Vyčištění vrtu Savem

Od: Datum: 16.04.14 11:15 odpovědí: 8 změna: 16.04.14 18:40

Dobrý den, máme vrt, a teď jsme zjistili, že voda je závadná - E-coli, 3x nad normu. Chceme tam nalít Savo, abychom si pomohli do té doby, než přikoupíme pozemek a uděláme na něm vrt nový ( dosavadní je jen 11m hluboký a poměrně blízko žumpy, cca 15 m, už jsme to tak koupili ), dostatečně vzdálený a hluboký. Potřebuji teď zjistit, jak to vypadá po aplikaci Sava - za jak dlouho je voda použitelná ( jak dlouho pak cca vydrží nezávadná ), smrdí potom, je zbarvená, je třeba nějak víc odčerpávat...? Chceme to udělat teď před odjezdem, ale nevíme, jestli je dobré ji nechat jen tak, když by se neměla voda 5 dní používat. Děkuji moc za odpovědi, jestli to tu někde je, tak se omlouvám, nenašla jsem to. Jo a všude se mluví o vrtaných studnách - tím myslíte prostě vrt nebo opravdu studnu jako takovou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luban*
Datum: 16.04.14 11:41

já mám taky studnu cca 15m od žumpy (sice už se nepoužívá), ale dřív normálně jo. a každých cca 5 let, očerpám vodu, vysavím, normálně kup savo a tam je psaný, kolik se dává na čištění studní. potom vodu očerpám, nechám znovu přitéct, odčerpám a hotovo. voda není zbarvená, nesmrdí, jen dobře chutná :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rezka*
Datum: 16.04.14 12:27

Odčerpám znamená nechám odtéct větší množství vody nebo musím vyčerpat čerpadlem všechnu vodu? Sorry, nejsem v tomhle vůbec zběhlá...A musí se to udělat třeba hned druhý den nebo můžu až po těch 5ti dnech, až se vrátíme?

Datum: 16.04.14 11:45
avatar

našel jsem toto, ale neznám účinek, nemusím používat

http://vodnifiltrycz.cz/filtr…c-31-filtr-na-bakterie-e-coli

k otázce: všude se mluví o vrtaných studnách - tím myslíte prostě vrt ano, vrt, který múže mít různý průměr, není to tradiční studna

doplněno 16.04.14 11:50:

a tady dlohodobá úprava vody

http://www.aquarex.cz/filtrac…douci-bakterie-a-viry-ve-vode

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.14 13:59

Ahoj. Vrtaná studna má asi 15 cm v průměru. Tím 1 litrem SAVA nic nezkazíš. A jestli je v tý studni dost velký přítok pramene, nemusí se ti ji ani podařit ji vyčerpat. To savo je dost těkavá látka a po brzkém čase se ten chlor z něho odstraní. Do další kontroly bych tu vodu asi nepil, bez převařaní. Potíž vám nemusí dělat vlastní žumpa, ale klidně přepad ze septiku od sousedů. Ty trativody by měly končit na povrchu, aby mohly na vzduchu fungovat ty odbourávací bakterie. Když to je schované v zemi, může se ta kontaminovaná voda připojit k nějakému i vzdálenému prameni a pod zemí zatéct až k sousedům - k Vám. Omrkněte si to po okolí.

doplněno 16.04.14 15:18:

Klasická studna má nějakou svou kubaturu. V několika metrové studni , může být třeba jen ploviční množství vody. Někdy i méně. Rozhodující je přítok. U těch vrtaných je to podobné, jen pochopitelně nemají tak velký zásobní prostor. Zas tam může skrz ten vrt protýkat silný pramen. Když je pod něj podvrtáno, tak ta voda ještě někam může vystoupat a vznikne hladina. Proto jsem napsal, že se ten navrtaný a vodou zaplněný prostor nemusí nikdy vyčerpat. Udělějte si čerpací zkoušku. Třeba do sudu, kolik vám nateče vody,než bude vyčerpáno, než přestane stříkat z hadice voda. Savo bych tam jednoduše nalil a vodu používal pro běžné používání. Většina toho chloru může bez tak odejít po prameni dál.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rezka*
Datum: 16.04.14 14:16

No ona otázka stojí tak, jestli dezinfikuju vrt nebo vodu v něm. Protože proč mám vyčerpávat něco, co chci vyčistit a následně pít - vodu. Pokud je třeba ji vyčerpat, tak potom nedezinfikuju vodu, ale prostředí, přítok...? Jak to je prosím?

A od sousedů to není, jsou daleko. Pak ještě připadají v úvahy krávy na pastvinách okolo ( přilehlý potok teče okolo nich a následně okolo nás ), ale to nám taky připadá daleko. Na vině bude naše žumpa s velkou pravděpodobností.

Od: rezka*
Datum: 16.04.14 15:49

Děkuju Humbucker, zavolala jsem do Zdravotního ústavu, kde mi řekli, že se dezinfikuje prostředí. Že máme nalít Savo, nechat 2 hodiny působit, a pak prohnat systémem, rozuměla jsem tím roztočit kohouty a pustit vodu. 2 dny pak nepít, koupat možno, ale bude to prý smrdět jako bazén. Vyčerpávat prý netřeba, ale to asi i proto, že to znečištění máme poměrně nízké - má být nula, my máme 30 KTJ/100ml ( omylem jsem v 1. příspěvku napsala trojnásobek ), když jde o velké znečištění, pohybuje se to prý ve stovkách jednotek, a vyčerpat by se to mělo.

Datum: 16.04.14 16:22
avatar

Pokud je v blízkosti studdny trvalý zdroj znečištění (jako že ano - žumpa která evidentně netěsní), potom desinfikovat můžete "horem dolem", ale vždy si "pomůžete" jen na krátkou chvilku.

V tomto případě by smysl mělo jen dávkovací čerpadlo a dávkovat desinfekci neustále dle spotřebované vody.

Toto řešení je použitelné, ale jeho cena je někde mezi 25-40tis Kč ddle použité technologie.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.14 18:40

Rezko,je otázka, co je daleko. A někdy ani nezáleží na nějakém terénním spádu. Kámoš má podobný problém se sousedy, co jsou ob ještě jedny. Tak mě napadlo, jestli by nevyšlo levněji tu žumpu odbagrovat a posunout někam jinam a s jejím pořádným napojením . Nebo zvolit úplně jiné řešení. Jestli je třeba možné napojení na obecní kanaldu? Je to trošku o počtech. Třeba v tom někdo více poradí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.