Proč mi uschla bříza?

Od: Datum: 17.02.13 16:07 odpovědí: 17 změna: 02.04.16 23:52

Bydlím 'na větrné hůrce' s vápenitou a těžkou půdou. Během vegetace málo srážek. Před 15 lety jsme zasázeli břízu. Byla krásná až do loňského jara, kdy už nevyrašila. Na kmeni jsem našla prasklinu a v ní hnědé zabarvení, ale žádné stopy po nějakém škůdci. Co si myslíte, proč uschla? Suchem? Pokud vím, tak bříza roste i na skalách. Děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek neděle.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.13 16:38

Těžká otázka, důvodů je určitě několik, ovšem míru pravděpodobnosti na Váš případ, by jste mohl najít např. zde :

http://www.silvarium.cz/lesni…ozeni-kmenu-listnatych-drevin

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.02.13 18:12

Děkuji za pomoc. Přečetla jsem si tuto stránku, ale chytřejší moc nejsem. Nepochopila jsem jak rozpoznat trhlinu mrazem od prasklin suchem. Cituji: 'Narozdíl od prasklin suchem zasahují tyto trhliny radialně až do jádrového dřeva (obr.8) a jsou dlouhé... ''. Myslí tím trhliny mrazem nebo praskliny suchem? Škoda, že obr.8 není, ráda bych se na něj podívala. Taky píší, že mrazové trhliny se zacelí. Možná ta naše bříza trpěla delší dobu buď suchem nebo výkyvy teplot., Trhlinky se zacelovaly, ale jednoho dne řekla dost, už nemůžu a skončila s životem. Kdybych věděla, že trpí žízní, dávala bych jí občas napít chudince malé. Před počasím však nemám šanci. .

Od: ladaadal*
Datum: 17.02.13 16:41

Krom nemocí rostlin mě ještě napadlo, kde byla, nebyla-li někomu trnem v oku. Jsou případy, kdy soused sousedovi zlikvidoval strom chemicky.

Datum: 17.02.13 18:18

Ne, ne milý pane, možná jsem ji usmrtila já, když jsem jí asi před 4 lety chtěla přilepšit, Udělala jsem po obvodu koruny několik jamek, kam jsem dala 'hrstku' pravého, starého hnoje. Bříza prý však preferuje chudé, písčité a navíc kyselejší půdě. Nějak se do toho zamotávám.

Od: pacourek*
Datum: 17.02.13 16:43

Bříza je schopná růst i na skalách .Tato bříza je pravděpodobně poškozena častou změnou počesí na jaře

doplněno 18.02.13 05:37:

Stačí na podzim přihnoji draselním hnojivem

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.02.13 18:24

Děkuji. Svalím vinu na počasí a je to. Břízu tedy už na naší zahradu vysazovat nebudu, i když ji mám tak ráda. Člověk nemůže mít všechno z toho co chce nebo co má rád. :)

Od: ladaadal*
Datum: 17.02.13 18:26

Že by bříze vadil hnůj v pár jamkách se mi nezdá, ale tohle by ti řekl spíš nějaký odborní po ohledání, kdybys chtěla novou. V opačném případě asi nemá cenu moc pátrat, i když člověk by měl aspoň ponaučení pro příště. Tak ať se novému stromu daří líp.

Datum: 17.02.13 21:28

Pokud 15 let prospívala bez problémů , pak se přikláním k napadení houbovou chorobou (třeba i v kombinaci s mrazem, který mohl dílo zkázy dokonat).

Datum: 18.02.13 09:09

Limetko děkuji, možná máte pravdu.

Datum: 17.02.13 21:39

Před mnoha lety jsem přinesl asi 5 let starou břízku,kterou jsem s minimem kořenů zasadil před panelákem.A|si po dalších pěti letech kopali kolem baráku nějaké roury a břízku vykopali a přesadili o dva metry vedle.Břízku porazili nedávno při opravě a zateplení domu,to už měla průměr kmene asi 35 cm.Co si nechala líbit,je neuvěřitelné.

JABRAKA

Datum: 18.02.13 09:15

Jabrako, ta naše bříza musela asi taky hodně vydržet. V létě na pařáku, suchu a na větru, někdy podobné až malému tornádu. Těmito povětrnostními vlivy byla zřejmě oslabena a šanci dostala nějaká zhoubná houba nebo plíseň. Uvidíme až ji porazíme a rozřízneme kmen.

doplněno 18.02.13 09:17:

Jo a ty holomrazy jí asi taky nepohladily.

Od: floro*
Datum: 18.02.13 15:00

Nemáte nějakou lepší fotku, zabranou z větší dálky, aby bylo vidět jak to probíhá dál a z jaké je to strany vůči slunci a větru?

Puklina mrazem nesahá tak hluboko do dřeva, suchem je hluboká.

Loňské jaro bylo velmi kruté k rostlinám. Nadzemní část vyšší teplotou ve dne se vzbudí a žádá si vodu, která je v půdě zmrlá a v půdě tudíž nepohyblivá. A strom tak vlastně uschne. Ne zmrzne. Tomu se říká vyzimování. Ale těžké říct, jestli je to váš případ, ale možné to je. Tohle bylo loni hodně časté, odešli tak i mnohaleté stromy.

Od: floro*
Datum: 18.02.13 15:04

Jinak ještě jsem zapomněla. Ta puklina je stará, okolní kůra je zhojená, možná trochu oklované ptáky. Takže je možné i napadení houbami. A co choroše, rostli? Už jste ji zkáceli? Jak vypadalo dřevo na řezu?

Datum: 18.02.13 17:17

Děkuji za reakci Floro. Jinou fotku zatím nemám. Chtěla jsem vidět co nejhloubš. Trhlina je asi 20cm dlouhá a je z jižní strany, malinka na západ. Vaše vysvětlení se mi zdá nejpravděpodobnější. Strom ještě stojí, choroše březového jsem zatím neviděla a doufám, že alespoň z něho budu mít užitek. Macerát z této houby pomáhá štěpit tuky v těle. Chtěla bych to vyzkoušet.

doplněno 30.12.14 15:05:

Fotky jsou z dubna 2013.

Datum: 31.12.14 10:42

Je to jako u člověka, někdo má problém nevydrží a další má tuhý kořínek

Od: briza
Datum: 04.01.15 21:20

Bříza má určitě poškozený kořenový systém.Proč? To je otázka. Následné případné choroby jsou důsledkem z toho vzniklé špatné kondice. Břízu probůh nehnojte.Poradí si sama.Jedině jí můžete pomoci zálivkou.To hlavně když je malá.Zrovna tak jiné původní dřeviny.Lidi nechoďte kolem té přírody jako by to byla křehká chudinka! Břízu poražte a zatopte s ní po čase v krbu.A teď na jaře vysaďte novou. za chvíli jí budete mít zase nad hlavou...

doplněno 04.01.15 21:22:

Nezalil jí někdo náhodou něčím?

Datum: 02.04.16 23:52

Briza, děkuji Vám. Toto jsem potřebovala slyšet. Už budu více přírodě důvěřovat. Moje bříza určitě uschla, protože se ve větru lámaly i větve většího průměru a dřevo na řezu bylo zdravé. Už mám zasazenou novou. Hnojit ji už nebudu, jen jí na podzim přilepším draslíkem, aby lépe odolávala mrazu a za suchého počasí trochou vody. Děkuji všem za reakce.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.