Pojistné plnění u staršího auta

Od: Datum: 16.04.13 13:05 odpovědí: 20 změna: 01.05.13 21:37

O minulém víkendu jsem se stal účastníkem dopr. nehody, jsem poškozený, při odb. na vedlejší silnici jsem dával přednost protijedoucím a po chvíli mě zezadu smetlo nákl.auto. Auto je normálně pojízdné,po mot. stránce OK.Po sepsání záznamu o nehodě fotodok. jsem odjel do 1km vzdálené obce a nechal na dvoře. Počítám, že půjde o totální škodu,tedy likvidaci, poněvadž se jedná 17 let staré auto (felicia),zničený je komplet zadek od nárazníku nahoru,pravý blatník a plasty v interieru pod pátými dveřmi. Opravit by se to možná dalo,ale oprava v autoservisu by mnohem přesáhla hodnotu vozu,takže rozdíl bych musel doplatit a nepředpokládám,že viník by mi to doplatil.V mé pojišťovně mi řekli,že to není dané,že když jde o staré vozidlo,že bych to neměl dostat proplacené,protože by náhrada šla z pojistky viníka. Jak to tedy je?

doplněno 16.04.13 13:07:

,

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.04.13 13:26

Asi se zde ozve nick danecekdan a poví Vám, že jste měl sledovat vozidla za sebou :))

Ohodnoceno: 0x

Od: ladaadal*
Datum: 16.04.13 13:31

Teď přesně nevím, nač se ptáš. Jestli ti to uznají jako totálku, nebo jestli zaplatí opravu? Ať to či to, těžko tady někdo odpoví, protože fůra aspektů k této věci je závislá na suběktivním názoru daného pojišťováka - technika, a ti jsou, jak známo nevypočitatelní. Můžeš dostat peněz, že si koupíš novější auto a můžeš dostat pár šprdliků, že ti potečou slzy. Každopádně nezáviděníhodná situace. Taky záleží na ústavu, který si vybral pro své pojištění ten z náklaďáku - od nich se asi dozvíš nejvíc.

Datum: 16.04.13 13:37

Viník má poj. u ČP a o sledování situace za sebou zde nejde.Jde o totální zkrat řidiče.Já v křižovatce stál cca 10 vteřin,takže odstup byl dostatečný, on ani nebrzdil,jako kdyby nebyla v křiž. žádná překážka,náraz byl v plné rychlosti,cca 60km/h, (mimochodem šlo o starý trambus).

Datum: 16.04.13 23:59

Po srážce s trambusem v šedesátce by auto vypadalo jinak a asi ani Vy byste moc sil na dotaz neměl. ;)

Datum: 17.04.13 02:56

Začněte se poohlížet po jiném vozidle,podle fotky to skutečně vypadá na totálku.Pojišťovna by měla zaplatit celou opravu za uvedení vozidla do původního stavu a to včetně výměny poškozených dílů za díly nové.Oni(pojišťovny) sice namítají,že výměnou za nový díl se vozidlo zhodnocuje,ale nemají pravdu.Každý soudní spor by pojišťovna prohrála.Je otázkou,zda by jste šel do soudního sporu pro pár tisícovek.

Ohodnoceno: 2x

Od: evinsen*
Datum: 17.04.13 09:03

ze zákona máte nárok na plnění v celé výši rozsahu škody,i ústavní soud rozhodl že nelze trestat poškozeného za neoprávněné jednání viníka amortizací či jinou hovadinou,neboť poškozenému sama vznikla na vozidle újma na ceně tím že bylo bouráno. jak to je v praxi je všeobecně zavedený omyl že nemáte šanci něco dostat.jak se s tím poperete je na vás,ale nejmenší pojistka povinného ručení je do výše 35miliou korun.pro vaši felicii je tam prostoru místa dost. prostě za utržené peníze by jste si měl koupit jinou feldu ve stejném stavu+ další výdaje za to že jste po dobu než přišlo plnění nemohl jezdit a musel si auto půjčit,a podobně.vrak auta co vám chtějí odečíst si můžou nechat.

Datum: 17.04.13 15:36

Díky za Vaš rady,názory.Zítra mi bude přistaveno náhradní vozidlo a hned týž den jedu na místo kde mám auto a sejdu se tam s likvidátorem. Ještě bych měl prosbu,kde je možné na netu najít to znění zákona o nároku na plnění? Díky!*palec*

Od: ladaadal*
Datum: 17.04.13 09:25

Jen ještě poradím, kamarád, když takhle boural, tak měl po celou dobu řešení vypůjčené auto z půjčovný a platila to pojišťovna viníka. (aspoň je to nutilo vyřešit co nejrychleji).

Datum: 19.04.13 08:17

Tak technik ČP felicii ohodnotil mimo poškozené díly celkově slušnou,zachovalou, zohlednil i faktury větších oprav za poslední 2 roky a moji evidenci všech servisních úkonů za dobu od kdy mi auto říká pane.Zdokumentoval téměř vše, i motorovou část,kde zde konkrétně prohodil, že je tu čisto. Auto není vážně poškozeno podlaha, střecha a byla by škoda jej sešrotovat. Samozřejmě že jsem se nedozvěděl cca cenu, to až prý dostane do ruky přímo likvidátor. Jen mi řekl, že před rokem řešila (pardon,byla to mladá paní) o hodně horší felicii,prorezlou,sjeté gumy a bylo vyplaceno 12 tisíc,tak doufám že to bude víc, pokud se samozřejmě nezměnily jejich tabulky.

