Hydroxid sodný

Od: Datum: 16.11.15 22:55 odpovědí: 35 změna: 23.11.15 17:43

S.O.S. Dceři se podařilo nasypat do odpadní trubky u umyvadla hydroxid sodný. Asi ho tam dala hodně (přesně hodně moc *smich*). A zalila to vodou. Problém jako hrom. Asi to v té trubce ztvrdlo na šutr *ee*. Tak a teď milí chemici, co to udělá? Je možné, že časem to "nějak" povolí? Lze tomu nějak pomoci, aby se "to" rozpadlo? Nebo nám nezbývá než trubku vysekat ze zdi a dát novou? Myslím si, že to může být zaládované v délce tak 10ti cm. Průměr trubky asi 3 cm. Zítra to zkusí prošťouchnout kamarád pérem :-D, ale ta trubka je ve zdi několikrát zahnutá tak to bude něco. Prosím, psát pouze velice pozitivní odpovědi v tom smyslu, že to určitě povolí. Děkuji. Nešťastná Sebodka*plac*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.15 22:56

Vždyt se tím čistí trubky. Zalít vařící vodou a většinou to pomůže.

Ohodnoceno: 1x

Od: pepa*
Datum: 16.11.15 23:09

Zalít vařící vodou. Kdyby náhodou byl problém, kyselinou solnou pak opatrně zalívejte odpad a ten hydroxid rozpustí. Ale opravdu jen jako nouzi !

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.11.15 23:21

Kluci. Právě že toho nasypala tolik, že když to zalila horkou vodou, tak to ztvrdlo. Bylo toho v trubce moc. Žádná další horká voda nepomůže. To už nijak nereaguje. Ta kyselina solná, to je jistý, že hydroxid rozpustí? Protože jestli jí tam naleju a nic to neudělá, tak mám trubku ve zdi zaládovanou hydroxidem a ještě dolitou kyselinou *smich*

Datum: 16.11.15 23:30

Hydroxid sodný je rozpustný ve vodě. Pokud to aspoň trochu odtéká, tak tam lijte dál vodu. Nejlépe horkou. Kyselina solná (nebo jakákoli jiná) z toho udělá rozpustnou sůl, takže to vyjde nastejno, ale hlavně, ta reakce bude tak bouřlivá a vyvine tolik tepla, že vám to trubku roztaví! (předpokládám, že je plastová - novodurová).

Osobně si spíš myslím, že ten kámen není ten louh, ten by se dávno rozpustil, ale nějaký odloupnutý kus vodního kamene, ale tahle od stolu těžko soudit. Tam by pak nějaká kyselina pomohla, raději nějaká slabší (například ocet), a lít pomalu a přilévat až to nebude dělat žádné zvuky.

Takže moje rada - proplachovat to horkou vodou aspoň tak hodinu, tak rychle jak to jen bude protékat, pak pomalu přilívat ocet. Instalaterské šťouchadlo by taky mohlo pomoct.

Od: ben®
Datum: 16.11.15 23:30

Dobrý den, doporučuji ponechat a vyčkat kamaráda s pérem. Má-li kamarád péro kvalitní (elektrické), tak by to měl prorazit. Nebo to udělá instalatér, který by měl mít elektrické péro. Při "neřízené" chemické reakci můžete poškodit novodur. Zdravím!

doplněno 16.11.15 23:58:

sebod - ano, je to takové lechtivě dvojsmyslné. Ale, to péro umí vybrat i zatáčku, tak snad se to podaří. Jenom mám obavu, že ten kamarád bude mít péro ruční a to možná nebude stačit. Pokud to selže, tak instalatér má péro elektrické a to je větší dravec.

Raději to nechte už být - myslím, že bylo vykonáno dost .

Datum: 16.11.15 23:52

Bene, nevím, zda má péro kvalitní, ještě jsem neměla možnost to posoudit. Určitě ale budu referovat *smich* Jen nevím, jestli se to péro tam stočí. tam je několik zahnutí na pár centimetrech .

je to opravdu zaládované jen a jen tím hydroxidem. Nic jiného tam není. A lít na to vodu nepomůže, páč vůbec neodtýká. No, možná jsme vynalezly novou velice kvalitní ucpávku do trubek :-D

Datum: 17.11.15 00:05

Hydroxid sodný se při teplotě 25 stupňů rozpouští ve vodě v poměru 1:1 - v litru vody se rozpustí kilo hydroxidu. Sám nasává vodu jako houba. Pokud je to opravdu hydroxid, horká voda ho rozpustí. Nechte to zalité tou vodou a počkejte do rána.

