Jaký jehličnan na živý plot podél plotu

Od: Datum: 07.03.13 18:48 odpovědí: 15 změna: 12.03.13 20:32

Dobrý den,

koupili jsme chatu kde kolem plotu se sousedovým domem je pár planých jabloní a sousedi by rádi kdyby jsme je pořazali jelikož narušují svah který je mezi naším a sousedým pozemkem a také na podzim k nim padá listí a snhilé plody.

Zamýšlíme teď ty stromy zkácet a něco tam vysadit, protože nechceme se dívat na sousedův dům.

Uvažuji o živém plotu z jehličnanů. Potřeboval bych poradit s výběrem. Nehledám nějaký vzácný okrasný druh, hledám něco levného co by se tam v řadě nasadilo a pak zkracovalo aby to nepřerostlo - a bylo vysoké asi 150-200cm.

Podél celého plotu je prostor kde lze stromky vysadit šikoroký dva metry. (pak je vydlážděná příjezdová cesta pro auto k chatě)

Tedy šířka jehličnanů - ideálně max. 120cm aby se šlo dostat i za plot kdyby bylo potřeba.

Jehličnany bez hlubokých kořenů.

Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

Martin

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 07.03.13 18:54

proč jehličnan, který pomalu roste aplot bude tak za 8-10let? nestačilo bypsí víno?

Ohodnoceno: 0x

Od: jirbar*
Datum: 07.03.13 18:56

Z jehličňanů je na živý plot nejlepší sloupový tis. Ovšem jedovatý a drahý. Pokud to bude jak na hřbitové tak dávají thuje nebo-li zerav. Jedině ale západní. Východní zmrzne (podle toho kde). A kdo chce levný a chce si vyhrát se stříháním tak smrk. Jedině ale Omorika nebo-li Pančičův.

Cédry a pod jsem většinou viděl uschlé, možná zmrzlé.

Datum: 08.03.13 11:44

A sousedi se nebojí, že když jabloně zlikvidujete, že se svah pohne? Nemůžer to být tak, že kořeny jabloní svah drží? *cert*

Datum: 10.03.13 16:08

Živý plot - smrk , výsadba 1996

doplněno 10.03.13 16:36:

Výsadba v jedné řadě, stromky od sebe cca 40 cm, začal jsem stříhat min. po 3 letech, hnojení celkově žádné, pouze v prvopočátku jsem jim přivezl trochu hrabanky s lesním humusem, stromky rostou jako "blázni", stříhám každý rok, termín od června do září, jak se mi chce...

doplněno 10.03.13 17:01:

To jsem napsat mohl - sazenice, nadzemní části vysoké cca 20-25 cm.

doplněno 10.03.13 18:06:

Typická výška 150 cm -? , to ano, ale to je doporučená výška, kterou asi doporučují prodejci, za pořádný peníz koupíte vše. Škoda, že mi klekl PC asi před 5 lety, měl jsem tam všechny fotky, včetně z doby výsadby. Velké stromky = špatně pak docílíte hustotu větví již od země!

Ohodnoceno: 2x

Od: luke237
Datum: 10.03.13 16:40
No jo, 1996, ale nepises, jak velky ty stromky tenkrat byly :) On je asi rozdil vysazet to ze seminek, pulmetrovych stromku nebo neceho, co je uz 1,5m vysoke.

Datum: 10.03.13 17:17
Jenom 25cm? *sok* To jsem tedy opravdu necekal ... Osobne jsem si tipoval uz vysku kolem 150cm (coz je typicky stromek pro vysadbu zelenych plotu).

Datum: 10.03.13 22:35

Hloupost. Přirozeně rostlý Picea abies by měl úplně jiný habitus. Tohle je od mala pravidelně stříhaný. Stačí jeden rok zanedbat a již to nikdo nespraví. Hnusné klacky. Jistě Picea abies chce růst úplně jinak. Takže již je lepší Picea omorika. Je mnohem uzčí, do stříbrna a lépe se udržuje řezem.

Nechce to vykopávat nálet v lese ale za pár kaček koupit v lesní školce. Nebo Jizerské hory. Ty jsou Omorikou vysázeny. Omorika je naprosto odolná znečištění životního prostředí.

Datum: 11.03.13 18:01
Ten Pinea Omorika zminuje i nekdo na Wikipedii.

Datum: 11.03.13 18:03
Pinea → Picea

Datum: 11.03.13 18:50

Pinus - pinea - pinie je borovice

Picea je smrk

Picea abies jak píší je do dobrého prostředí. Každý zná běžný smrk pokud roste soliterně velmi široký

Picea omorika naopak do zakouřeného prostředí. Je vemi úzký solitérně tak 3 až 4 metry a zdánlivě do stříbrna. Spodní strana jehličí.

Do stříbrna je i ten pichlák (Wikipedie) ale jsou to mohutné stromy k řezu dost nevhodné.

Takhle vypadá Omorika na snímku vlevo

http://www.garten.cz/ei/cz/00602-01-smrk-omorika/

Běžně v lesních školkách jako semenáček za pár kaček. Snad do 5 Kč za kus (za to jsem kupoval 200 habrů na živý plot)

Datum: 12.03.13 14:06

Máme tu na výběr pár plotů:

Datum: 12.03.13 14:07

Další:

Datum: 12.03.13 14:08

ještě jiný:

Datum: 12.03.13 14:09

A ještě habr

Datum: 12.03.13 20:32

Jestliže se jedná o chatu někde v chatové oblasti nebo na kraji lesa, či dokonce uvnitř bývalého lesa, doporučovala bych dřeviny domácí - smrk, habr, buk, z keřů klokoč, svída, dřín, taky si tam můžete vysadit maliník, meruzalku. Jsou levné a péče o ně je mnohem jednodušší, netrpí na různé choroby atd. také záleží na jakém stanovišti to chcete sázet (stín, slunce, vlhko).

Dobrý zdroj informací také www.puvodnikere.cz

Také bych zhodnotila funkci jabloní na svahu. Pochybuji, že by ony hýbali svahem, určitě naopak. Pokud nejsou přímo na hranici pozemku, tak bych je tam nechala a řadu rostlin vysadila pod ně. Pak za pár let stromy pokácela.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.