Kotel na tuhá paliva (dřevo, uhlí, papír)

Od: Datum: 28.12.11 12:23 odpovědí: 57 změna: 19.11.15 13:48

V listopadu mi začal téct kotel na tuhá paliva a tak jsem musel sehnat firmu která mi kotel odpojila a přívodní trubky uzavřela (zablindovala). Mám ještě druhý plynový kotel který nyní používám k topení, ale ten už je starší a občas se na něm vyskytují různé poruchy. Ve sklepě mám zasobu dřeva a papíru a trochu uhli a nyní to nemám kde spálit. Rád bych si pořídil nějaký nový kotel na tuhá paliva abych měl náhradu kdyby mi kvůli poruše plynový kotel přestal topit a také abych občasným zatopením v něm ušetřil na plynu. Prozatím mám na zahradě dost vlastního dřeva (stromy na pokácení, ořezané větve) a tak bych to rád někde nějak rozumně zužitkoval.

V těch kotlech se příliš nevyznám a proto bych potřeboval poradit jaký konkrétní kotel by byl pro můj dům a moje potřeby nejlepší. Původní kotel byl obyčejný, svařovaný který si kdysi otec dělal sám. Byl to dobrý kotel s velkým prostorem na palivo kde se dálo vkládat i větší kusy dřeva bez nutbostí je štípat na menší kousky. Je škoda toho kotle, ale asi nic není na věky. Vydržel asi něco přes 20 let. Nyní mi už asi nikdo takový kotel přesně na míru neudělá a proto bude problém najít nějaký vhodný tak aby všechby vývody co nejvíce vyhovovaly stávajícím přívodním trubkám a nemuselo se kvůli tomu toho pžíliš hodně předělávat. V místě na kotel ani nemám příliš hodně místa a jeden z boků kotle bude muset být u stěny.

Současné vyráběné kotly tak jak jsem se na to díval v internetu mi připadají být zbytečně příliš zmechanizované. Mívají různé páky na pohybování roštu, vodní chlazení při přetopení atp. Na starým kotlu jsem nic takového neměl a tak si myslím, že bych se bez toho všecho klidně obešel. Čím více mechanizace kotel bude mít tím bude asi i dražší a navíc to může být s časem i zdroj různých poruch. Příliš se mi nelíbí kotly s přikládáním ze zhora (např. Dakon).

Chtěl bych kotel co nejjednodužší a ne příliš drahý do asi 16000 Kč. Jsem si vědom, že takto na dálku mi asi těžko bude něco vhodného poradit, ale i přes to budu rád za každou radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dobrak*
Datum: 28.12.11 12:29

Sem tam se ještě dají na internetu sehnat kotle domácí výroby a docela levně ,sám takový mám a za ty co prodávají dnes bych nevyměnil.Ta předělávka přírub taky není náročná,pokud umíte pracovat z flexou a svářečkou.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.12.11 12:46

Jak píše "dobráků kouknul bych se na nabídku na internetu, obzvlášť když se nemusí pospíchat je možné si vybrat. Je logické, že nejlépe se tyto věci shánějí v létě. Každý, kdo bydlí v domku a má k dispozici dřevo anebo jen uhlí řeší tyto věci čas od času také. Já hledal a sháněl až jsem sehnal - litinový starý kotel = to nemá chybu. Kdybych musel někdy toto znovu řešit ( což už nepřichází v úvahu) zase bych hledal na internetu a po známých.

Od: hulelajda
Datum: 28.12.11 15:29

viz obrazek

Od: vlazy*
Datum: 28.12.11 15:36

hulelajda: Který obrázek? Nějaký odkaz na ten obrázek by nebyl? Zde žáden obrázek nevidím.

Od: des*
Datum: 28.12.11 12:37

Je třeba vědět jaký výkon má mít v KW. -mimochodem 16000k je cena kotlíku a cena kotle kolem24000k.

Datum: 28.12.11 12:40

zdravím, předělat příruby budete muset u každého kotle nikdy to nebude pasovat namontovat na staré příruby. Mam doma kotel viadrus nový stojí kolem 20 tis. jsem sním spokojen, sežere všechno uhlí ,koks i dřevo. Navíc je to litinovy kotel, ten vás přežije.

doplněno 28.12.11 12:42:

ještě se podívejte na stránky energoportal.cz je tam o topení a kotlech sposta informací

Datum: 28.12.11 14:13

to byl poctivý domo robo ze silných plechů,dneska už se vše šidí hlavně kvuli ceně a aby se to vůbec prodalo,bud bych juknul na nějaký inerát ,třeba litinák kotel,dost často se najdou na bazos,aukro,jsou tam i jiné,hlavně pozor u těch domo robo na kvalitu zpracování,aby jste nebyl za 2 roky tam kde ted,určitě bych oktuh doplnl aspon o regulaci zpětné vody aby vydržel déle a nerosil se

