Chlorid Železitý, kam s ním?

Od: Datum: 04.02.13 20:15 odpovědí: 9 změna: 05.02.13 14:20

Zdravím, možná si odpovím sám, ale budu rád když mi poradíte, jedná se o leptací roztok na plošné spoje, kammám odevzdat svůj vysloužilý? Napadlo mě do sběrného dvora? Potřebuju se ho již zbavit protože je starý a leptání trvá skoro hodinu...*nevi*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.13 20:20

Počkejte, až bude ve vaší obci/městě směr nebezpečného odpadu...

Věčinou jednou do roka, tam to odevzdejte v dobře uzavřené a označené láhvi...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.02.13 20:27

*sok* Cože to? Tady u nás je maximálně jednou do roka sběr šrotu :D

Datum: 04.02.13 20:25

Sběrný dvůr chemikálie bere

Od: bmbx®
Datum: 04.02.13 20:32

Naházet do něj hřebíky, železné piliny a nechat působit. Pak přefltrovat a roztok lze použít dál.

doplněno 04.02.13 20:34:

Nemusí se filtrovat, stačí nechat usadit a roztok slít...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.02.13 20:37

nebo jak říká bmbx, a před leptáním roztok ohřát na 50-60 stupňů celsia...

Datum: 04.02.13 20:45

Pozdě ale přece, dnes jsem dopoledne kupoval nový, jsem to ale tupec *zed* Děkuji všem za příspěvky!

doplněno 04.02.13 20:46:

Aby nedošlo k nedorozuměním, to pozdě je na mě, že jsem se koupil nový dřív než jsem se zeptal :)

Datum: 05.02.13 00:01

Zajímavé, sešly se tu recepty na oživení leptacího roztoku, a já si jeden pamatuji z AR, který je ovšem ještě jiný.

Při leptání "požírá" chlorid železitý z pl. spoje měď. V této reakci vzniká v roztoku chlorid měďnatý (roztok modrá) který už se jednoduše pro náš účel zpracovat nedá a je tedy odpadem.

Zajímavější je, co se děje se železem. To se vylučuje jako kysličník (oxid) železa (vlastně obyčejný rez) a zůstává na dně nádoby. S kyselinou chlorovodíkovou (HCl), tedy jejím přidáním do roztoku, tento oxid zreaguje opět na chlorid železitý (+ nějaká ta molekula vody, tuším..). Leptací roztok se tím oživí, ale oproti počátku už je "zředěn" chloridem měďnatým.

Možná by se dalo leptat až do úplného vyčerpání roztoku, modrý roztok potom slít a z kalu založit zase roztok nový. Chlorid by vznikl stejně dobře i z jiného zdroje rezu. Poměr chemikálií v této reakci je ovšem přesně daný, pokud se "netrefí", zbyde jedna či druhá látka.

Jinak kyselina HCl je značně agresivní co do žíravosti i výparů a musí se s ní podle toho zacházet. Také se leptalo roztokem HCl + 30% peroxid vodíku, občas to ale sežralo i obrazec spojů.

doplněno 05.02.13 00:14:

No. . . chtělo by to stejně nějakého chemika, který by ty pokusy zkolaudoval. Pravidlo, že se při ředění nesmí lít voda do kyseliny možná známe, ale další . . .?

Datum: 04.02.13 22:18

do vypotřebeného chloridu (1l)přidej opatrně 100 ml peroxidu vodíku.Ale ne na rány,musí být 30%.

JABRAKA

Datum: 05.02.13 14:20

Chlorid železitý neobsahuje žádné složky,které by nějak ohrozily ekologii.Pokud ho není 100 l klidně se dá vylít do kanalizace.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.