Monstera - přesazení a zakořenění

Od: Datum: 11.12.13 15:11 odpovědí: 28 změna: 16.04.14 20:10

Zdravíčko všem, chystám se zbavit monsteru slepých odnoží, rostlina už je starší a nehezká. Jako laik v pěstování se zeptám, zda k vypěstování nové rostliny stačí odříznout čerstvý nový list se stvolem a nechat ho v hlíně zakořenit? Nebo jak na to?

Děkuji:).

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.13 15:28

Dobrý den, ano stačí. Kousek stonku 5 - 6 cm se zdravým listem, a buď v substrátu a nebo ve vodě, já osobně nechávám zakořeňovat ve vodě, vidím na to a popřípadnou hnilobu mohu odstraňovat.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.12.13 18:34

Děkuji, takže není třeba uříznout stonek u kolínka? Vložila jsem tedy listy do vody a uvidíme...

Datum: 11.12.13 18:49

nerozumím otázce, pokusím se vložit řízek monstery, je to sice variegátní klon, ale na barvě nezáleží

doplněno 11.12.13 18:54:

a nelze napsat, jak to dlouho trvá, záleží na teplotě, množství světla, vlhkosti vzduchu, nemohu napsat tři týdny, ale přibližně do měsíce, ale jak říkám, je to příroda...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.12.13 16:03

Martino, mám monsteru 42 let :D Fakt, tak dlouho. Jednou za čas ji rozstříhám a to tak, že ji naporcuji po šesti, sedmi listech. Zezdola 3 listy vylomím stvol šoupnu do vody v okurkové sklenici. Většinou dva vršky a dva takové jako zparchantělé, které se nedělí. Ostatní jsem se pokoušela někomu darovat, ale nakonec skončily v popelnici. Po zakořenění je zasadím do květináče, ve kterém byly, ale je vydrhnutý s novou zeminou. Několik roků, snad 4, 5, ji trvá, než doroste do stropu. Pak ji seříznu a ona pustí nový list na vrcholu. A když ten doroste do stropu, rozřežu ji. ;) Jen si myslím, že byste to měla nechat na jaro. Teď se jí to nebude líbit, protože odpočívá. Na jaře si udělejte dva, tři řízky, počkejte, až zakoření a pak teprve zbytek vyhoďte a vydrbejte květináč.

doplněno 11.12.13 16:36:

A když ji otřete listy vlhkou švédkou útěrkou, tak bude úžasná :D

doplněno 12.12.13 07:22:

Švédská útěrka je takový hadřík, který se tváří jako z froté. Pracuje se s ní bez mýdla, bez saponátů, jen s vodou. Je úžasná na čištění bot, kabelek, rukavic, protože setře binec, ale neodmastí jako saponát a kůže nerztvrdne. Zvířat, kožíšky se jim pak úžasně lesknou. Nábytku, místo prachovky. Kachliček, na bleskové šmrcšmrc, nemám čas ani chuť. :D Jen se musí v hlubší vodě dobře vymáchat. Prodávají ji stánkaři a Vietnamci za nějakých 20kč.

doplněno 12.12.13 07:23:

Zakořeňovat bude dlouho. Měsíc? Ta moje to tak má. Ale já mám tu s velkými listy. Monstery jsou různé.

Datum: 11.12.13 18:37

Děkuji, jak dlouho přibližně zakořenění trvá? tarý květináč i se substrátem jsem vyhodila, dneska konečně řeším ty smutnice, všechno jsem zasypala křemičitým pískem a právě květináč od monstery je nejstarší, dostala jsem ji a vlastně je ten květináč jen škaredý bílý kýbl plný straé hlíny*fn*, takže to letí z domu.

Právě proto to řeším teď:) Snad to nebude moc vadit. Co je švédská utěrka, to si najdu*jasne*.