Datum: 28.12.11 14:47
kdokoliv: "Jak píše "dobráků kouknul bych se na nabídku na internetu, obzvlášť když se nemusí pospíchat je možné si vybrat." Ano na internetu se dají najít různé nové kotle nebo i v inzerátech levnější starší. Když se v tom ale člověk příliš nevyzná tak se z toho všeho těžko vybírá něco vhodného. Na obrázku to asi vždy vypadá trochu jinak než ve skutečnosti a ne vždy je vidět všechny detaily. Nerad bych naletěl na něco co mi pak nebude vyhovovat a investoval peníze do něčeho co se pak může ukázat, že mi je k ničemu.
des: "Je třeba vědět jaký výkon má mít v KW." Vím, že se výkon kotlů uvádí v kW, ale kolik kW bych pro můj dům potřeboval já nevím a ani to nedokážu určit. V tom se vůbec nevyznám.
majo78: "předělat příruby budete muset u každého kotle nikdy to nebude pasovat namontovat na staré příruby." S tím samozřejmě počítám a jsem si vědom, že ty přiruby téměř určitě pasovat nebudou. Jde mi ale hlavně o to aby te předělávky bylo co nejméně a nemuselo se kvůli tomu předělávat např. polovinu nebo celou kotelnu a aby ta celá předělávka nebyla o hodně dražší než kotel.
pajars: "bud bych juknul na nějaký inerát ,třeba litinák kotel,dost často se najdou na bazos,aukro,jsou tam i jiné,hlavně pozor u těch domo robo na kvalitu zpracování,aby jste nebyl za 2 roky tam kde ted," V inzerátech se ty starší kotle dají sehnat za mnohem lepší cenu než nové, ale trochu se toho obávám abych nenaletěl na něco co mi příliš dlouho nevydrží nebo nebude v příliš dobrém stavu.
pajars
: "
určitě bych oktuh doplnl aspon o regulaci zpětné vody aby vydržel déle a nerosil se
" Tak to čtu poprvé a ani nevím co to je.
Od: stafan*
Datum: 28.12.11 15:36

Kupovat starší kotel a neznat jeho původ je dosti velké riziko. Z venku může byt hezký ale jinak nejste schopný zjistit jeho stav uvnitř. Vnitřní plechy mohou byt prohmilé, propalené a mate další šrot do sběru. Osobně bych Vám doporučit některý z litinových kotlů Viadrus. Jsou sice cenově výše, ale nekupujete kotel na 2 roky. Nebo druhou možnosti je nechat si výrobit kotel u nějakého zámečníka. Není to zas tak náročné, a podmínkou je mít ve vybavení triodinu nebo silné trafo. Poměřit Váš původní kotel, hodit míry na papír, plechy si nechat nastříhat na míru v nějaké větší zámečnické firmě a pak jenom skládat a vařit. Je samozřejmé, že svářeč nesmí, byt nějaký usmrkanec, který neví jak se vaří kořen atd. Vnitřní plechy kolem ohniště silné cca 6 mm, vnější 4.mm, rošt se dělal z důlních vrtáků do kamene, dvířka se dají určitě použit z původního kotliku. Hotový kotlik se natlakuje kompresorem zda někde neteče přes svar a pak se montuje do systému. A je to. Zdraví Stafan.

Datum: 28.12.11 15:58

stafan: "Kupovat starší kotel a neznat jeho původ je dosti velké riziko. Z venku může byt hezký ale jinak nejste schopný zjistit jeho stav uvnitř. Vnitřní plechy mohou byt prohmilé, propalené a mate další šrot do sběru." Z toho bych měl také trochu obavy i když má člověk trochu štěstí tak se i takto dá sehnat starší docela dobrý kotel a levnější cenu než nový.

stafan: "Nebo druhou možnosti je nechat si výrobit kotel u nějakého zámečníka." To by byla asi ta nejlepší možnost, ale sehnat někoho nebo nějakou firmu kdo by mi to byl ochoten vyrobit by asi bylo dost těžko. Alespoň v mém okoli neznam nikoho takového. Pokud by se někdo našel tak by zase mohl být problém s tím, že by nemusel mít potřebný materiál na to.

stafan: "Poměřit Váš původní kotel, hodit míry na papír," To už ale bohužel není možné. Původní kotel jsem už nechal odvézt do šrotu.

Datum: 28.12.11 17:28

Napište alespoň, kolik místností chcete vytápět nebo sdělte údaj o výkonu v kW ze štítku plynového kotle, který provozujete. Pak Vám může někdo radit, jaký kotel pořídit.

