Jak a kdy stříhat maliny

Od: Datum: 09.10.08 13:19 odpovědí: 5 změna: 13.03.14 14:08
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.08 13:31

Řez maliníku
Po výsadbě se na jaře zkrátí výhony nad očkem asi na 20 _ 50 cm podle síly výhonu a kořenové soustavy. Čím je výhon slabší, tím více se zkrátí. Ve druhém roce po výsadbě se ponechá 2 až 5 silných výhonů, slabé se odstraní.
V dalších letech, podle síly sazenic je vhodné ponechat 10 až 12 dobře vyvinutých výhonů na jeden běžný metr výsadby. Další řez maliníku spočívá v každoročním odstraňování odplozených, suchých a zahušťujících výhonů, nejlépe ihned po sklizni (omezení infekce houbami, lepší vyzrávání zbylých letorostů) a co nejblíže povrchu půdy. Po zimě odstraňujeme případně namrzlé konce výhonů.
Zkracování vrcholových konců výhonů snižuje výnosy a přispívá k oddálení sklizně, neboť plody z vrcholků zrají nejdříve. Po zkrácení bývají však plody větší a u některých odrůd se lépe vyvíjejí spodní plodonosné letorosty. Zkrácení má být pouze krátké, nejvýše 15 _ 20 cm, u zvláště dlouhých výhonů až 30 cm.
Speciální způsob řezu provádíme u odrůd maliníku plodících na letošních výhonech na podzim. Odplozené výhony je nejlepší odstranit po sklizni ještě před zimou. Nové mladé prýty vyrostlé od jara již na podzim přinesou vysokou úrodu. Letní sklizeň ze zdřevnatělých přezimujících výhonů odpadá, u těchto odrůd je základem sklizeň podzimní.

Viz: http://www.zahradaweb.cz/proj…ekt/clanek.asp?pid=2&cid=4517

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.03.14 08:33

stříháme jak začnou shazovat listí (na podzim), ale když se na to zapomene pak na jaře. Všechny odplozené musí pryč. Pak se proberou ty slabé a zbyde pár hezkých... ty se zakrátí tak o 1/3 - 1/4 a hotovo.

doplněno 13.03.14 08:43:

pupeny nehledám :) Odplozené poznám podle zbylých stopek od malin nebo nedozrálých... takže na jaře se mi olistí všechny ponechané :) Zrovna teď už se lístky objevují, takže na stříhání je nejvyšší čas. Mám už i přihnojeno.

Ohodnoceno: 0x

Od: myse®
Datum: 13.03.14 08:40

taky to tak dělám...ale v předjaří, kdy už poznám, které mají pupeny a které ne... ty staré jdou prostě pryč a ty tenounké taky... Na podzim to nepoznám...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.03.14 09:44

Myse, děláte to dobře. Střih se dělá na jaře z jednoduchého důvodu. Pokud uděláte na podzim a bude opravdu mrznout, pak po odstranění namrzlých konců zůstanou jenom krátké zbytky nebo nic.

Datum: 13.03.14 14:08

Na podzim jenom zakrátím vršky, nebo je nechám úplně. Stříhám je na jaře. Letos už je mám asi týden ostříhané a okopané. Vybírám podle pupenů, nechám silné pruty s pupeny, asi 50 cm dlouhé. Staré poznám podle toho, že se na nich jakoby loupe kůra a je taková šedostříbrná. Ty jsou na vyhození.

A co si myslíte o stříhání růží? Moje mají veliké pupeny, ale mám je zatím zahrnuté, přes noc je veliká zima a ráno všude šedivina. Tak se bojím, že by mi pomrzly. Přitom jdu ale za 14 dní do nemocnice a ráda bych to měla za sebou. Kdo ví, jestli hned po operaci budu moci zahradničit. Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.