Závěť - uživatel bytu - dědictví

Od: Datum: 15.02.16 14:50 odpovědí: 5 změna: 16.02.16 14:47

Dobrý den, měla bych dotaz a sice...moje máma bydlí sama v družstevním bytě, je uživatelka tohoto bytu, člen, nájemce a právě mi oznámila, že napsala závěť a že v ní uvedla obě své dcery, tedy mě a sestru. Ptám se, jestli je to tak správně a stačí to?. Jakože po ní zdědíme byt, resp. převod členských práv a povinností ano? Může být závě´t napsaná rukou a doma bez notáře? Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mp*
Datum: 15.02.16 15:00

U závěti je hlavně hodně důležité, jestli existuje předpoklad, že by jí mohl někdo v budoucnu napadnout. Třeba rozpory v rodině a tak podobně. Pokud je shoda, tak je to víceméně jedno. Pokud ne, tak bych to určitě ošetřil u notáře. Taky v případě, že dědí někdo nepřímý. Příklad matka se nasere na svý děti a odkáže všechno jeptiškám. Tak tam musí nejprve nastat proces vydědění a pak závěť, nejlépe u notáře. Nějaké výkřiky to nespraví. To je procedura.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.16 15:18
avatar

Pokud je celá závěť napsána vlastní rukou a vlastní rukou podepsána, pak jsou splněny zákonné požadavky na podobu závěti. Pokud by byla napsána na stroji, počítači apod. a vlastnoručně podepsána, musí být připojeny podpisy dvou svědků, kteří byli u podpisu zůstavitele přítomni. Měla by obsahovat i datum sepsání závěti.

Členství zůstavitele v bytovém družstvu a nájem v bytovém družstvu přechází na každého dědice, komu podle výsledku dědického řízení připadl družstevní podíl. Jestliže je více dědiců, musí se tito dohodnout, kdo bude nadále členem družstva a nájemcem družstevního bytu, a vypořádat se s ostatními z tržní ceny družstevního podílu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.02.16 19:17

Může. Kromě toho pokud nemáte další sourozence a maminka nemá manžela, podle zákona byste dědily podíl ve družstvu i bez závěti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 16.02.16 14:13

Jenže pak bude následovat další problém. Obě budete vlastnit členský podíl v družstvu. No a pak bude dál co? Bydlíte spolu nebo jak se chcete dál vypořádat? Zákonitě se jedna bude cítit poškozená. Raději si to zařiďte tak, aby byl jen jeden vlastník a druhý dostal nějakou kompenzaci. jestli je ta možnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.16 14:47

,,ta která si byt bude si chtít nechat,musí druhou vyplatit jako neopomenutelného dědice--podle mne u nás to tak bylo.Nevím,proč se píší závěti,když stejně se musí podělit,, jen kdo byl vyděděn toho ne.

.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.