Špatně udělaná keramická korunka

Od: Datum: 12.08.17 10:09 odpovědí: 13 změna: včera 19:33

Dobrý den,

měla jsem mrtvou horní jedničku, takže jsem si nechala před půl rokem udělat keramickou korunku. Myslela jsem si, že si na to zvyknu, ale ne. Barva nesedí, je menší než druhá jednička, ze strany k dvojce a ostatním zubům je širší a ze zadní strany není ta korunka rovná, ale k dásni se rozšiřuje, takže pokud mám normáoně zavřenou pusu a zuby se mi dotýkají, tak je to velmi nepříjemné a zub bolí..Největší problém je, že mi nahoře u dásně prosvítá ten kov a je to takové tmavé tam. Je to dost vidět, když se usmívám (viz obrázek). Všechno tohle jsem zubařce říkala, ale ta mi akorát zbrousila ten zub z vrchní strany (plochy) a konec. Ale já už jsem zoufalá, je mi 16, stydím se usmívat, protože je to prostě nepřirozené ten zub. Co můžu dělat? Je možné tu korunku sundat a udělat novou? Rozhodně bych si to nechala dělat u jiného zubaře. Snažila jsem se hledat na internetu, ale našla jsem jen to, že mám tedy nejspíš korunku kov-keramika, ale na přední zuby se dává většinou celokeramika, ale nechápu, proč mi ji tam zubařka nedala, ona stále jen říkala keramická korunka.. Dá se teda tato korunka sundat? Mrtvý zub mi zbrousila, nasadila kov a na to tu keramiku.

Budu ráda za všechny rady.

PS: Omlouvám se za kvalitu fotek. Barva vypadá skoro podobně jako druhý zub, ale není tomu tak.

Děkuji Kristýna

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mm
Datum: 12.08.17 11:15

Taky mam mrtvy zub, ale zubar mi koren osetri - vycistil, vyplnil - a normalne tento muj vlastni zub funguje dál uz par let bez problemu. Bylo nutne davat umely? Jinak to reklamuj a doplat si celokeramicky s durazem na spravnou velikost, jako duvod uved vzhled a bolest !

Ohodnoceno: 0x

Od: kristymat
Datum: 12.08.17 11:35
On byl problém, že ten zub byl prostě šedivý a předtím jsem měla rovnátka a nějak mi popraskal. Říkali mi, že by to nejspíš nevydržel a i kdyby, tak to nepůjde úplně vyčistit.
Přemýšlela jsem o reklamaci, ale ona je to taková stará paní a mamka by to taky nechtěla nejspíš řešit..
Datum: 12.08.17 12:03

To že je to stará paní vůbec neřešte, je to zubařka, Vy jste si službu a materiál zaplatila, a mělo by to vyhovovat Vám, není to záležitost na půl roku ale na život.. každopádně při dalším zákroku opusťte přístup "na to si časem zvyknu" ale řešte problém hned .)

Jinak nemáte proč se stydět smát :) kdyby jste viděla co mám v ústech já a taky mi to nebrání :)

Od: janm®
Datum: 12.08.17 12:35

Hezký den

Subjektivně esteticky se dle mně nemáte zač stydět, zuby máte i s tou korunkou pěkné...Ale pokud Vám korunka nevyhovuje z jakéhokoliv vašeho subjektivního hlediska dá se udělat korunka nová, korunky lze běžně "stáhnout" "sundat" jsou na to postupy i nástroje a zhotovit nové, pokud se do toho nechce Vaší zubařce (reklamace) můžete se obrátit na kteréhokoliv jiného, myslím že vám to rádi udělají jde o jejich peníze. Pokud vás to bolí nebo jinak obtěžuje asi nezbývá než to řešit (pokud to není čerstvé, je dobré vždy nějaký čas počkat) šlo-li by čistě jen o tu estetiku, neřešil bych to, ve vzhledu nevidím problém.

P.S. Korunku nově zhotovit lze, ovšem je třeba počítat i s tím, že ta "nová" se také nemusí zas až tak "povést" (odstín barva) jako ta co máte nyní, před tím než se rozhodnete (příp. reklamujete) bych si to důkladně rozmyslel...

Datum: 12.08.17 12:37

Tak teda já se Vám vůbec nedivím. Navíc jste ještě hodně mladá na to, abyste si řekla OK, už to takhle nějak "doklepu", hlavně že tam nějaký zub mám. Tohle je evidentně odbytá fušeřina a ne práce odborníka. Ta ženská co Vám ten zub dělala je u mně sprostá, když musí právě ona jako odbornice vědět, že to tak být rozhodně nemá. Zub je nejenom menší, ale ta tmavá skvrna vypadá jakoby se tam zub kazil. Rozhodně požádejte matku aby tam s Vámi zašla a ať je kategorická. Máte na to právo, nežijeme už v šedesátých létech, abyste tohle musela přijmout. Nebo jděte do Vaší zdravotní pojišťovny a tam jim svůj problém předneste a optejte se, jak máte postupovat, aby byla učiněna náprava. Tohle bych v puse nechtěla ani já a to mi je mnohem víc let. A fotky jsou dobré, i na nich je vidět, že ten zub má jinou barvu než Váš, který je vedle. Barva bude ve skutečnosti taková víc mléčná, méně průhledná než ten normální zub a když je hned vedle, tak to vidět je. Nenechte to tak, braňte se, bude Vás to trápit a může to mít vliv i na Vaši psychiku. Kdybych byla Vaší matkou, už bych tam dávno byla. Je mi Vás líto.