Datum: 17.11.15 00:06

Z osobní zkušenosti! Ten zatvrdlý kámen je reakce mastnoty a hydroxidu. Pokud je to v poměru, vznikne mýdlo které se vodou odplaví. Když je hydroxidu moc, teplo z reakce vše uvaří a hlavně vysuší. Kyselina na to nepomůže. Pérem prorazit (hračka z tržnice nefunguje) a pak trpělivě lít vodu a štěrchat. Můsí to být tak, že se péro vytáhne a znovu po zalítí zasune. Je to hrozná práce (skoro mrdka a chce to trpělivost. Při zasunutém péru totiž voda v pohodě protéká, když ho vytáhnete, po pár litrech se zase utrhne kus který to znova ucpe. 3 hodiny jsem s tím zápasil a vyzkoušel snad všechno. Péro z BauMaxu za 800Kč, s vrtačkou i bez točení. Opravdu pomohlo je to vytrvalé ... no prostě pořádně protáhnout hlavně v mokru :-D

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.11.15 00:52

wlezley. Tak si říkám, jestli nebude jistější tu trubku "vyklofat" a dát tam novou. Je to za kuchyňskou linkou, takže bez obkladu. A jak jsem psala, je to tam stejně nějak nadivoko dělané, páč tam je samá zatáčka a nanic *zed*

Jo, jak to popisuješ, přesně tak to tady zítra vidím. Na mrtvici *uspech*. No, nepotěšili jste mě pánové *bum*. I tak Vám všem děkuji za rady a jdu se na to vyspat. Dobrou noc.

Datum: 17.11.15 02:32

Vidíte, mýdlo mě nenapdlo, přitom přesně takhle se vyrábí.

Datum: 17.11.15 02:50

Co to prohnat nějakým organickým rozpouštědlem, třeba technickým lihem?

Od: 111®
Datum: 17.11.15 06:26

jdenou se mi to takhle také šprajclo, chce to nechat zalité vodou, ono to povolí, nám spíš povolují nervy rychleji než ten hydroxid a v tom je problém...zlít a nechat , u mne to povolilo asi za 3 hodiny

Datum: 17.11.15 09:26

Mám strach že nic nepomůže než vykutat onu trubku a dát novou!Také se mi toto stalo a nakonec jsem po týdenním snažení se vším možným sifon vyhodil a koupil nový!

doplněno 17.11.15 11:07:

No Sebodko to Ti věřím že jsi toto nechtěla slyšet-mně se to stalo ještě někdy v osmdesátým,kdy tato poradna neexistovala takže nebylo kde se ptát,ale ti dva instalatéři tenrát poradily-vyzkoušej několokrát vařící vodu,nepomůže-li pk nový díl ,naštěstí se mi tím sajrajtem totálně zabetonoval jen sifon u dřezu,holt jsem pak nemyl nádobí a hrnek od kafe v koupelně a papu v práci a hospodě aby nebylo nádobí!

Datum: 17.11.15 09:42

No, vyčkávací metoda nepomohla. Dcera to udělala již před týdnem, nechala jsem to zalité vodou a nic...

Diesel, no to jsem zrovna nechtěla slyšet *zed*. Já si to totiž taky myslím, jen jsem doufala, že někdo napíše: Sebod, to je brnkačka, nalej tam třeba heřmánkový čaj a ono to na 100% povolí *smich*

Datum: 17.11.15 09:47

pletiplot Kdybychom vyrobily mýdlo, tak by to bylo skvělý ;). Tohle je tvrdý jako šutr *smich* Kdyby to šlo aspoň prodávat na kila *frajer*

Od: ju®
Datum: 17.11.15 09:48

Klídek - vlastní skušenost - tchýně sypala a zalejvala až to zarostlo bílým ledem - přišel instalatér našrouboval hadici na baterii - naporučil dej kamna na maximum / ohřev - obojživelník / dáme kafe - voda v bojleru vařicí, zatěsnil kolem hadice a přepad na umyvadle a pustil za pár minut bylo odmraženo a propláchnuto...takže nebourat a vyčkat...prevence kterou mi poradil pro dřez jednou za 14 dnů saponát tak půl deci a zalít horkou vařící vodou z konvice 2x, odtok bez problémů, nyní již několik let napojena myčka - občas program s max teplotou / asi 70 / a bez problému. Dost důležité je nelít logr od kafe do dřezu či umyvadla...

Datum: 17.11.15 10:04

Já osobně bych tu trubku vyndal. Jestli je, jak píšeš samá zatáčka, a je možnost tam dát novou rovně,a není zase tak hrozný zásah do zdi, tak bych to udělal. Ušetříš si podobné trápení v budoucnu.

doplněno 17.11.15 10:16:

Ještě jedna možnost existuje, už jsem ji tu jednou zmiňoval, ale jen pro odvážné a neradím ti ji použít, jen aby jsi věděla že to tak taky jde. Zapálit petardu, strčit ji do odpadu(chce to do trubky ve zdi), rychle to ucpat, no a tlaková vlna to pročistí.

Datum: 17.11.15 11:12

Nevyčistí, vymaluješ kuchyň a dostaneš pochvalku :-D :-D

Datum: 17.11.15 12:55

Proč by se malovala kuchyň? Nepleť si petardu s ručním granátem *smich*. Několikrát provedeno, tam kde nepomohlo péro, chemie ani wapka s nástavcem na čištění trubek, vždy to petardou povolilo. Jen se nesmí vzít hned megapetrda, ale stačí malá.

