Usychající smrčky, rezaví

Od: Datum: 02.02.13 23:16 odpovědí: 4 změna: 03.02.13 12:59

Podobnou otázku jsem našel v loňském roce, ( proč mi rezivějí jehličnany), na kterou se však již nedalo odpovědět. Sdělím svou jednu zkušenost. Pokud někomu z ničeho nic začnou rezavět jehličnany - zejména smrčky ( např. jako u mne v živém plotě, kdy jsem postupně vyházel během asi půl roku možná 20 smrčků), jsem postupně zjistil od odborníka, že se jedná o útok parazitické a každému známé houby -Václavky obecné. Zejména se to stává tehdy, když v blízkosti těchto jehličnanů porazíte nějaký strom listnáč, možná i jehličnan a necháte v zemi pařez, byť zkrácený do roviny terénu. U mne to bylo typické, asi 6 m od živého plotu jsem kdysi porazil javor, pařez jsem uřízl dokonce pod terénem asi 5 cm, nasadil květináč z pneumatiky a václavky za chvíli byly u mne na dvoře. Byť jsou barevně trošku jiné jak běžné v lese, protože ty lesní mají zpravidla stín. Útok václavky zpravidla poznáte tak ( ani jí nemusíte spatřit), že u postiženého stromku sloupnete trochu kůru a tato je zevnitř bílá. Takže asi tak, pokud se informace bude někomu hodit. Pařez jsem celý vytrhal, smrčky jsem nahradil tehdy přístupnými jedličkami - daří se jim výborně, smrčky už dohánějí, byť jsou trochu řidší.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: andrea1*
Datum: 02.02.13 23:33

Zajímavé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 03.02.13 03:30
avatar

Dobrý den, také hodnotím Váš příspěvek jako zajímavé poučení. Já jsem zase někde zaznamenal informaci, že když jehličnan "odejde" přes zimu, tak si lidé myslí, že ho asi zahubil mráz. Prý je to nedostatkem vláhy a vlastně uschne, ale nezmrzne. Snad je vhodná, pokud není zrovna mráz, i mírná zálivka v zimním období. Někdo radí, že se má na podzim ke každému stromku nalít kbelík vody, aby lépe vydržel přes zimu - zkazit se tím asi nic nemůže. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.02.13 11:21

Beníku. Toto je pravda. VĚTŠINA dřevin v zimě nezmrzne, ale uschne. U jehličnanů a neopadavých listnáčů je pochopitelně vyšší procento, protože mají větší plochu na odpařování - listy, jehličí. Stává se to v době déle trvajících holomrazů . V té době se proto doporučuje zalévání. Pomůže i přikrytí země chvojím apod.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 03.02.13 12:59
avatar

Dobrý den, tak děkuji Vám za upřesnění a potvrzení mé informace. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.