Také mám totiž špatnou zkušenost s podobným typem zubaře. Také je už starý a zvyklý odvádět práci jako na běžícím pásu. Někdy z něj mám dojem, že ani nepoužívá mozek a jen dělá rutinu. Jenomže už tohle chování trpět nemusíme. Já se s ním také vehementně dohadovala a on nechtěl chápat co po něm chci. Ale nedala jsem se.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.08.17 12:40

Správně ošetřený zub nebolí. Ten tmavý stín, který Vám v dásni prosvítá, bude patrně z matrice, na kterou je korunka usazena. Naznačujete, že si s lékařkou příliš nerozumíte (nedokáže vyřešit Vaše problémy, které se týkají korunky). Možná je zvyklá na léta ověřené postupy a novinky z oboru nijak nevyužívá. Máte možnost pokusit se s ní celou záležitost znovu probrat - protože s korunkou je něco špatně, jestliže Vás zub bolí. Třeba počítala s tím, že tuto korunku budete mít tzv. dočasně a během pár let ji vyměníte za implantát. Nechcete - li s lékařkou už nic řešit, vyhledejte jiné pracoviště a konzultujte svoje požadavky tam. Každou zubní korunku lze sundat a nahradit vhodnější. Je to otázka peněz.

Datum: 12.08.17 15:21

Fakt je, že pokud při úsměvu neodkrýváte dásně, tak zub celkem nevypadá na první pohled úplně špatně, jenže to je slabá útěcha. V pořádku určitě není, když je širší, takže tlačí, je jinak barevný a ta modrá skvrna nad ním nejen že vypadá velmi špatně, ale ani nevěští nic dobrého. Teď je otázka, jak reklamaci řešit, zda se od té zubařky můžete dočkat něčeho lepšího, resp., zda dokáže udělat korunku bezvadnou. Takže by bylo dobré dojít nejdříve na zdravotní pojišťovnu a tam se poradit, jak s reklamací. Dojít za jiným zubařem a nechat si udělat vše znova můžete i bez toho, jen je dobré si nejdříve zjistit, jak ten zubař pracuje. I v tom Vám může poradit pojišťovna, ale jen pokud jde o lékaře, který má s pojišťovnou smlouvu. Někteří takovou smlouvu nemají a tam se pak hradí vše.

Datum: 12.08.17 19:34

Korunka je opravdu na reklamaci. Ale to pouze u té samé zubařky. Pokud chcete novou, musíte k jinému zubaři, a to také znamená znovu zaplatit. Píšete, proč vám tam nedala celokeramickou. Nevím, jak jste se spolu dohodly. Běžně zubař nabízí různé možnosti, ale také za různé ceny. Celokeramická korunka je také nákladnější, zatímco společně s kovem je levnější. Cenový rozdíl je citelný. To se vás nezeptala, zda chcete celokeramickou za x Kč, nebo levnější kombinaci kov - korunka? Kombinace s kovem se dělá většinou jen u zadních zubů, u předních celokeramická, pokud to finanční situace pacienta dovolí.

Datum: včera 10:35

Ona jen říkala, že tam dá keramickou korunku. Nic o celokeramice nebo kov-keramika neříkala. Až na internetu jsem se dočetla tohle rozdělění... Nevím proč mi nedala celokeramickou.

Datum: včera 11:27

Tak to je určitě chyba, měla Vás seznámit se všemi možnostmi a nechat si vybrat. Totiž těch keramických korunek je více druhů, ale zubaři často říkají prostě jen "keramická" a pak vyberou to, co se podle jejich názoru na daný stav hodí, samozřejmě taky zvažují cenu. Horní jednička je zub, který je opravdu pro vzhled velmi důležitý, to je snad srozumitelné každému. Takže Vás nenechala vybrat si a navíc je ta korunka nepovedená. Máte důvod k reklamaci, ale je otázka, zda ta zubařka dokáže udělat korunku lepší. Proto by možná bylo lepší jít k jinému zubaři, i s tím, že to celé zaplatíte znovu.

Datum: včera 11:35

To asi ano, jen je problém, že zubaři teď nikde nepřibírají nové pacianty. Určitě ne v Libereckém kraji.

Jelikož nejsem dospěla, zub mě stál asi 1200,- ale nijak to se mnou neřešila, jen mi řekla, že to bude přibližně taková cena a příště mám přinést zálohu 500,- a pak že se dál domluvíme.

Datum: včera 12:15

Bohužel je to tak, zubaře na pojišťovnu najdete těžko... musíte prostě hledat dál. Jinak určitě Vás vezmou v zařízení, které smlouvu s pojišťovnou nemá, tam je ale vše řádově dražší, právě proto, že platíte úplně vše. Tam si můžete nechat udělat novou korunku a být přitom stále registrovaná u té vaší zubařky. Třeba tak špatná není, jen se jí nepovedla ta korunka. Takže přece jen zajděte nejdříve k té své zubařce a řekněte jí svoje připomínky k té korunce a uvidíte. Stejně by bylo dobre, aby ten zub viděla, už kvůli tomu modrému fleku, jestli se tam něco netvoří. O jiném zubaři jí nic neříkejte.

Datum: včera 19:33

Zdravím. Souhlasím se @suzymon. Já vidím zub širší, nižší, v horní části tmavě šedě lemovaný a nasazený šikmo. Vidím i jinou barvu. Toto je na jasnou reklamaci. Myslím, že hůř už to udělat nešlo. Já bych si toto v puse nenechala, ani kdyby mi za to zubařka platila, ne já jí. A to jsem o víc než generaci starší. V žádném případě si to nenechte líbit. Skoro to vypadá, že jí v ordinaci tento zub zbyl, tak vám ho prostě nacpala. Mám ve svém okolí dost nových korunek, ale takhle mizernou ani jednu. Braňte se a reklamujte. Držím palce. Ida

Ohodnoceno: 1x

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.