Jak nechat dozrát zelená rajčata?

Od: Datum: 15.09.09 14:29 odpovědí: 7 změna: 21.10.14 20:56

Můžete mi prosím poradit, zda a jak lze urychlit dozrávání ( červenání ) rajčat, pěstovaných venku na záhoně? Mám strach, aby mi nečernaly dříve než dozraji. Zbylo mi jich zelených opravdu dost. Děkuji za radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lidka*
Datum: 15.09.09 15:15

Zde je moc pěkný článek a rady pro dozrávání rajčat nejen venku, ale i později doma. Naši, když hrozily mrazíky, otrhali rajčata i zelená a dali je mezi okna dozrát. I když jsem četla radu, že lépe dozrají pod postelí ve tmě. Tak nevím? *nevi* Ale jinak jsem zelená rajčata nakládala jako okurky a nebo přidávala do čalamády.

http://www.abecedazahrady.cz/…tion=61&server=1&article=1791

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.09.09 15:56

Manželova maminka posbírá vždycky na konec podzimu poslední úplně zelená rajčata a uloží je do mikrotenového pytlíku do tmy. Nechápu jak, ale dozrají.

doplněno 15.09.09 16:00:

V Bulharsku jsem se setkala s džemem ze zelených rajčat. Zelená rajčata obsahují stejnou jedovatou látku jako zelené části brambor - solanin.

Od: lidka*
Datum: 15.09.09 16:48

To ano, za syrova jsou jedovaté, ale povařením se účinek ztrácí. Je to něco jako s václavkami, také jsou mírně jedovaté syrové. Takže bez obav kolegyně, dost jsem jich v čalamádě a nebo naložených jako okurky zkonzumovala a ještě jsem tady - živý důkaz! *tuc* Možná, že se to nemusí s množstvím přehánět. Ale strýček byl opravdu gurmán, jezdil pracovně po celém světe včetně Japonska a na moje rajčátka se vždycky těšil. *tanec*

doplněno 15.09.09 17:01: A to je sranda, právě jsem zjistila, že na kyselo by se neměly nakládat. Ale stejně jsem přežila a i strýček zemřel přirozenou smrtí. viz výpis ze článku:
Protlaky ani čatní ze zcela zelených rajčat tedy nejsou zdraví přímo nebezpečné , Za zdravotně rizikové se ale považují zelená rajčata nakládaná na kyselo a pečená zelená rajčata, takzvaná americká. Pro tuto úpravu lze použít zřídka pěstovaný druh rajčat označený jako Green-Zebra-Tomate, který má i ve zralém stavu zelenou slupku a neobsahuje solanin.
Rajčata vydrží až do Vánoc
Zelená rajčata dozrají, když je na konci sezony otrháte,vytřídíte poškozené a nahnilé plody a uložíte je na ploché tácky, které necháte blízko okna. K rajčatům můžete přidat buď několik zralých rajčat nebo jablko.
doplněno 15.09.09 17:03:

Tak ještě celý článek - je to teď aktuální téma: http://www.zeny.cz/magazin/ov…a-vyuzit-zelena-rajcata-.aspx

Datum: 15.09.09 17:50

Už jsem to zde psal v minulosti. urychlit zrání lze jen poskytnutím lepších tepelných a světelných podmínek, což v tomto případě nepadá v úvahu. Děláme to tak, že celé rostliny s plody vytrhneme a za kořeny pověsíme na zastřešené místo. pokud do mrazů všechny plody nedojdou, dáme rostliny na půdu a postupně plody doobereme. Ty poslední pak dozrávají na tácku u severního okna...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.09.09 18:54

Otrhejte je,zabalte do utěrky,pak do deky,aby byly v teple a v úplné tmě,postupně je kontrolujte,jak budou dozrávat.Já to dělám mnoho let i v létě,načervenalá rajčata otrhávám a dávám do deky,pak je rozdávám a každý je chválí,jak jsou tvrdá a maj úplně jinou chuť,než když je necháte zčervenat do úplné zralosti na sluníčku...nevím čím to je,ale jinak rajčata už nesklízíme.Když se blíží mrazík,tak odřežem a pověsíme hlavou dolů do garáže,dozrajou,ale chuť není taková,jako z deky...*slunce*

Datum: 25.09.09 18:44

Tak to dozrávání rajčat ... bych vůbec neurychloval, protože nyní jich máte určitě dost ... a podstatně vzácnější Vám budou - Vaše rajčata - třeba ... na vánoce či na Silvestra. ( to si nedělám legraci! ) Před několika lety jsme ( pro přicházející chladnější počasí ) všechna zelená rajčata otrhali a dali do několika nízkých bedniček do sklepa na zeleninu. Rajčata jsme pak postupně zpracovali a nebo pojedli. Jaké bylo ale naše překvápko, když jsme zcela náhodou - dva dny před vánocemi - v garáži objevili jednu zapomenutou ( starou dekou přikrytou ) bedničku asi s 50-ti ks - úplně zdravých nádherně červených rajčat. Jestli tenkrát v garáži bylo pod nulou, to nevím, ale jsem přesvědčený, že necháte-li rajčata teď ještě nějaký čas na keříčcích, tak Vám jich ( než přijde výraznější ochlazení ) postupně ještě určitě hodně dozraje, ... a ta zbývající zelená ( před příchodem mrazíků ) jednoduše otrháte a můžete uložit přímo do sklepa na zeleninu ... a pro stabilizaci teploty bedničku s rajčaty přikrýt jakoukoliv vzdušnou přikrývkou. Kontrolovat rajčata nějak zvlášť určitě nebudete muset, ... protože, jak budou postupně dozrávat, tak je budete určitě průběžně konzumovat ... a budete mít tedy dokonalý přehled o jejich celkovém stavu. Nemějte z toho obavu. Jsou -li rajčata zdravá, pak se můžete - již nyní - těšit na to, jak si na nich ... před vánoci a na Silvestra ... celá rodina určitě pochutnáte. - Přeji Vám příjemný den.

Datum: 21.10.14 20:56

Rajčata pěstuji hodně let a docela se dařilo. Vystřídal jsem dosti odrůd i různé novinky za hodně peněz a nakonec jsem dospěl ke zjištění, že opravdu nejjistější, velkou a chutnou úrodu zajistí obyčejná a asi nejrozšířenější odrůda TORNÁDO. Před dvěma lety jsem vylepšil zalévání (už ne vodu z vodovodu, ale ze studny leji do 5ti litrové nádoby, odkud teče hadicemi ke dvěma ředám po 6 rostl. přímo ke kořenům) + mulčuji hned po zasazení svých sazenic snad 15ti cm vrstvou nařezaných kopřiv. Kopřivy dodají výživu a udrží vláhu, která teče z dírek v hadici více do hloubky než povrchová zálivka konví. Zatímco dříve jsm měl ke konci sezony spoustu nedozrálých rajčat, nyní téměř všechna dozrávají venku. A bývá jich 45-55 ks na rostl. Tato viditelná změna opravdu nastala po popsaných změnách. Ještě je dobrá odr. BEJBINO. Podle výrobce SEMO mají být velká až 2 cm. Naměřil jsem šuplerou běžně kolem 4 cm a cca 60 ks na rostlině. Přeji hezké dny. Zd.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.