Datum: 28.12.11 18:32

jak koukám pozvěte si nějakého topenáře a ten to s vámi pořeší,každá sranda něco stojí,zas musíte žít s tím že ušetříte oproti plynu nějakou kačku a za určitou dobu se to vrátí,osobně jsem pro koupi nového,tam máte jistotu

Datum: 28.12.11 20:33

Použít výkon kotle dle plynového nebude nejlepší tah ,protože plyn je tvrdý zdroj tepla, naskočí a hned máte 100% výkonu čehož u kotle na tuhá nedosáhnete,nejlepe bude spočítat kubaturu domu a z toho odvodit výkon,nebo spočítat čánky nebo výkon deskových těles.Nejlépe se svěřit odborníkůmti vám to spočítají když sám tomu nehovíte

Od: jendax
Datum: 28.12.11 21:10

A co zkusit krbová kamna? http://www.kutime.cz/forum/ka…-kamen-28699/?stranka_oblast=

Samozřejmě je asi duležitá poloha komínu v domě a vnitřní uspořadaní domu.

Datum: 28.12.11 21:36

Podle dokumentace k plynovému kotli DAKON IPSE 24 CT by měl mít tento kotel jmenovitý výkon 24 kW a minimální 9 kW. Dům má 5 pokojů, kuchyň, 2 chodby, 2 koupely a 2 WC. Ne všude jsou stejně velké radiátory. V některých místnostech které tolik nepoužívám a nepotřebuji je mít dostatečně vytopené mám většinou zastavené radiátory abych tak něco ušetřil na plynu. Nedokážu to posoudit, ale předpokládám, že celý výkon plynového kotle asi plně nevyužívám.

Nakonec si asi na to vše objednám nějakou topenářskou firmu aby mi něco navrhli. Najít ale dobré odborníky na to kteří by poradili dobře a nešlo jim hlavně o to aby na tom co nejvíce vydělali nebo použili materiál který zrovna mají na skladě nebude asi jednoduché.

V mým případě asi nebude jednoduché najít vhodný kotel, protože původní kotel byl vsunutý do vybetonované díry aby byl níže a k tomu je i přizpůsobené potrubí. Bude třeba brát ohled na to aby se tam vešel (aby nebyl příliš hodně široký) a na to, že pravý bok musí být u stěny. Jinak by se asi muselo rozbourat a předělat značnou část kotelny a předělávka napojení na potrubí by byla dost složitá.

Krbová kamna nechci když mám v celém domě ÚT s radiátory. Navíc jedny krbová kamna by určitě nestačily.

Datum: 28.12.11 23:21

Navrhuji tento,mám ho doma a jsem s ním spokojen,je u něj velká sleva. http://www.akoupelnyatopeni.c…/litinovy-kotel-dakon-fb-26-d

Datum: 29.12.11 00:06

des: Tebou navrhovaný kotel vypadá docela dobře až na tu cenu. Myslím, že by mi ale možná mohl stačít i DAKON FB 20 D s menším výkonem a nižší cenou. U těchto kotlů se píše, že palivo je hlavně dřevo. Máš nějaké zkušeností s topením v tomto kotli uhlím? A co drovbé namulčované dřevo?

doplněno 29.12.11 00:19:

Jak je tam řešené čištění kotle od sazi? Na obrázku neni vidět, že by tento kotel měl nějaké samostatné dvířka pro čištění, tak jak to asi u většiny kotlů tohoto typu bývá.

doplněno 29.12.11 10:43:

Na http://kotle.heureka.cz/dakon…-fb-20-d/specifikace/#section jsem vyčetl, že tento kotel neobsahuje dochlazovací smyčku. Musí tam ta dochlazovací smyčka nutně být a je ji třeba samostatně dokoupit? To dochlazování u kotlů se mi příliš nelíbí a považují to za zbytečné. Jedná se asi o nějakou bezpečnostní ochranu proti přetopení a přehřátí vody v kotli, ale myslím, že kdo topí rozumně tak si to dokáže uhlídat aby kotel neroztopil příliš hodně. Ta dochlazovací smyčka pouze zvýšuje cenu kotle a s časem může být zdrojem poruch.

Kotly FB by měly mít nějaké vodou chlazené pevné rošty. Přílíš nevím o co se jedná. To ty rošty jsou dělané z trubek ve kterých protéká voda a chladí je? Musí tam proto být samostatný přívod vody a nebo se na to chlazení roštů používá voda která je v ÚT.

Datum: 29.12.11 13:09

Kotel DAKON typu FB bych nedoporučoval, protože je stavěn na černé uhlí, koks a dřevo. Podle toho, co jste napsal o velikosti vytápěných prostor bych Vám doporučil kotel

kotel DAKON DOR 25 MAX,

který spaluje hnědé uhlí a je ocelový a tudíž levnější. Věřím, že by vám ho na přání dodali i bez té vychlazovací smyčky a tak byste ještě více ušetřil.

