen sázet, nebo případně to,co by po zorání mělo být dál. (kromě přihnojení, samozřejmě, pohnojím si to sama)Děkuji všem za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.04.13 23:13

Pokud máte k dispozici jen traktor s pluhem, tak bych Vám poradil, aby jste letos ještě počkala, tedy již skoro sedmý rok, a nezapomeňte pole na podzim pohnojit chlévskou mrvou a pěkně zorat. Pokud by jste louku pohnojila ted, zorala, tak na poli necháte ruce, protože ty drny , zničí Vás i motyku. Dál bych to už nerozebíral. Pouze dodám, že jedině by vám pomohl traktor se silným rotavátorem, který by drny a zeminu pěkně rozmělnil, ale pak by Vám tam pěkně rostl plevel a tráva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 01:40
avatar

Nejjednodušším řešením je sázet přímo do brázdy za pluhem. Před vzejitím brambor provést postřik proti plevelu a po vyrašení proorat a případně postřik opakovat. Odleželým hnojem lze přihnojovat přímo pod sadbu, ale záleží na kvalitě ornice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 06:00
avatar

Nevím,do jaké míry je pole zanedbané,ale v každém případě hluboko zorat bude třeba.Pak vyorat brázdy na sázení,pokud máte starý hnůj,tak do těch brázd ho uložit tak 5 - 10 cm vrstvu.Do tohoto hnoje zasázet nejlépe předklíčené brambory a přikopnout okolní zeminou.Až brambory vzejdou,tak znovu přikopnout zem okolo a udelat hrůbky.NMemyslím,že je třeba zbavovat pole drnů.To se postupně při okopávání vyřeší.Mít dobré brambory je vždy fůra práce.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 09:29

Všechno chyba. Pole nejprve grocákem roztrhejte, jinak při orání pluhem budete mít "lavice" a nadřete se. Potom teprve orat a sázet. Potom jak radí ostatní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 09:36

no řekl bych že máte velký problém... bude to asi tak jako když sázíte brambory do trávníku.. mělo to být už na podzim poorané... ted jedině zbývá ten trávník něřím rozrušit, pak poorat a nakonec nějakým větším rotavatorem přejet tak aspon 2x a to se pak bude sázet jak nic...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bibina777
Datum: 13.04.13 10:04

Já si takké myslím,že už to mělo být zorané aspoň na hrubo už na podzim., jenže to sem už bohužel nestihla, Ale těd přemýšlím,jestli nebude lepší počkat a ž do toho podzimu,pak zorat,pohnojit a nechat přejít mrazem. A na jaře už rovnou sázet.

Datum: 13.04.13 10:41
avatar

Ale na druhou stranu je škoda nechat ležet to pole ladem,když i při vynaložení malých nákladů se získají kvalitní brambory.I pokud se nepohnojí,tak po vzejítí se přidá strojené hnojivo s vyšším obsahem draslíku.(NPK)

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: irena1
Datum: 13.04.13 13:42

Znáte rčení ,, čím hloupější sedlák, tím větší brambory,,?, nedělejte z toho vědu, zorat zasadit brambory, ještě ted´ v dubnu,

nějaké určitě budou, hlavně aby byla vláha.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 13.04.13 14:13

Tak tak. Poorat a sázet klidně do drnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 19:23

Pozemek můžete zorat, polítat bránami a sázet. Počítejte však s tím, že pozemek byl dlouho zatravněn a patrně bude v půdě hodně drátovců, kteří brambory milují. Další možnost je, že si pozemek řádně připravíte na příští rok. Zoráte, trochu urovnáte a zasejete zelené hnojení, které 3 až 4 krát za rok zopakujete. Zem bych v průběho roku také pohodil dusíkatým vápnem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 15:15

Rozorat, pak branami vyvláčet pýr a podobné plevele a pak klidně sázejte - té plevele sice letos budete mít hodně, ale brambor také - po tolika letech ladem se to bude rostlinám pěkně růst.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.