Značka STOP a bílé světlo na přejezdu

Od: Datum: 02.10.15 19:19 odpovědí: 14 změna: 07.10.15 22:53
Ahoj, řeším jedno dilema ohledně přejezdu.

Jedná se o železniční přejezd, který je chráněný PZZ (příjezdové zabezpečovací zařízení) bez závor s pozitivní signalizací bílým přerušovaným světlem
(světelným signálem S14b). Před tímto přejezdem je umístěna svislá dopravní značka „Stůj, dej přednost v jízdě.“
(P6).
Zajímá mi, jak se mám chovat před tímto přejezdem.
V zákoně č. 361/2000 Sb., se stanovuje, že:
§ 28 (3): Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km.h-
1
. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním
přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km.h-1.
§28 (5): Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka "Stůj, dej přednost v jízdě!", musí řidič
zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.
A zároveň § 76, odt. 6 říká, že „Světelné signály jsou nadřazeny svislým dopravním značkám upravujícím přednost.“
Dle mého výkladu mohu přes přejezd doplněný značkou P6 „Stůj, dej přednost v jízdě“ jet rychlostí 50 km.h-1 bez
zastavení, pokud na PZZ svítí bílé přerušované světlo (světelný signál S14b), které informuje, že se v přilehlých
kolejových obvodech nenachází žádné drážní vozidlo, které by mohlo ohrozit silniční provoz na přejezdu. Naopak,
pokud signál S14b nebliká, musím zastavit vozidlo na takovém místě, odkud mám náležitý rozhled na trať a chovat se
tak, jako by tam žádné PZZ nebylo a přejezd nebyl chráněný.
Co si myslíte vy?
Díky.
doplněno 02.10.15 19:23: Oprava: PZZ (prejezdove zabezpečovací zařízení) - autokorekce
doplněno 02.10.15 20:38: Díky všem za odpovědi, pro jistotu stavím, ale jelikož je to přejezd v zatáčce, kolem jsou domy, tak je tam rozhled tak na 20m,a vzhledem k traťové rychlosti 80kmh bych stejně vlak neměl šanci včas vidět.
Napsal jsem pro klid duše ještě na Ministerstvo dopravy, to by mělo poskytnout přesný výklad. Mají na to 30 dní, tak to sem pak hodím.
Nejpravděpodobnější se mi teď opravdu jeví, že bych měl zastavit, rozhlédnout se, i když bliká bílé světlo. Což mi přijde jako blbost, jelikož bílé světlo bliká jen při 100% funkčnosti PZZ, jinak ne, ale holt zákon je zákon
doplněno 06.10.15 14:18:

Tak jsem dostal odpověď:

"Vámi zmiňovaný § 76 zákona č. 361/2000 Sb. (dále jen "zákon o silničním provozu") se vztahuje k řízení provozu na křižovatkách, kde je provoz řízen světelnými signály. Na železničním přejedu je umístěno přejezdové zabezpečovací zařízení (PZZ). §28 zákona o silničním provozu se nikde nezmiňuje o světelných signálech, ale o "bílém přerušovaném světle" nebo "dvou červených střídavě přerušovaných světlech". Pouze z hlediska slangu se zjednodušilo označení: světelné signály na PZZ. Nejedná se tedy o vylučující podmínku o vztahu světelných signálů a dopravních značek upravujících přednost, viz §76 odst. 6. Navíc jak správně uvádíte, §28 odst. 5 jednoznačně určuje, že musím splnit pokyn "Stůj, dej přednost v jízdě".

Proto není Váš výklad v první části ("dle mého výkladu mohu přes přejezd doplněný značkou P6 "Stůj, dej přednost v jízdě" jet rychlostí 50 km.h-1 bez zastavení, pokud na PZZ svítí bílé přerušované světlo") správný, ale správně je, že i když přerušovaně svítí bílé světlo PZZ, musíte podle dopravní značky "Stůj, dej přednost v jízdě", zastavit vozidlo tam odkud máte náležitý rozhled.

S pozdravem

Mgr. Jakub Stadler
ředitel
Odbor komunikace

Ministerstvo dopravy
nábř. Ludvíka Svobody 1222/12
115 00 Praha 1"

Tak je to jak jste říkali...zastavit musím, ať tam svítí cokoliv. Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 02.10.15 19:34

Smí jet až 50km za hodinu, ale MUSÍ zastavit - co je na tom nejasné?

@layborr - je to možná, ale já bych VŽDY zastavil. Značka se na rozdíl od elektroniky nemůže porouchat.

doplněno 02.10.15 19:42:

já věděl, že se to tu někdy řešilo... https://www.poradte.cz/auto-m…ni-prejezd-a-znacka-stop.html

doplněno 02.10.15 20:11:

Ne - nedohledal jsem právní odkaz na bílé světlo "smíte jet bez ohledu na stopku" - @buss - přečtěte si prosím to vlákno a vyjádření Milana Cukráře...

Nebo na to kašlete, ... já o peníze nepřijdu a život si snad taky zachráním...

doplněno 02.10.15 20:14:

Pro všechny to shrnu:

1) stůj - znamená zastavit

2) blikající BÍLÉ světlo - znamená "můžete jet přes přejezd rychlostí až 50 km v hodině

Pochopili všichni?

Ohodnoceno: 5x

Datum: 02.10.15 19:36

Nemusí.

Ohodnoceno: 0x

Od: buss®
Datum: 02.10.15 20:09

Takže když bude světelná křižovatka, tak na zelenou se zastaví, bude dávat přednost podle značek?