Místo toho bych investoval do trojcestného míchacího ventilu (dá se obsluhovat ručně nebo servopohonem),který se montuje na výstup topné vody z kotle a zaručuje při zátopu nebo i při tlumeném provozu kotle dostatečně teplou zpátečku (cca 65 st.C), aby nedocházelo k rosení kyseliny sírové ve spodní části teplosměnných ploch kotle (nedochází pak ke korozi oceli a kotel má delší životnost).

Datum: 29.12.11 14:09

aloisb: "Kotel DAKON typu FB bych nedoporučoval, protože je stavěn na černé uhlí, koks a dřevo." A co je na tomto palivu až tak nedobrého, že to nedoporučuješ?

aloisb: "bych Vám doporučil kotel kotel DAKON DOR 25 MAX, který spaluje hnědé uhlí a je ocelový a tudíž levnější." To, že je tento kotel levnější by pro mne byla dobrá věc, ale kotly DOR nechci. Nelíbí se mi na těchto kotlech ty různé páky které s časem mohou být zdrojem poruch, že mají přikládání ze zhora a dost malý (úzký) prostor vevnitř na palivo atp. Měl jsem možnost si prohlédnout nový kotel Dakon DOR 16 a celkově se mi příliš nelíbí. Vzhledově vypadá dobře, ale když se podívá dovnitř tak mi to až tak dobře nepřipadá. Vevnitř je to obložené šamotovými cihlami které můžou s časem popraskat a bude je tak třeba vyměnit, úplně dole je plechová nadobka na popel která nejde vytáhnout a tak by bylo asi trochu pracnější odtamtud popel vybírat. Mluvil jsem s člověkem který kotel dakon s přikládáním zeshora kdysi měl a nebyl s ním spokojený, protože palivo neustále kotel ucpávalo a bylo ho třeba často prohrabávat a nakonec kvůli tomu kotel vyměnil za jiný. Ty ocelové kotle jsou sice levnější a nemám nic proti ocelovým kotlům, ale Dakon DOR určitě nechci. Litinové kotly jsou sice většinou trochu dražší, ale dá se předpokládat, že oproti ocelovým budou mít asi trochu větší životnost.

aloisb: "Věřím, že by vám ho na přání dodali i bez té vychlazovací smyčky" Nevím, ale já bych tomu příliš nevěřil. To chlazení je u kotlů DOR vevnitř kotle a je jeho součástí (nemontuje se ke kotli samostatně). Příliš se mi nechce věřit, že by kvůli mne byli ochotní kotel předělávát.

Datum: 29.12.11 18:32

Koks a černé uhlí - drahota jak prase - dřevo - malá výhřevnost - stále přikládat a řezat a štípat!

U kotle DOR ten popelník jde určitě vytáhnout a vysypat.

Uhlí Ořech I (LEDVICE) shoří na prášek a určitě rošt neucpe.

Nejdražší na vychlazovací smyčce je ta armatura, která je ovšem namontována vně kotle a tak by se dala bez problémů nedodat.

Víte, že litina má horší tepelnou vodivost než ocel?

Sám mám ocelový svařovaný kotel na chalupě v provozu od roku 198O a to jsem ho koupil už použitý. Topné medium je ovšem FRIDEX, který má antikorozní vlastnosti a navíc mám uzavřený systém. Pokud nemrzne, topím dřevem, pak uhlím - Ořech II.

Datum: 29.12.11 14:50

Odpověď pro vlazy-Mám tentýž kotel ,i mně by stačil slabší,jenže potom by se muselo do něj řezat dřevo extra krátké,což zvyšuje pracnost při výrobě.V tomto kotli používám dřevo dl.30-35cm,potom se krásně naskládá velké množství a vydrží hořet 3-4hod.Kromě toho ztopím všechny piliny a mulčovaný odpad z větví ze zahrady.Hoří v něm bez problému uhlí i koks-ten však musí být hráškový,jinak zůstávají nespálené kousky.Nemá žádný vymetací otvor.Teplo jímají stěny a výměník nahoře.Zchlazovací smyčku uzákonila EU,protože nepochopili,že našinec umí kotel zkočírovat natolik,že nevře.Takže smyčku ne,taky ji nemám.Žebra výměníku,se čistí dodaným kartáčem,klidně za provozu.Pokud jsou zanešeny hodně,zatopím koksem na nejvyšší teplotu a všechy usazeniny se spálí.Rošt je součástí odlitku žebra kotle a obsahuje topnou vodu ÚT.Když se topí uhlím,tak se dost zanáší.Mám na to takovou lopatu z kotle DOOR,kterou se opatrně oddělí oheň od popele a ten se následně vyškrabe.Je to jen otázka praxe,jinak se popel dá vyškrábat horními dvířky.Po tom co jsem měl dva kotle Dakon,zůstal jsem věrný značce a nelituji.Jen plecháč bych si nikdy nekoupil.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.12.11 16:42

