Moruše tvrdost

Od: Datum: 01.08.16 17:02 odpovědí: 16 změna: 08.05.17 19:22
Zdravím netušíte jakou tvrdost dřeva má Moruše? Na zahradě sou 3 s obvodem 250cm a vyska cca 15 metru jestli to má cenu kácet na topení
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.08.16 18:45
avatar

Vaše otázka mě zaujala a tak jsem pobrouzdala na nettu, zdroj neuvádím je to z několika článků.Dřevo morušovníku se používá také na výrobu hudebních nástrojů pro svoje dobré vlastnosti (je velmi odolné a nástroje z tohoto dřeva, mají dobrý zvuk) nebo nábytku (od misek po lavičky). U nábytku je nutné počítat s tím, že dřevo časem mění odstín. Dřív se z morušového dřeva vyráběly velmi kvalitní hokejky. Morušové dřevo se velmi dobře hodí na grylování drůbeže, dodává masu specifickou, nasládlou chuť. Morušové dřevo se hodí na topení ale dnes by s ním topil jen blázen, moruše u nás téměř nejsou a mají o ně zájem ti co kvalitu morušovníku využijí jinak než do kotle. Dřevo obsahuje latex a tak když strom vykácíte i za několik let, může vyrazit znovu. Latex obsažený ve dřevě, zabraňuje hnilobě. L

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.16 18:53
avatar

Nevím jaké máte podmínky pro jejich uchování,osobně bych nekácel,protože jsou docela vzácné -osobně jsem za celý svůj život zatím viděl jen 2 tyto stromy!nebo nejprve nechal vzejít jeden nový a pak teprve staré složit! Ale je to Vaše rozhodnutí! sie jste se na toto neptal,ale asi u stromů této velikosti budete muset zažádat o povolení vykácení a toto provést v období vegetačního klidu!


doplněno 01.08.16 20:47:

Hmm pěkný stromy,v tomto případě je asi fakt lepší shodit-ale zkusil bych nahpodit na aukru či na nějakých inzertních portálech a kmeny prodat -možná by to byl pěkný příspěvek do rodinného rozpočtu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 01.08.16 18:56

Zdravím

Bohužel netuším, zkoušel jsem pohledat na netu neboť by mně to také zajímalo, prakticky ale takto, kvůli topení bych je rozhodně nekácel, není to u nás zas tak častý strom, na druhé straně jestli ho "chcete" kácet tak jako tak, pak shoří po vysušení také. Já když sbírám klest na podpal a přitopení beru co je, topol, špendlík, vrbu, kozičku (černý bez)...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.16 19:43
Datum: 01.08.16 21:43
avatar

Morušové dřevo je velmi vzácný a ceněný materiál, který zrající brandy přidává nejjemnější harmonii chutí. Brandy, uložená v soudku z morušového dřeva získává skutečně bohatou chuť a zlatavou barvu dřeva. Moruše však dodá krásnou barvu a chuť také whisky, koňaku a zjemní silnou chuť ovocných pálenek. 8l soudek stojí 96 euro.

Já bych kácela ale pokud je dřevo zdravé, nabídla bych ho k prodeji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.16 21:49
A kam by bylo nejlepší napsat truhlářům,výrobcům hudebních nástrojů? A ohledně Te brandy kdo se Tim zabývá?
Datum: 01.08.16 22:53
avatar

Jako zavolat jim, že na těch stromech zpívají slavíci, jestli ho nechtějí na kytaru? Položit, nechat nařezat a 5-10 let sušit, přeskládat a zase sušit. Pak máte bohactví. V tomto stavu je prodejní cena za odvoz - možná. V tomto stavu ani nevíte jestli je dřevo zdravé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.16 11:10
avatar

Kam napsat to vážně nevím, asi oslovit truhláře, dát inzerát na nett. Nemusíte řezat a sušit, to byste stejně neudělal patrně dobře a kvalita dřeva by se snížila. Prodávali jsme dva ořechové kmeny puškaři na pažby, odvezl celé, nařezal a dal sušit do sušičky, jelikož to byl kamarád tak cenu pro cizí neznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.16 12:08
avatar

ovocné dřevo by mělo být tvrdší. Ale já vám radím, nepálit. Je to škoda ho jen tak prohnat komínem. Když už, tak jej použijte spíš na uzení.

A jestli nemáte udírnu, pak ho zkuste prodat nějakým dřevomodelářům, kteří vyrábí solničky, misky a podobně. Ještě rádi si pro něj přijedou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fero®
Datum: 20.08.16 17:02

Dobrý den,tak mě napadlo,že možná máte vzácnost o které ani netušíte.Jsem už dost starý,ale řeknu Vám ,že s morušema jsem se setkal za celý život jenom jednou. A to podle mého jsem sjezdil dost míst jak u nás tak v cizině.

Osobně jsem se s tímto stromem seznámil na vesnici kam jsem jezdil k prarodičům.Moruše patřily k zámku,kde rodiče

kamaráda pracovali jako správci a pěstovali bource marušového a v zimě spřádali hedvábné vlákno.Vím,že jsme

kamarádovi pomáhali trhat listí z maruší,kterým bourec živí.V srpnu jsme pak trhali plody,podobně jako třešně.Vzpomínám

si,že na jednom stromě byly bílé,na druhém červené-malé sladké šištičky.

A tak si myslím,že než porazit takové vzácné stromy by možná bylo lepší zkusit to také jako na zámku.Jsem přesvědčen

že prodat plody by nebyl problém,dnes se prodá vše.No a pěstovat bource,nevím zda to u nás někdo provozuje.

Ale hlavně byste mohl vyrábět nejkvalitnější hedvábí(původně to celé vzniklo v Číně).

Myslím,že porazit takové stromy je škoda,a možná by to byl dobrý přivýdělek,jaké jsou cenové relace na hedvábí

nemám tušení,zkuste se informovat.Pokud by se to podařilo zamlouvám si jednu špulku.

S pozdravem fero

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.16 23:30

Našel sem tabulku http://www.drevari.cz/s209101/Moru%C5%A1ovn%C3%ADk-b%C3%ADl%C3%BD-Morus-alba uměl by někdo z těch jednotek tvrdosti a vahy říct jaky je srovnání z dubem?

Datum: 20.02.17 22:23
.

 

Od: bhgf
Datum: 20.02.17 22:48

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 20.02.17 23:33
avatar

Cena je dobra, kamnama bych to klidne prohnal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.17 12:43
Ono je to mnohem tvrdsi než dub nebo buk už se stipe :D
Datum: 08.05.17 19:22
Topim s ni první týden měsíc čerstvě rozštipla oproti dubu nesrovnatelna výhřevnost žádné dehtovani oproti rok vyschlé olši.Kde je teď teplota doma tak s Dubem nebo Olši sem nikdy nedosahnul.Když poradíte jak pošlu i video jak hoří

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.