Od: fiatbrava
Datum: 19.04.13 22:45

nebud smesny nedostanes ani 10 litru. kamosvi nekdo rostrelil bravo JTD z roku 2000 v plne palbe a pojistovna mu rkela,ze to je stary srot a daji mu 9 tis. a to bylo sakra pekny bez kosmetickych vad. na budikach najeto 280 tis.

Datum: 20.04.13 07:44

Uvidíme, třeba právě to bylo 9 tisíc,že měl na tacháči 280tis,mé auto má o polovinu méně!

Datum: 20.04.13 09:49

Tak asi to Bravo mělo hodnotu 9tis Kč , když s touto částkou souhlasil.

Pojišťovna má nahradit škodu, kterou způsobil pojištěnec. Je jasné, že chce plnit co nejméně. Pokuď si poškozený myslí, že jeho vozidlo má větší cenu, tak musí nabízenou částku rozporovat. A nakonec třeba i u soudu.

Před rokem jsem pomáhal řešit případ, kde byla nabourána také felda. První nabídka byla 18tis Kč. S tím poškozený nesouhlasil. Rok před tím si chtěl zakoupit nové auto, ale nakonec se rozhodl pro větší opravu svého stávajícího. Takže nechal vyvařit lemy, dal nové blatníky, nové zadní deře + nechal udělat skoro celolak, kompletně nechal zrepasovat brzdy, vyměna oleje v převodovce, atd. atd. atd. Celková faktura byla na 56tis Kč. Od opravy do nehody najeto cca 3tis km.

Nakonec dostal od pojišťovny skoro 60tis Kč. Kdyby držel hubu, tak dostal 18tis. Kč.

Datum: 20.04.13 10:27

Asi taky záleží na pojišťovně...

doplněno 21.04.13 15:55:

Mé auto je na tom podobně, tedy nové přední blatníky+nosníky, vyvařené lemy+lak,nové brzdy + brzdové trubky,nový soft. ŘJ (cca 4tis.) atd. Nejsem žádnej bijec,ale pokud mi pojišťovna vyplatí almužnu,budu to muset změnit. Nevím proč bych měl doplacet na to,že mě někdo z nepozornosti naboří.Auto stále udržuji, i když se zadlužuji.Viníkovi nic nehrozí, nákl. auto nebylo téměř poškozeno a nanejvýš mu navýší pojistku.Já naopak, pokud mne pojišťovna zařízne,mohu auto odepsat!

doplněno 21.04.13 16:04:

...mám od čtvrtka přes pojišťovnu zapůjčené auto a taky bych se nedivil,kdyby to ČP skrytě odečetla z konečné sumy!

Datum: 23.04.13 16:36

Tak pojišťovna to nakonec vyčíslila jako totálku a vyplatí mi 23.000kč. Opravit se to dá,tak uvidím. *plac*

doplněno 23.04.13 19:25:

Ještě bych měl dotaz,jak správně postupovat když bouraný vůz budu chtít prodat.Tedy asi nejdříve odhlásit na registru,sepsat dvojmo smlouvu o prodeji atd.

Datum: 23.04.13 19:35

prodat vůz.

1) sehnat kupce

2) sepsat dobrou a dobře smlouvu. Překontrolovat údaje o kupci z občanky.

3) na registru odhlásit vozidlo na kupce,

4) udělat kopii techničáku

5) dojít ukončit pojištění

6) předat doklady novému majiteli.

Datum: 25.04.13 10:37

Uvažuji o koupi ojetého vozu, mám vyhlídnutou (opět) felicii kombi r. 2000 s elektrikou,klimatizací. Bouranou feldu jsem dal na prodej z 7tis. a zajímalo by mne, pokud bych ji neprodal, jestli ji mohu využít legálně na náhr. díly.Pokud vím, tak z registru lze auto odhlásit, pokud doložím, že bylo ekologicky zlikvidováno, tedy kompletní.Nebo je nějaká možnost? Na netu je prodejců, kteří rozprodávají díly hodně,ale jak pak naloží se zbytkem?

Datum: 25.04.13 11:38

jsme v čechách,kde není nic nemožné(mimoto kompletnost auta není podmínkou i ofic.eko likvidace)-stačí se de facto i s praporkem(VINem) domluvit v okolí v kovošrotech-za pár set vystaví doklad o likvidaci auta i bez auta...Je to klasika nabídka-poptávka...

Datum: 01.05.13 21:13

Je možný tento postup při prodeji?:

- s kupcem sepíši smlouvu

- předám malý techničák

- na registru vozidlo odhlásím

- zašlu poštou velký techničák kupci

- zruším pojistku

Ještě by mne zajímalo, jak je to s výpočtem nového pov. ručení,když nebudu vlastnit vozidlo cca 1 rok.Po jaké době se mi mažou bonusy?

Od: laybor*
Datum: 01.05.13 21:19

Když jsi nehodu nezavinil ,tak se ti žádný bonus nemaže ,

aaby se odečetly % ,musel bys být viník nehody.

doplněno 01.05.13 21:41:

Ne - bonusy se neztrácí , každá pojištovna má přehled co kdo kdy najel.

Datum: 01.05.13 21:37

Já mám ale na mysli bonusy po delší absenci.Když si např. nové auto koupím za rok,jestli nezačnu zas od nuly!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.