Datum: 02.10.15 19:35

mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

"Silniční zákon jasně definuje, že světelné signály jsou nadřazeny svislým dopravním značkám upravujícím přednost v jízdě. Zákon také odkazuje na předpis upravující druhy a význam světelných signálů. Podle toho jsou světelnými signály jak střídavě svítící červená světla, tak i bílé blikající světlo na semaforu u železničního přejezdu. Z toho vyplývá, že v době činnosti bílého signálu, není v platnosti svislé dopravní značení," řekl Drápal.

Zdroj: http://karvinsky.denik.cz/zpr…ridice-do-sporu-20150717.html

Ohodnoceno: 4x

Datum: 02.10.15 20:10
Layborr dekuji a bod,kdyby to tak lidi vedeli i v krizovatkach, ze na zelenou neplati znacka hlavni silnice a musi davat prednost zprava ...
doplněno 06.10.15 17:24: Dekuji tazateli,ze se zeptal na kompetentnim miste a odpoved dal sem. Mate u mne schovany bod.

Datum: 02.10.15 20:41

No jo, ono stačí číst zdejší poradnu a člověk vidí, jaké zmatky prostě kolují mezi řidiči a neřidiči.

Datum: 07.10.15 18:25

Co jste si to zase vymyslel za hloupost, že když jedu na zelenou, tak musím dávat přednost zprava? Jediný případ, kdy musím na zelenou dávat nějakou přednost, je když pro směr přímo svítí červená, já odbočuji vpravo na zelenou ŠIPKU a dávám přednost vozidlům jedoucím ve volném směru - tedy přijíždějícím ZLEVA !

doplněno 07.10.15 18:26:

To nick repkin :o))

Datum: 07.10.15 19:13

Hádat se nebudu, vím minimálně o jednom případu, kdy je špatně seštelovaný semafor, takže platí přednost zprava, nikdo jí nedává, jelikož by se zašvihala křižovatka a pak se tam už nikdo nehnul, pokud by si jí tam někdo nadrzovku vynutil, tak by to vyhrál.

Datum: 03.10.15 07:08
To uz tu bylo. I hadky kvuli tomu. Ja to beru tak , ze bile svetlo je nadrazeno jinak nikde jsrm to nevidel. Stopka jen na prejezdu bez signalizace. Semafor i stopku nikde.
Ohodnoceno: 1x

Od: jmlc®
Datum: 06.10.15 15:01

Já moc děkuji za doplnění - snad si to přečtou i ti, co jezdí bez zastavení a zachrání to život jim či jejich blízkým...*hej*

Datum: 07.10.15 18:18

Nestudoval ten Mgr. Jakub Stadler z Ministerstva dopravy v Plzni? Jeho vyjádření postrádá jakoukoliv logiku. Proč by se na přejezd instalovalo poměrně drahé bílé blikající světlo, které signalizuje, že na trati ve stanovené bezpečné vzdálenosti od přejezdu NENÍ žádné drážní vozidlo, když by stejně musel každý řidič před přejezdem zastavit? Logické je, že přejezd není zcela přehledný, takže při poruše bílého přerušovaného světla musí řidič před přejezdem zastavit, rozhlédnout se a pak přejezd přejet max. rychlostí 30 km/hod.

Datum: 07.10.15 18:57

Toníku, proč urážíš Mgr. Stadlera, i kdyby studoval v Plzni. Jen proto, že s ním nesouhlasíš?

Zkus si přečíst opět jeho zdůvodnění. To že nevíš, proč tam je bílé světlo, (které není nadřazeno značkám, jak se často lidé domnívají, ale jen určuje rychlost), je asi důvod, proč hájíš svoji pravdu.

Každý, kdo zná podobnou situaci ve svém okolí, určitě pozná, že ta stopka je tam jen na určitý čas a pro určitou situaci. Určitě tam není nafurt. Jiný předpis o drážním provozu nařizuje, při rekonstrukci tratě, opravě a podobných situacích se právě do doby kolaudace, ukončení zkušebního provozu umístí k přejezdu stopka.

Něco podobného je teď na trase Slatiňany, Chrudim, Přelouč. Dokonce tam byla situace, že u přejezdu byla stopka, ale nebyly tam žádné koleje, neboť byly odstraněny. Několik dní to takto bylo, nežli udělali svrček a položili koleje.

Je smutné, že spousta řidičů si vykládá předpis dle svého. Proto se přikláním k pravidelnému školení všech řidičů. Alespoň by mnozí položili dotaz na školení a snad by uvěřili..

Toníku, Tobě přeji, abys ne,musel zastavovat u přejezdu na Stopce nadále bez sankce.

Datum: 07.10.15 19:03

Tomi, pan Stadler Vám odpověděl správně. Když si přečtete Váš popis, tak si sám musíte odpovědět stejně.

Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním
přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km.h-1.

Takže toto světlo určuje, jak můžete jet rychle přes přejezd. Nic jiného bílé světlo neřeší. Souhlasíte?

Světelné signály jsou nadřazeny svislým dopravním značkám upravujícím přednost..

To je správně, zde jen upozornění, že bílé světlo není zahrnuto mezi světelné signály, které upravují přednost. Souhlasíte?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.10.15 22:53

Ahoj. A tím se dá i odvodit, že pan Mluvka Drážní inspekce Martin Drápal se rovněž mýlil. Možná by měl radši nemluvit do věci, kterým nerozumí. Nedělá to dobrej dojem z mluvků našich státních úřadů. Ale co, jsme přece v Čechách. Víme, co máme třeba na Hradčanovi.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.