Datum: 11.12.13 19:15

Martino, vůbec nevadí, že ji nařízkuješ teď. Zakoření. Čím větší teplo, tím dříve. Hele, já si vždycky najdu pěknou vázu, vyberu řízky s těmi nejhezčími listy a pak to postavím někde na čestný místo *smich*. Vypadá to dobře.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.12.13 18:02

My jsme meli Monsteru asi 30 let, pnula se na svetle chodbe nahoru k oknum, delka pres 4 m, prumer listu kolem 50 cm. Schanel jsem nekoho, komu bych ji daroval, ale pro nezajem jsem ji s tezkym srdcem zlikvidoval.

Datum: 16.12.13 08:04

sebor, fakt to byla monstera, která se 30 let pnula přes 4m?

Datum: 17.12.13 11:44

Prikladam fotku

doplněno 17.12.13 11:50:

uz se kroutila pod stropem:)

Datum: 17.12.13 12:31

Sebor, neměl jste ji dávat pryč. Je krásná. Vždycky rozstříhat a znovu založit novou rostlinu. Ještě krásnější. ;)

Datum: 17.12.13 16:51

Nádherná rostlina...

Od: micka
Datum: 11.01.14 13:08

Taková škoooda... kdybych to věděla, tak bych si ji od Vás vzala.. nebo jste si měl rozřízkovat... ohromná škoda :(

Datum: 13.04.14 20:30

Bab ta tvoje se mě moc líbí :)

Od: staticxxx
Datum: 13.04.14 09:31

Monstera po babičce. Ma cca 65 let Je sice pěkně pokroucená ale doufám že na těch 100 let spolu dožijeme

Datum: 13.04.14 20:08

Od položení dotazu je monstera podle rad ve vodě, kořínky nikde:( Listy jsou ale pořád zelené a pěkné, tak teda fakt nevím.

Datum: 13.04.14 20:52

Z paždí, ,,*kolínka*,, na stonku nic nevyrašilo? To je divné.

doplněno 13.04.14 20:59:

máme čepel = plocha listu, pak řapík = různě dlouhá stopka, řapíky vyrůstají ze stonků a u monstery je třeba mít list s kouskem stonku a právě ten stonek by měl z 95% obrazit...

Datum: 13.04.14 21:56

Martino, neodřízla jsi list od stonku? Nemáš to někde v chladu (to potom dlouho koření)?

Datum: 15.04.14 20:25

Ježkovy voči, že bych byla fakt tak blbá a odřízla listy? Asi jo:(*plac*

Datum: 15.04.14 20:33

Nic:(

Datum: 14.04.14 06:15

Já jsem psala, že si myslím, že je to v nevhodnou dobu, že máte počkat na jaro. Že jí to bude dlouho trvat. Kolik toho stonku máte ve vodě? Má být 20-30 cm. Pokud je ale zelená, nehnije, nic se neděje. Ona kořínky pustí. Nebojte. ;)

Datum: 15.04.14 20:25

Máme těch 20 cm, slunné místo, kde je celý den světlo. Nehnije, stále se zelená.

Datum: 14.04.14 14:08

Dobrý den, nejjistější je odříznout na jaře vrchol rostliny a to raději delší kousek 40-50 cm, na kterém už začívají rašit vzdušné kořeny. Na jaře mají rostliny mnohem větší chuť do života a jak už tu bylo psáno, taky vyšší teplota má velmi pozitivní vliv. Další možností je řízkovat na etapy, kdy několik vzdušných kořenů dáte do vody a po jejich rozvětvení odříznout kmínek pod kořenem a ty kořeny pak zasadit do hlíny. Pokud to bude už pěkně růst a budete to chtít ještě zkrátit, tak odříznete přebytečnou vrchní část rostliny.

Datum: 15.04.14 20:32

Tal to jsem asi udělala všechno špatně:(, teplota +- 22 stupňů, slunnné místo, teď jsem se dívala, zda jsem odžízla i ta kolínka, ano! Listy jsou s kolínky. Nic nehnije, listy jsou pevné a pružné.