des: Podle toho jak jsem to pochopil tak u těch FB kotlů ten vnitřní prostor (paleniště) není příliš velký což zase není až tak dobrá zpráva, ale hotový ideální kotel který by vyhovoval po všech stránkách se asi sehnat nedá. Já mám dřevo nařezané a naštípané i na některé větší kusy. U starého kotle jsem měl velké paleniště, ale někdy větší kusy dřeva tam byl problém dostat přez dvířka. Ty některé zákony a nařízení které k nám přišly kvůli EU jsou často nesmyslné nebo hodně přehnané, např. ohledně toho ochlazování při přetopení. Možná se najdou i někteří hlupáci kteří roztopí kotel naplno a nezajímá jich to, že tím mohou přivést vodu do varu a že to není příliš bezpečné. Většinou ale lidí nejsou až tak hloupí a topí s rozumem tak aby to bylo bezpečné. Mnohé bezpečnostní opatření jsou dobré a mají svůj význam, ale často mám dojem, že se to trochu přehání.

Jinak by mne ještě zajímalo jak a kde jsou u těch FB kotlů řešeny přípojky zpátečky a výstupu teplé vody. Z obrázků na které jsem se díval to nejde příliš dobře poznat.

Datum: 29.12.11 16:54

Zpátečka je zezadu a teplá je vzadu shora velikost2´´

Datum: 02.01.12 22:27

des: Chápu to správně, že ten vývod teplé není na zadní straně tak jak to obvykle u jiných kotlů bývá, ale na hoře kotle? Předpokládám, že ten vývod teplé je dělaný na napojení te chladicí smyčky ze které by se to až mělo napojit k ÚT. Nedělá to náhodou nějaké problémy když se tam ta chladicí smyčka nenamontuje a napojí se to přímo na ÚT?

A co ten řetěz ze předu na zvedání těch spodních dvířek pro pouštění vzduchu do kotle? Nepřekáží to při otvírání dvířek pro přikládání do kotle a funguje to bez problémů? Takto s tímto řetězem je to řešené na většině i jiných kotlů, ale mne se to příliš nelíbí. Dalo by se to vvyřešít i jinak a asi i lépe bez toho řetězu. Nevyčnívá to příliš napravo kotle? Pravý bok kotle potřebují mít u stěny a jakékoliv zařízení (páky, řetězy atp.) by mi na pravém boku kotle vadily.

Datum: 03.01.12 19:29

Vývod teplé je shora proto,že zezadu je vývod kouřovodu a protože je to z litiny tak to jinak nejde.Chladicí smyčka je tam opravdu naprd,jak už jsme o tom psali.Jinak ta řetězová regulace je dobrá ničemu nevadí.Je také mimořádně spolehlivá.Kotel stejně nebude kvůli opravám a třeba nasazení izolace úplně na zdi.Nebo se dá vysekat ve zdi výklenek ,aby tam dveře zapadly.

Datum: 03.01.12 22:44

des: Ještě bych měl dotaz k té řetězové regulaci. Je to nějaká automatická regulace, např. že se to nějak samo reguluje podle teploty a nebo si to musí uživatel (topič) regulovat podle potřeby sám?

Jde mi o to, že ten pravý bok kotle potřebují mít otočený ke zdi, ale né úplně přimačknutý k té zdi (několík cm od zdi), tak že k tomu boku bude hodně omezenýpřístup kdyby tam bylo třeba něco manipulovat. Při montáži kotle se to snad dá smontovat předem před usazením kotle na místo.

doplněno 03.01.12 22:49:

A jak je tam u toho kotle řešené vybírání popela? Je tam dost místa na to aby se popel dal bez problémů vybrat lopatkou a nebo je tam nějaká nádoba do které popel padá a která se dá vytáhnout?

Datum: 04.01.12 00:00

Regulátor má uvnitř patronu,která obsahuje kapalinu.Tato se vlivem tepla v kotli roztahuje a přes pákový systém působí na dvířka.Na regulátoru jsou čísla se stupni.Podle toho na kolik chceme topit si to nastavíme.Základní nastavení provedem jak je na fotce.Přitom je kotel roztopený podle teploměru na něm,na 70-80°C.Řetízek je nastavený ,aby byly zcela zavřená dvířka.Podle toho jak palivo odhořívá se samy otevírají a zavírají podle stupňů nastavených na hlavici.Protože z fabriky byla na dvířkách vyvrtaná dírka na uchycení řetízku až dole,tak to fungovalo docela špatně.Proto jsem udělal uchyt zcela nahoře-asi 2cm od horního okraje.Dvířka nyní reagují velice rychle na ohřev a chladnutí,zkrátka funguje to.Napsal jsem to technologovi do Dakonu a ten mi odepsal že to zváží.Jestli to opravili ,netuším,ale bylo by to dobře.Je to vidět na fotkách.Kotel má kupodivu popelník,ale dost blbě se vynáší.Já to řeším tak,že ho vytáhnu napůl z kotle a vyberu ho lopatkou do kýble.Kdyžse s tím slušně zachází tak to nepráší,kotel prach odsává.

doplněno 04.01.12 00:07:

Základní nastavení

Datum: 04.01.12 00:03

Další

doplněno 04.01.12 00:11:

Základní nastavení vcelku,dole je vidět úchyt na dvířkách.

