Převod / odhlášení prodaného auta

Od: Datum: 25.06.15 14:47 odpovědí: 7 změna: 25.06.15 18:15

Dobrý den,

v roce 2011 jsem prodal auto. Kupující byl cizinec a říkal, že auto kupuje a vyveze ho do Libie. Sepsali jsme kupní smlouvu a plnou moc, aby si mohl vyřídit papíry na vývoz auta do Libie a přepsat ho na sebe. Jelikož jsem invalida, tak jsem byl rád, že si ušetřím lítání po úřadech. Jelikož jsem invalida, tak se za auto nemusela platit ekodaň a tak jsem si myslel že si ho na sebe napíše. Asi po třech letech mi napsali z kanceláře pojistitelů, že tam mám nedoplatek na povinném ručení. To se vyřešilo naskenováním kupní sdmlouvy a nic jsem platit nemusel. Ale zjistil jsem, že to auto je na mě stále napsané. Na registru vozidlů mi neumí poradit co mám dělat. Prý si ho mám dohledat a domluvit se s ním, ale on už nebydlí na adrese, kde bydlel a podle mě už není ani v ČR.

Dá se nějak dokončit převod, nebo něco podobné, aby auto bylo vyřaženo z registru? Popřípadě dá se nějak zjistit jestli má auto platnou technickou? Protože pokud auto nepřihlásil na sebe, tak asi nedělal ani technické kontroly. Auto není pojištěno od 11/2011 a technickou mělo někdy do 2012. Auto které nemá technickou by snad mělo jít nějak vyřadit z registru.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mzxy
Datum: 25.06.15 16:43

podle novelizované právní úpravy lze na žádost registrovaného vlastníka vozidla přidělit vozidlu exportní značky určené k vývozu vozidla do zahraničí.

Předpokládám, že i když jste invalida, jste natolik soudný, že jste si nechal od tohoto cizího člověka předložit osobní doklady, tedy pas, a sám jste mu dal k nahlédnutí své doklady.

Pak máte také jeho adresu pobytu v zahraničí, pokud jste skutečně k vozidlu registrován jako vlastník, vrátíte na úřadu české značky, poklud je nemáte, oznáíte že byly ztraceny, a pořádáte o přidělení a výdej exoportních značek.

Od 1.1.2015 je k tomu zvláštní formulář, na kterém se také uvádí adresa a osobní údaje osoby cizince, které mají být vytištěny v dokaldech.

Předkládáte také velký a malý TP, do velkého i do nového malého tp bude vytištěn cizinec jako nový vlastník.

Zákon k tomu nic víc nevyžaduje, ani pojistku, ani žádné protokoly z STK atd. Je jedno zda má auto platnou nebo propadlou TP.. Jde pouze o výdej exportních značek určených k vývozu auta.

Doufám že Vám tato vyčerpávající odpověd stačí, pokud už nemáte ani doklady, požádáte o vystavení duplikátů z důvodu ztráty.

Adresu cizince vám nikdo z poradny nebdue zjišťovat, protože je to nemožné. najděte si na libyjském google.cz adresu místního autobazaru a klidně na úřadu uvedte tuto adresu.

Nevím na co jste s e vyptával na vašem úřadu, ale uvědomte si jedno jediné.-...pokud šlo o úřad, který eviduje vozidla, je to správní orgán příslušný k provádění evidenčních úkonů. Zákon mu neumožňuje řešit žádné jiné životní situace, které vznikají mimo přepážku. Proto vám mohou vyčerpávajícím způsobem popsat jednotliové evidenční úkony, a to, co k jejich provedení vyžaduje zákon.

na manipulativní otázkyx, typu ...co mám dělat, když jsem před lety porušil zákon, je jediná odpověd...postupujte podle zákona...Takže udělejte konečně evidenční úkon podle zájkona, takl jak jsem to popsal.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.06.15 16:52

mzxy - zjednodušeně

že před lety porušil zákon neodhlášením vozu je jedna věc za kterou snad již pokuta nehrozí ,

druhá věc je že pán již není majitel vozu , tak nemá s vozidlem co řešit ,

od kdy registr řeší majetkoprávní vztahy?

To řeší jen a jen kupní smlouva .

doplněno 25.06.15 17:16:

mzxy - Kde sežene pán OPM od toho cizince k přehlášení na něho?

Kde sežene vývozní doklady?

Zajistí si vývozní zel. kartu?

Zaplatit vývozní značky? 400 kč

atd, atd ,

jednodušší bude před jakýmkoliv úřadem prokazovat kupní smlouvou že není majitel od .

doplněno 25.06.15 17:17:

cel . Odhlásit bez dohlášení nejde

Datum: 25.06.15 17:00

LEJBR stačí pozorněji číst, tazatel se ptal na možnost provední nějakého evidenčního úkonu, ne na to, zda je ještě majitelem auta

Skutečnost, že už není majitelem auta neznemená, že nemůže provést evidenční úkon

Pro možnost provedení evidenčního úkonu je rozhodující, že je jako majitel zapsán v reguistru vozidel...kdyby tam nebyl zapsán,. nermohl by o nic žádat, protže podel zákona by nebyl oprávněným žadatelem...

Pokud je tam pořád zapsán, nidko jiný než ON nemůže požádat o provedení nějakého evidenčního úkonu

Pokud to nechápeš, klidne sem napiš, bezplatně Tě proškolím ze zákona 56, i z dalšíc právních norem, mám vše nastudováno...

Upozornění od sys milancukrar 25. 06. 2015 18:01:43
Pane kolego mzxy, opět Vás prosím, nekomolte kolegovi nick. Jeho správný nick je "layborr".Prosím, respektujte to i když k němu máte názorové výhrady.Děkuji
Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.06.15 17:15

mzxy

To by šlo udělat i tak, že si necham vystavit duplikaty TP, díky kupní smlouvě auto odhlasím a jeho uvedu jako kupujícího. Techničák mu pošlu na adresu v CZ. Ja nevím, že auto určitě vyvezl. Tím předám povinost na něj, aby auto přihlasil a pokud ho nepřihlasí bude vyřazeno z registru. Nebo se pletu?

Datum: 25.06.15 17:27

po 1.1.2015 sám na nikoho bez jeho písemného souhlasu s úředně ověřeným podpisem auto neodhlásíš,

Datum: 25.06.15 18:06

cel78,

Poradím Vám schůdnější řešení. Jelikož se od roku 2011 nic nestalo (čkp jste vyřešil), jsem přesvědčen, že se ani nic jiného nestane příště.

Bez přítomnosti, nebo bez kontaktu s cizincem nic neuděláte. Jedině, že se spojíte s kupcem a převod uděláte spolu. On bude platit eko daň, proto nechce vozidlo přepsat.

Když Vám nic nehrozí, nic neřešte..

doplněno 25.06.15 18:29:

Pokud není v techničáku zapsáno, že byla daň uhrazena, zaplatí jí první kupující, mimo osoby ZTP.

Ale to není teď důležité, spíše zdali (ne)seženete kupce.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.06.15 18:15

milancukrar®

Děkuji za radu určitě to tak udělám, nebudu to řešit. 2x mě kontaktovala ČKP a pokaždé jim kupní smlouva stačila. Ekodaň za auto se platit nebude, byl jsem druhý ZTP/P majitel auta a tak byla ekodaň vyřešená. Každopádně děkuji všem co mi tady radí.

doplněno 25.06.15 18:37:

V techničaku se objevilo, že ekodaň byla zaplacena ve chvíly, kdy jsem auto koupil.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.