Datum: 17.11.15 11:49
Dobrá rada nad zlato:-D

Datum: 17.11.15 11:04

Jenom prosím respektujte, že koncentrovaný horký roztok hydroxidu je žíravina z nejsilnějších.

Datum: 17.11.15 12:35

Sebod, tomu, že hydroxid ztvrdnul po zalití vodou se mi nechce věřit. Nespletla si dcera pytlíky a nesypala cement? Čistím všechny odpady a toto se mi nestalo. Já bych lila horkou vodu co to jde.

Datum: 17.11.15 12:49

lidus. Ne, cement doma nemáme. Je to jak píše JU. Vypadá to jako led. Jen je to tvrdší :). Stane se to, když toho hydroxidu nasypeš opravdu hodně. No a páč dcera chtěla to potrubí opravdu vyčistit, tak toho tam naprala jako do kanonu. Ta petarda je dobrá *palec*. Tu bych zkusila když tak s nějakým světelným exektem, ať z toho děti něco mají. *hej*. No, kamarád s perem odjel do Prahy, tak to asi dnes nevyřeším.

Jinak mě velice těší počet diskutujících. Nejlepší odpověď dostane nejen bod, ale i hubana *pusa* *smich*

Datum: 17.11.15 12:53

Diesel, sifon šel po menším přemlouvání kladivem rozšroubovat. *smich* Byl toho plný. Toho ledu jak píšeš.

Nebojte, podám informace, jak jsme dopadli. Jen abych nedopadla jako Pat a Mat a kvůli zaládované trubce nemusela rekonstruovat celou kuchyň *ee*

Datum: 17.11.15 13:50

Rady,jak lít horkou vodu,jsou nesmyslné.Hydroxidy mají vysoké rozpouštěcí teplo a samy se pod vodou prudce zahřívají.Stačilo by nalít vodu studenou,počkat,až se hydroxid rozpustí a roztok opatrně odsát.,Napustit novou vodu a opakovat tak dlouho,až se rozpustí celá ucpávka.Pokud by instalatér s pérem pomohl prorazit aspoň malý otvor,další rozpouštění půjde lehce.Louh při čištění má význam jen tehdy,když jde o nánosy mastnot a vlasů.Kámen v žádném případě nerozpustí.

JB

Datum: 17.11.15 14:40

Kurňa. A já tam teď nalila horkou vodu *zed* Já se z toho picnu ! No, to odsátí studené vody nepřichází v úvahu. K tomu se nedostaneme. Takže asi opravdu zkusit to pero ! Kašlu dnes na to, jdu si dát nohy na stůl a dobrý kafe

Od: pepa*
Datum: 17.11.15 15:09

Jak nepomohla horká voda, tak studená s tím už nehne. Udělala se tam taková krusta a to bude teď problém. Perem s tím moc nepohnete. Je to tvrdé jak šutr.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.11.15 15:59

Pepo. Nestraš mě ! Já pořád, pevně věřím v bezbolestné řešení *andel*

Datum: 17.11.15 15:45

Použijte znovu ten hydroxid sodný 2 malý hrnky,a pak nalijte jednu či i více rychlovarných konvic vody(horké)Důležitá věc-jak byl hydroxid skladován.Je možné ,že stvrdnul či byl starý.

Datum: 17.11.15 15:54

hydroxid byl nový. To byla chyba jen a jen dcery, protože ho tam nasypala hodně

Datum: 17.11.15 16:45

Sebod,jak jsem už řekl,je to jen otázka naředění hydroxidu.Je nutné dostat do trubky další vodu.Při nasyceném roztoku,který je v trubce nyní,se další louh už nerozpouští.Jediné řešení je v tom,dostat k pevnému špuntu další vodu.Zkus tenkou trubičku a tou pouštět další vodu až ke špuntu.

JB

Datum: 17.11.15 17:47

Jabrako, ráno zkusím hadičku. Děkuji

Od: ju®
Datum: 17.11.15 17:50

zvolil bych horkou a rukavice louh je sviňa, jak napsal někdo výše a bacha na oči...

Datum: 22.11.15 16:48

Vyčkej, louh se určitě rozpustí. Koncentrovaný roztok má ale velkou hustotu a koncentraci, sedí dole a efektivně zabraňuje rychlému rozpouštění tuhého louhu. Proto by bylo nejlepší to u toho špuntu naředit. Tenkou trubičkou odsávat roztok, nebo lépe dodávat čerstvou vodu. Ale pozor na oči (nakonec i ruce), při postříkání neutralizovat octem, voda nestačí. A raději se nepostříkat.

Od: 111®
Datum: 23.11.15 17:43

no je-li s tím takový problém, řešil bych to koupí stříkačky v lékárně, velký objem, hadičku na vzduchování, postupně odsát a zase dodat telší vodu...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.