Datum: 04.01.12 00:04

Ještě jeden

doplněno 04.01.12 00:08:

Předělaný úchyt na dvířkách nahoru.

Datum: 04.01.12 11:04
des: Děkují ti za docela dobré odpovědi na moje dotazy a za ochotu se mnou na toto téma diskutovat. Takový kotel není investice za nějakých pár desítek nebo stovek Kč a tak bych chtěl znát ohledně toho co nejvíce podrobnosti abych pak zbytečně nekoupil něco co mi nebude zcela vyhovovat. Ideální kotel který by uživateli vyhovoval po všech stránkách se asi nevyrábí a proto pokud nějaký kotel chci se budu muset smířít s tím, že bude mít i některé nedostatky. Nejlepší řešení by asi bylo nechat si vyrobit kotel na míru a takový aby mi vyhovoval, ale to mi už v současné době asi nikdo nevyrobí. Alespoň neznám nikoho kdo by dělal kotle na zakázku.
Ten regulátor na zvedání spodních dvířek se mi příliš nelíbí a předpokládám, že to může být s časem jeden ze zdrojů poruch. Snad bych si to dokázal regulovat sám bez toho automatického samočinného otevírání dvířek. Na starým kotlu jsem nic takového neměl a vůbec mi to tam nechybělo.
Píšeš, že se u tohoto kotle dost blbě vynáší popelník což není pro mne dost dobdá zpráva. Ten popelník má nějakou vysouvací nádobu do které popel padá a dá se ta nádoba úplně i s popelem vytáhnout? A co větší kusy seškvařeného popela které se často v kotli vytvářejí a nepropadnou přes rošt dolu do popelníku? Dá se i to nějak rozumně a snadno z kotle vyndávat? Píšeš, že kotel prách odsává. To je v tom kotli i nějaký ventilátor který to někam odsává?
Datum: 04.01.12 11:11

Co vím poradím,jsme v poradně.Kotel obsahuje normální plechový popelník jak u běžných kamen.Škvára lze vyndat dvířky u topeniště.Rovněž se tudy i zatápí.Odsává to tahem kotle.,ventilátor tam není.Nehledej už vši,je to dobrý kotel,už jsem jich za 35let praxe tisíce.

Datum: 04.01.12 12:12
des: Ty FB kotly jsou možná opravdu dobré tak jak píšeš a ze všech jiných kotlů které jsem si prozatím prohlížel mi vypadají být nejlepší. Nechci na tom záměrně hledat vší, ale mám rád hlavně u takových větších investic přehled o všech detailech abych předem věděl co od toho mohu očekávat a nebyl pak nemile překvapený, že to není takové jak jsem předpokládal nebo jak jsem si myslel. Ono asi stejně téměř vždy až už to člověk má doma a důkladně si to prohlédne a vyzkouší tak na tom najde něco co mu nebude zcela vyhovovat nebo nebude podle jeho představ. Dá se samozřejmě koupit prví kotel který někdo nabídne a tvrdí, že je dobrý, ale není to levná investice a tak je lepší být opatrný než pak velmi nemilé zklamaný.
Ještě by mne zajímalo zda ten plechový popelník se dá úplně vyndat a popel z něho vysypat a z jak hrubého plechu ten popelník je, např. zda nehrozí, že se s časem ten plech od žhavého popele propálí abude ho třeba vyměnít za nový?
Datum: 04.01.12 12:16

Ano,dá se vyndat,propálit se snad ani nedá,vrstvička popele ho okamžitě od tepla izoluje.To bych neřešil.

Datum: 04.01.12 12:42
des: Možná je to hloupá otázka, ale dá se ten popelník vyndat snadno i s popelem tak aby se ten popel z něho nevysypal? To by snad mohlo být samozřejmostí, ale měl jsem možnost si prohlédnout nový kotel DAKON DOR a plechová nádoba na popel z toho kotle vyndat nešla (alespoň nevím jak) a při zkoušce manipulovat s ní se od ní odlomil plechový úchyt který tam byl připevněný ne zrovna kvalitnímí bodovými svary.
Datum: 04.01.12 13:13

Jde vyndat snadno i s popelem.

