Nejlepší odrůdy rajčat

Od: Datum: 02.09.12 10:52 odpovědí: 8 změna: 13.09.12 23:30

Na jaře jsem požádala o rady k pěstování rajčat. Teď se sem s rajčaty vracím ze tří důvodů.

1. Chci znovu poděkovat zejména Viky, která mě prostřednictvím vnitřní pošty moc dobře navigovala. Ale také Jabrakovi, Stříbrňákovi, Imrousovi...

2. Chci se pohlubit. Vypěstovala jsem obrovská rajčata v úctyhodném množství. Budí pozornost u sousedky, která neváhala s úsměvem vyslovit staré rčení o nejhorším sedlákovi a velkých bramborách.

3. Příští rok budu rajčata zase pěstovat. Ale už se na chci lépe připravit. Letos jsem koupila v Lidlu šest bezejmenných sazenic. Ukázalo se, že dvě jsou podlouhlá až špičatá. Už je nechci. Jsou chutná, ale s nejmenším výnosem. Dvě jsou kulatá s tmavě zelenou čepičkou v době zrání. Před dozráním nejvíc popraskala. Z posledních dvou sazenic vyrostla normání kulatá rajčata.

Sousedka mě zahrnula návzvy svých vyzkoušených odrůd a jejich vlastnostmi. Jistě mi to zopakuje, až budu na zahradě s notýskem. Ale ráda si přečtu i rady vás, zkušených pěstitelů. Jakým odrůdám dáváte přednost a proč? Jaké máte vyzkoušené nejlepší odrůdy rajčat?

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.09.12 11:01
Předmět: RE: Nejlepší odrůdy rajčat 

Sazenice vypěstovat ze semínek doma, abych věděl, co mám doopravdy za odrůdu a preferuji odrůdu Tornádo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.09.12 11:32

Dobrý den,letos se mi vůbec nezadařilo.Změnil jsem odrůdu z Tornád na Toro.Doporučil mi je jistý zahradník a já hlupák mu uvěřil.Horší ůrodu jsem nikdy neměl.Takže TORO neeee! *sok* Rostliny slaboučké,nízké ,plody malé a na jedné rostlině tak 4-5 ks.No prostě bída.Chuť nevýrazná až mdlá.

Příště zůstanu u osvědčených Tornád F1.

Něco o rajčatech a odrůdách je pěkně napsáno zde- http://www.rajcata.com/odrudy-rajcat/

Ohodnoceno: 2x

Od: viky®
Datum: 02.09.12 19:54

Dobrý den, Bimbam. Mám velikou radost, že Vám moje rada pomohla, při pěstování rajčat.

Už jsme se s manželem dohodli, že na další rok, si mohu vypěstovat svojí vlastní sadbu, jak rajčátek, tak okurek, cuket a patizonů, doma na okně. Nejde o šetření, jen si semínka nasadím, kdy já budu chtít a jakou odrůdu, budu já chtít.

Další typ na pěstování.

Manžel se tak rozhodl, když jsem letos, začala dělat malé řízečky, z našich cuket, i z patizonů. Dávám do řízečků, salám, sýr, koření. Vůbec k tomu nepotřebujete přílohu, je to moc dobré. Cuketa i patizon se dá pěstovat v pytlích PVC. Výhoda je, když je dobrý sklep, tak cuketa i patizon se po sklizni, dají uskladnit a vydrží, dlouho čerstvé. Doporučují vyzkoušet. Jen můj názor.

Datum: 02.09.12 20:03

Pěstování rajčat je velice variabilní vzhledem k velé odrůdové sklatbě.Je potřeba předem vědět,pro jaký účel budeme rajčata pěstovat.Pokud pěstitel potřebuje tržní rajčata,ve velkém množství,je nejlepší keříčková odrůda s krátkou vegetační dobou aby se plody sklidily najednou a šly na trh.Pro zahrádkáře jsou odrůdy ranné a rychle plodící.Na příklad stupické polní ranné.Obří masité druhy jsou efektní,ale ne efektivní.Pomalu dozrávají a zralosti se dočkáme v říjnu.

JABRAKA

doplněno 02.09.12 20:06:

Totéž lze říci i tolik proklamovaných Tornádech.Ta jsou velice vzrůstná a tím i náročná na výživu.Plody dlouho dozrávají.

JABRAKA

Datum: 02.09.12 21:39

Dříve jsem převážně pěstovala rajčata s většími plody na kečup a na lečo. Vloni jsem z nich ještě zavařovala marmeládu. Na přímý konzum mám nejraději malá rajčátka, stačí je jenom umýt a nemusím nic krájet. Každá odrůda má i jinou chuť. Rajčata moc nemusím, ale když mám v misce červená i žlutá rajčátka různých chutí, tak si pochutnám. Na balkoně pěstuji Vilmu a Minibell. Na zahradě mám vysazená rajčata Cherola F1, Orfea, Oranže, Goldkrone F1, Uragan, Idyll, Zlatava, Cuor di bue (býčí srdce), Perun, Radana, Banánové, Orfea F1, Topspin F1, Šejk, Tornado F1, Sláva porýní, lldi, Romus.

Nikdy bych si nekoupila sazenice rajčat. Např. na tržišti trhovci nabízí sazenice se jménem odrůdy a jako důkaz tam dávají prázdný sáček od semen. Někteří zahrádkáři se potom diví co jim to rodí. *ee*Kdo může, ať si raději vypěstuje sazenice sám. Každý si tak vysadí svojí oblíbenou, nebo odzkoušenou odrůdu. Těžko někomu radit, jakou odrůdu si má vysadit. Někdo chce rajčata masitá, nebo šťavnatá a každé chutná jinak. Přeji vám správný výběr odrůdy a hlavně velkou úrodu.

Datum: 02.09.12 23:17

Je to o tom, jaké máte rád. Já osobně dávám přednost "masitým" rajčatům, co nemají moc vody a voní. Tudíž miluji a pěstuji s úspěchem odrůdy "býčí srdce", Marmande, to je absolutně bezkonkureční, a maxi rajče. Na kečup je vhodné oválné italské rajče. Je už pozdě večer, ale kouknu zítra na zahradu, co ještě dozrává a budu se snažit poslat fotku. Já je totiž postupně zpracovávám. Tedy ty, co nesním rovnou. Ale pokud mohu doporučit, tak je to rajské Marmand. Pochutnáte si. Pěstuji sama ze semínek.

Od: prostejovhana*
Datum: 13.09.12 23:05

Dobrý večer, co mohu říci k pěstování rajčat. Mám velmi dobrou zkušenost s pěstováním rajčat Tornádo, kterých je velká úroda. Sazenice si vypěstuji ze semínka, letos nejsou napadena vůbec plísní. Přesto každý rok, když vyrostou trsy rajčat, tak vždy otrhávám odspodu listy, rajčata potom nejsou tak náchylná k plísni a lépe červenají. Nestačím je zpracovávat.Zároveň Vám děkuji za návod na sušení rajčat.Pokud budete chtít další radu ohledně pěstování rajčat, máte moji e-mailovou adresu.

Od: polinek*
Datum: 13.09.12 23:30
Předmět: RE (2x): Nejlepší odrůdy rajčat 

prostejovhana ,,jo ty rajčata jsou nejlepší,také je mám

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

RSS poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů