Předpěstování šnytlíku a petrželky

Od: Datum: 01.03.13 18:53 odpovědí: 15 změna: 05.03.13 16:57

Dobrý den,prosímVás předpěstovává si někdo z Vás doma petželku a šnytlík do polévky?Prý se to nechá vypěstovat už ted doma,má s tím někdo z Vás zkušenosti?,šlo by to doma-ted?Mohl by někdo poradit,jak postupovat?Vím,že pak v květnu ven,jen bych chtěla vědět,zda by to ted šlo předpěstovat doma třeba na parapetu a jak postupovat,moc díky za jakékoliv rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mahan
Datum: 01.03.13 19:26

Petržel se nepředpěstovává ta se seje přímo na záhon a to podle počasí březen až dubem,pokud chcete teď čerstvou tak já uřežu vršek petržele dám na talířek s vodou a zachvíli začnou vykukovat lístky.Pažitku seji zase na záhon vsrpnu a pak na podzim zasadím trsy na záhon teď čekám až začne rašit vyryju ji a dám do květináče na okno do bytu a zachvíli začne rašit.Zkuste se podívat do nějakého zahradnictví možná už prodávájí rychlené.Petržel je jednoletka ta se seje každý rok,pažitka trvalka ta vydrží na záhoně několik let.

Ohodnoceno: 0x

Od: urinka
Datum: 01.03.13 21:29

Díky za rady,u nás ve vzdáleném zahradnictví koncem března,začátkem dubna prodávají petrželku a pažitku v sadbovačích,jako pidi rostlinky),takže si je vlastně člověk dopěstuje už sám,aby to ale v tom zahradnictví měli včas,tak to musí také nějak předpěstovat/nevím-asi ve skleníku/ a pak dát do těch sadbovačů,tak jsem se chtěla zeptat,zda by to nešlo podobně jako v tom zahradnictví,když mám semínka.jinak je u nás ještě mraky sněhu,a venku se nám pak kvůli přemnoženým slimákům toto nedaří,tak tuto zeleninku pěstuji v nádobách,kdyby někdo si toto pěstoval doma,budu vděčna za jakékoliv další rady či nápady,skleník mám,jestli by to třeba nešlo nějak tam,třeba v miniskleníčku a kvůli zimě třeba na noc zaigeliovat?Poradí ještě někdo?Velké díky.

Datum: 02.03.13 11:19

Petrželku (i pažitku) můžeš mít i v květníku za oknem.Petrželku na zeleno .Ty zjara pak přesadíš do zahrady-.Kořenovou vyseješ s mrhví na záhon,hluboko zkypřený a nehnojený.

JABRAKA

Datum: 02.03.13 20:49

Pažitku si vysaďte do kelímků s otvory ve dnu asi po 20 semenech. Při pokojové teplotě vzejde asi za 2 týdny. Výborná je i pažitka česneková.

Naťovou petrželku hladkou i kadeřavou si každý rok předpěstovávám doma, celer naťový také. Semínka vyseji řídce do nižšího kelímku a po utvoření pravého lístku malé rostlinky přepíchám do truhlíku na vzdálenost asi 5x5 cm. V květnu petrželku po jedné rostlině vysadím na záhon. Po výsadbě pokud neprší, tak je vhodná častá zálivka, dokud petrželka nezakoření. Z kadeřavé naťové petržele mám nejraději odrůdu Astra.

Datum: 02.03.13 21:25

Tak já jsem zrovna dostala radu, jak mít co nejrychleji doma zelenou nať z mladé cibilky, která se dá seřezávat do polévek a do salátů tak podobně. Do truhlíku s obyčejnou zeminou ze zahrady se nahusto zapíchá cibulka "sečka". Teď se zrovna prodává pro výsadbu do zahrady. Do dvou týdnů doma vyraší zelená nať, která rychle roste. Už jsem to udělala v pátek, tak jsem zvědavá jak to dopadne. Prý to je výborná nať. Jestliže se podaří, tak vyfotím a řeknu, jak dlouho to trvalo. Jinak petrželku jsem také zkoušela do malých květináčů, zrovna takových, v jakých se prodává. Ale nic moc. Oni mají totiž nějakou zeminu něčím prohnojenou, nebo to pěstují v podmínkách, kterých doma nedosáhneme. A i když jsem si koupila už vzrostlou petrželku v květináčku, zanedlouho mi chcípla.

doplněno 02.03.13 21:27:

:D No, "chcípla" nebude ten pravý výraz, ale nic lepšího mne nenapadlo. Prostě nijak neobrůstala, skomírala, až pošla.

Datum: 02.03.13 21:56

Cibuli sečku mám na zahrádce, ta roste jako první. Kupovaná petrželka v květináči ani mně nevydržela dlouho. Oni jí sází dost hustě a ve sklenících mají lepší podmínky, než doma na okně.

Já si naťovou petrželku předpěstovávám každý rok a nemám problémy. Osadím si vždy asi 2 truhlíky na balkón a zbytek vysazuji ven. Přikládám foto z loňského roku. Sázím do zahradnického substrátu, zahradní zemina se mi neosvědčila.

Datum: 02.03.13 22:47

Ahoj Bruni. A kdy to seješ? Už máš vyseto? A balkón máš krytý, nebo otevřený? Já bych to musela mít na chodbě. A vidím, že venku už je asi dost teplo. Ale také to tedy zkusím. Ono to také bude nějakou trvat, než to bude tak pěkně zelené, jako to vidím na fotce. S tou zeminou mi to tak ta paní řekla. Výslovně jsem se jí na to ptala. Také se mi to nezdálo.

Datum: 02.03.13 23:14

Semena budu vysévat už zítra. Nechám vzejít doma, potom přepíchám a asi po týdnu už dám na balkón. Balkon mám sice zasklený, ale stejně je tam chladno. Pokud nemrzne, tak truhlíky, nebo květináče stavím na polystyrén, aby jim nebylo ,,od nohou zima,,. Když moc mrzne, tak dám na noc domů. Skla na balkoně zavírám na noc, přes den je mám otevřená. Na fotce jsou natě staré asi 2 měsíce od výsevu.

Sečka ti poroste i v obyčejné zahradní zemině, ale na záhoně je jí lépe. Zemina ze zahrádky po několika zalití ztuhne, proto jí doma nepoužívám. Pokud máš zahrádku u domku, tak nebude lepší, když si část zasadíš přímo na záhon? Potom můžeš porovnat rozdíl v růstu. Já si jí vypěstovala ze semene, mám několik trsů.

Datum: 02.03.13 23:22

No vlastně máš pravdu. Už asi mrznout nebude a zrovna zítra má být docela hezky. Uhrabu kousek záhonku a napíchám ji ven. Díky. S.

Datum: 02.03.13 21:31

Minulý týden jsem si přinesl od dcery petrželku(kadeřavku) i šnytlik zpod sněhu.Zůstane jako čerstvá.

JABRAKA

Datum: 03.03.13 08:01

Mám na zahrádce velikánský trs pažitky. Už hodně let. Na podzim ji sežnu a dám na ni několik smrkových větví. Na jaře vždycky bohatě obrazí. Už jsem ji mnoha lidem kus ukopla domů, ale stále dorůstá jako divá.

Petrželku kadeřavou si každý rok naseju na malý čtvereček a je také krásně bohatá. Seju i kopr.

Během roku sklízím. Pažitku a kopr nasekám najemno a dám do plastových misek, třeba od zmrzliny. Petržel po vyprání otrhám, aby v ní nebyly stonky a rozmixuji ji na elektrickém kafemlýnku /kafe na něm nemelu/. A také do plastových misek.

Pak mám po celou zimu až do jara dostatek čerstvých, jen zmrazených bylinek do polévky, do nádivky, kopr do omáčky...prostě, kam je potřeba. Jaga.

Také mám libeček. Ale po špatných zkušenostech, kdy mi provoněl celý mrazák /přestože byl dobře zabalený/ si ho raději v létě nasuším.

Datum: 03.03.13 16:25

Náš tata jednou zaryl šnytlík. Obrátil ho rýčem kořeny nahoru. Na jaře se divil, co to je a zase ho otočil zpět. A paráda. Tak to potom dělal celý život. Po obrácení byl kapku světlý, ale za 2 dny nádherně zazelenal.;)

Od: asiasi*
Datum: 03.03.13 19:13

Pokud máte zahrádku je nejjednodušší mít kadeřavou petrželku vysetou přímo na okraji záhonku a máte ji k celoročnímu použití bez velkého ošetřování. Musí se však každý rok vysévat, protože ta původní vybíhá do květu. Nyní mám na zahrádce k použití kadeřavou petrželku, růžičkovou kapustu a kadeřávek. Šnytlík zimu přežije, ale obroste až na jaře. Na zimu si odebírám do kelímků část z trsu a po částech přenáším do tepla. Pro jistotu si však dávám do mrazáku petrželku a nať celeru. Nať petrželky po oprání nastříhám nůžkami nadrobno, předmrazím na tácu a pak sesypu do mikrotenu. Celerovou nať také předmrazím, pomačkám/rozsype se na malé kousky/ a dám do mikrotenu. Předpěstování petržele na využití k venkovnímu pěstování musí být pracné a jen pro malé množství.

Datum: 05.03.13 16:57

V Kauflandu mají truhlíky 50 cm za 19 kč. A podmisky taky za srandovní cenu. ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.