Datum: 04.01.12 13:29

Pokud tu popelníkovou nádobu jde snadno vyndat z kotle i s popelem tak to je dobře. Asi u kotlů FB je to lépe vyřešené než u kotlů DOR.

Datum: 04.01.12 20:44

Nyní jsem ještě zjistil, že ty kotle DAKON FB jsou poskládané z nějakých článků. Až doposud jsem si myslel, že je to jeden ocelový odlitek oplechovaný a doplněný těmi všemi součástmi které tento kotel obsahuje. Nevím jestli je to tak s těmi článkami dobré řešení nebo ne. To nedokážu posoudit.

Od: bambula*
Datum: 04.01.12 23:32

Tento:

Slokov VARIANT SL 22 D

Datum: 05.01.12 00:27

To samé v bleděmodrém.Jenže plecháč.Na dřevo vydrží ca 5let.

Od: bambula*
Datum: 05.01.12 00:39

Volovi vydrží plecháč 5 let a litiňák mu praskne při prvním zatopení. S malým kotlovým okruhem pro teplou zpátečku vydrží plecháč nejméně 20 let i na dřevo i neschopnému kotelníkovi.b

Datum: 05.01.12 00:40

Tak to jsi trochu přehnal! Mohl bys vysvětli Tvoji teorii o zkáze tohoto kotle po 5 letech provozu na dřevo?

Datum: 06.01.12 14:38

aloisi,to není teorie,Tento kotel používali na hájence jen na dřevo a dokonce i dříve i po 3 letech jim ho prožral kondenzát .Bylo to v hájence jako v bytě a platil to zaměstnavatel.

Datum: 05.01.12 09:21
bambula: "Slokov VARIANT SL 22 D" Tak tento kotel určitě nechci. To, že je plechový by mi vůbec nevadilo a nemám nic proti plechovým kotlům. Na tomto kotli mi ale vadí např. přikládání zeshora a ty páky a ovládací prvky na boku kotle které by mi navíc překážely.
Datum: 06.01.12 11:27
Tak jsem se ještě trochu díval v internetu na ty různé kotly a zaujal mne litinový kotel Buderus Logano G211 - 20D ( http://www.buderus.cz/files/201107281505560.Montaz_obsluha_Logano%20G211_CZ_1.pdf). Je to podobný kotel jako DAKON FB 20 D, ale je o dost dražší což pro mne není příliš dobře. Nyní by mne zajímalo zda můžete někdo porovnat tyto 2 kotle nebo zda máte někdo nějaké zkušenosti s tím kotlem Buderus Logano G211-20D.
doplněno 06.01.12 11:36: Tak jak se dalo předpokládat u tohoto hodně nedokonalého fóra kde formátování textu většinou vůbec nefunguje se při vložení příspěvků nevložily některé odkazy a tak je zde doplňuji.
Buderus Logano G211 - 20D _ http://kotle.heureka.cz/buderus-logano-g211-20d
DAKON FB 20 D _ http://kotle.heureka.cz/dakon-fb-20-d
Datum: 06.01.12 14:46

Buderus Logano není potřeba srovnávat je to zcela totožný kotel za totožnou cenu jen v bleděmodrém.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.01.12 16:08
des: Nevím, ale připadá mi to, že kotle Buderus Logano G211 - 20D a DAKON FB 20 D nejsou tak úplně totožné i když mi připadají být velmi podobné. Výrobce u každého z těchto kotlů je asi jiný a ta cena podle toho jak jsem se díval na to v internetu taky totožná není. U Buderus Logano G211 - 20D je cena o několik málo tisíc vyšší.
Datum: 06.01.12 17:40

Dakon je levnější anšto je slevněn.Smontovatel je každý jiný litinové části totožné od stejného výrobce.Nebo se domníváš že Dakon má svoji slévárnu?Zkrátka je to tak.Možná že tě dojmu,ale litinové části se dělají v Itálii.Pokud máš pořád pochybnosti,Nekupuj ho.Ani jeden z nich.Kup si Viadrus.Ale ten s tebou už rozebírat nebudu.Už k tomu nemám co říci.

Datum: 06.01.12 21:02

des: Vidím, že jsi na mne trochu naštvaný kvůli tomu, že jsem si trochu dovolil zpochybnit to co jsi napsal ohledně těchto dvou kotlů. Já se v těchto kotlech nevyznám a nevím z čeho všeho jsou smontované a kde co je vyráběné. Napsal jsem pouze to co si o tom myslím. Nejde o to zda mám pochybnosti nebo ne, ale o to, že než něco co neni pouze za několik málo stovek Kč koupím tak bych rád předem o tom i něco věděl včetně některých detailů, ale to asi ne každý dokáže pochopit..

Datum: 07.01.12 15:31

vlazy-naštvaný nejsem,jen k tomu už nemám co říci,Je to na jedno brdo.