Datum: 15.04.14 21:37

proč všechno špatně? ty délky stonků co tady uváděj jsou zbytečný, opravdu stačí list a dva, tři dílky ,,kolínka,, tj 8 - 10cm, brzdící je jen teplota, 22 C je stagnující, udržovací, ale podorující k růstu je potřeba tak 27 - 30 C, vodní prostředí je taky v pořádku, z mého pohedu je to 90 % správně, jen ta teplota, takže počkat a ony se ty listy probudí

doplněno 15.04.14 21:43:

v profesionálních pěstírnách, pokud pominu meristémové, tkáňové kultury, tak tam se množí monstery jen ze stonků bez listů, ale při teplotách 35 - 40 C a ve sterilním prostředí

Datum: 16.04.14 06:45

Ukulele, máte asi pravdu. Mi, hodně dávno, řekli, že mám dát do vody tři očka a 3 listy, tak to tak dělám už někaých 40 let. A možná nechávám stonky příliš dlouhé. Ale stejně zbytek rostliny vyhazuji, nikdo ji nechce. :-D

doplněno 16.04.14 15:46:

:-D Ukulele, já nejsem Žofinka, já jsem babka z Ostravy. :-D Máte pravdu, ta hodně děrovaná, ta je nádherná. Celistvé listy, bez rozstříhání, to jsou nějaké "zparchantnělé" oddenky. Ty dávám do květináče dva, zaplní spodní prostor a rostlina mi pak příjde plnější. Už ani nedovedu spočítat, kolikrát jsem tu rostlinu, která je na fotce, rozřezala a znovu zasadila. Mnohokrát.

doplněno 16.04.14 16:36:

Ahááá, tak to teda je. Také jsem vás měla za ženu. Párkrát jsem si všimla, že o sobě mluvíte v mužském rodu, ale měla jsem to za překlep. A ono je za tím Cimrman. No toto! :-D

Datum: 16.04.14 11:57

Děkuji babko žofko, mě by se líbila ta rostlina s hodně děrovanými listy, no děrovanými, spíš úplně ,,rozstříhanými,, Ale nikde se mi jí nepovedlo sehnat, teda myslím normálně běžně, už už jsem s jí málem odkliknul na Ebay, ale platit dopravu z Indonésie se mi nechtělo...já mám variegátní monsteru, s panašovanými listy, a pak mám takovou šíleně obyčejnou, ale má až odpudivě kompaktní listy, ale zase jsou ty listy malé a když vidím ty listy 50 x 40 cm tak si zase říkám, že to je krásný u někoho, kdo na to má dost místa...

doplněno 16.04.14 16:22:

Vida, vida, tak z Ostravy, no vidíte, jak se to plete, mě tu běžně oslovují jako ženu, a já se vždy leknu a přesvědčím, že jsem ještě kluk, páč si lidi myslí, že jsem ta ukulele a neznají všegénia Járu s jeho černochy albíny Uku a Lele.

doplněno 16.04.14 18:33:

No jo, už je to tak, kdysi jsem se divil, když jsem tu zveřejnil fotky svých afrických kopřiv a nějaká tazatelka se ptala na moje rostliny nějaké ženy, no samozřejmě jsem jí neodpověděl, když se neptala mě.

Datum: 16.04.14 19:17

Ukulele. Mě mateš stále *smich*. Ráda čtu Tvoje odpovědí, vím o Tobě, že jsi v rostlinách fakt machr...ale stejně Tě cpu furt mezi ženský *zed*, Takže když Ti to v budoucnu provedu, tak mě to promiň *andel*

Datum: 16.04.14 20:10

Uááááá, no já to mám jako že jsem za dva ( možno je dosadit cokoliv ) Jinak jsem Radek milující Járu Cimrmana. Protož ten Uku a Lele, dva černoši albíni z kmene Habharuských inteligentních divochů a teď se loučím, zrovna kolem mě proletělo hejno slepic, tak si jdu sestřelit večeři.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.