Datum: 07.01.12 18:49
des: "Smontovatel je každý jiný litinové části totožné od stejného výrobce.Nebo se domníváš že Dakon má svoji slévárnu?Zkrátka je to tak.Možná že tě dojmu,ale litinové části se dělají v Itálii." Tak před chvíli jsem našel diskuzi ohledně rozdílů nezi Dakon FB D a Viadrusem U26 ( http://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/rozdil-mezi-kotlem-dakon-fb-d-a-viadrusem-u26-27349/?stranka_oblast=13) a v jednom příspěvku tam někdo píše, že "Info. od prodejce: Dakon italská litina, Viadrus naše.". Nemám v úmyslu se s tebou dohadovat kde se na který z těchto kotlů ta litina dělá, protože to sám nevím a není to pro mne až tak důležité. Ono je to asi jedno kde se která litina na ty kotle dělá, protože ty články budou asi u obou kotlů stejné nebo velmi podobné a v kvalitě odlitků asi nebude rozdíl téměř žádný.
Datum: 07.01.12 17:39

V tomhle ma des pravdu, ja ho kupoval, a jedinej rozdil je v barve a nápisu

Ohodnoceno: 1x

Od: dobrak*
Datum: 06.01.12 14:28

co třeba tento -Kotel VIADRUS Hercules U26 - 5 čl.

Od: sakal3*
Datum: 07.01.12 13:05

Když se tady dohadujete o tom který kotel plechový je lepší to teda nevím, ale mám souseda a kámoše kteří mají kotle ROJEK každý teda jiný KW,ale páč jsem taky uživatelem kotle na dřevo a i teplovodního krbu tak mně to zajímá ,že ty kotle jsou trochu dražší,ale má dost vody v sobě na to (což prodlužuje životnost)aby fungoval dobře při 40° teda s 3-cestným ventilem.v roštu je voda,takže odpadají další páčky a ulamování a upalování roštů,regulace dvířek ze předu,čištění kotle zepředu jednimmi dvířky,a shoří tam vše co je ze dřeva.

Datum: 08.01.12 09:23
Tak ještě jsem našel kotel IMMERGAS SOLINE 21 ( http://kotle.heureka.cz/immergas-soline-21) který mi připadá být asi stejný nebo velmi podobný jako kotle DAKON FB 20 D a Buderus Logano G211. Ten IMMERGAS SOLINE 21 by také asi měl mít tu dochlazovací smyčku zvlášť a tak by se asi nutně nemusela kupovat a dalo by se tento kotel namontovat asi i bez toho. Rád bych kdyby někdo kdo se v těchto kotlech vyzná nebo má s ními nějaké zkušenosti je mohl nějak porovnat. Nezajímá mne pouze barva kotle, ale např. jak solídně je který z tětěchto kotlů vyrobený, zda je dostatečně dobře zajištěný servis v případě poruchy atp.
Datum: 23.01.12 17:12

Tak dnes dopoledne jsem se byl podívat v jedne prodejdě kde prodávají mj. i kotly na tuhá paliva měli tam ale vystavené pouze 2 z níchž jeden byl 16 kW litinový Buderus a vypadal docela dobře. Taky jsem se byl poinformovat v jedné firmě na možnost instalace kotle. Zeptal jsem se jich také na tu chladicí smyčku zda ji u kotle musím mít a potvrdili mi, že by tam být ani nemusela.

Nyní by mne ještě zajímalo jak je to se zárukou v případě, že si kotel nechám namontovat bez chladicí smyčky? Nebude to porušení záručních podmínek, protože většinou se všude píše, že ke kotlům se má ta chladicí smyčka namontovat? Kdybych někdy potřeboval kotel reklamovat tak by mi možná mohli tvrdit, že jsem kotel provozoval bez te chladicí smyčky kterou výrobce kotle doporučuje použít a na záruku tak nemám nárok.

Od: jirikulda
Datum: 15.11.15 15:56

Mám již dosluhující kotel a tak stále pátrám po nějakým jiným. Mám ale problem, málo místa v kotelně tak sháním kotel s horním vývodem kouřovodu. Takových ale moc naní. Našel jsem kotel HANA a tak prosím o nějaké info. Rád bych topil uhlím a v přechodným období dřevem, kterýho je kolem rod. baráku dost.

Datum: 19.11.15 13:48

Éra kotlů na tuhá paliva s horním vývodem spalin už skončila. Pokud potřebujete malý tepelný výkon, tak jsou jedině krbová kamna s výměníkem s horním vývodem spalin. Dokonce od roku 2020 se budou muset vyřadit z provozu všechny kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním. Kotel, jaký chcete, seženete jedině neschválený typ od nějakého drobného kovovýrobce. Na ostravsku jich několik najdete.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.