Poradna

Odbourat dudlík a přitom spát

Od: Datum: 14.05.12 11:10 odpovědí: 29 změna: 14.05.12 16:44

Ahoj, ráda bych věděla, zda se nějaké zkušené matce podařilo odbourat dudlíka a přitom neodbourat spaní - hlavně přes den?

Syn bez dudlíka neusne a bohužel ho vyhledává i po usnutí, takže nejde mu ho sebrat. Jakmile mu vypadne, dožaduje se ho, i v noci. Jde mi ale především o denní spaní, ráda bych jej zachovala, protože syn vstává v pět hodin a čekáme sourozence, takže bez odpočinku ve dne i v noci bych si asi hodila mašli *zed*. Ono stačí,jak jsem hotová teď v těhotenství a už se modlím,aby po obědě usnul. Navíc on sám začal jakž takž klidně usínat až nedávno a velice mu ten denní spánek svědčí,jinak je protivný a ještě více aktivní než obvykle. Raději ani nebudu říkat, kolik je mu let :D

Je na dudlíku velice závislý a podle tchýně i tatínek měl dudel v oblibě a po jeho odejmutí cucal palec.

Takže otázka zní - lze odbourat dudlík (který bych s gustem nejraději vyhodila z okna) a přitom zachovat třeba nějakým jiným způsobem to spaní? Podotýkám, že plyšáky ani nic podobného ho vůbec nezajímá :(

Děkuji

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: viky®
Datum: 14.05.12 11:22
Předmět: RE: Odbourat dudlík a přitom spát 

Dobrý den. Syn je asi starší, nevadí, tím lepší, už má rozum. Naše děti vždy stratili dudlík v ZOO, když nám nechtěně vypadl ke zvířátkům do výběhu. ( jako) Dcera to udělala se synem také, v ZOO ztratili dudlík u opic. Hrajete si s dudlíkem, aby ratolest viděla, že ho máte a najednou vám dudlík upadne a hledáte ho, nemůžete najít. První den bude dost těžký, svádíme to na zvířátka. Jednoho dudlíku jsme se zbavili na mostě, kdy spadl ( jako) do vody a odplaval. Vydržet jeden den, pak už to jde. Naše zkušenost.

Ohodnoceno: 0x

Od: moxa®
Datum: 14.05.12 11:29
Předmět: RE (2x): Odbourat dudlík a přitom spát 

Aha, mně ale nejde vůbec o to, jak ho zbavit dudlíku :) Myslím, že s tím takový problém nebude, protože moje odhodlání se ho zbavit je velice silné, věřím, že silnější než synovo odhodlání ho mít do patnácti :) Takže jako ho odčarovat, to je mi tak nějak jasné, ale všichni říkají, že když vzali dudlík, dítě přestalo přes den spát.

Jde mi čistě o to zachování spaní, ne o způsob, jak dudlík odebrat.

Datum: 14.05.12 11:41
Předmět: RE (3x): Odbourat dudlík a přitom spát 

Nejspíš budete muset syna unavit dopoledne při hře... a možná pomůže i systém odměn a slibů. Když si půjdeš po obědě lehnout, budeš mít odpoledne dost síly na to, aby sis hrál na písku s kamarádem, šel na procházku s tátou, atd. Když nepůjdeš spát, tak odpoledne nikam nepůjdeme, o víkendu nepůjdeme do zoo, apod.

Nevím jak jste to měli zařízené doteď (snad každé dítě je unavené natolik, že po obědě usne), ale kvůli školce je lepší, když je dítko zvyklé si jít po obědě lehnout (když je starší, nemusí nutně spát celou dobu, může si třeba v postýlce prohlížet obrázkovou knížku). Dcera občas taky vynechá a pak je odpoledne protivná z únavy, ale naštěstí to funguje tak že je od malinka zvyklá si jít po obědě zdřímnout. Když teď občas odmítá, tak bez problému korigujeme třeba tím, že jí řekneme, že když chce jít odpoledne s babičkou venčit pejska (nebo cokoliv jiného), tak si musí jít lehnout, aby na to měla dost sil... a funguje to. Co je ale důležité, pokud něco slíbíte, musíte to splnit, takže neslibujte nesplnitelné.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.05.12 11:49
Předmět: RE (4x): Odbourat dudlík a přitom spát 

Šťastný člověče, že je každé dítě unavené? :) Tak teda s pravdou ven, jsou mu skoro tři a jakž takž bez řečí spí po obědě pár posledních měsíců. V kočárku nespal snad nikdy, v postýlce za cenu obrovských nervů, zkusili jsme všechno možné. Teď mi konečně spí jen za cenu toho, že vždycky musím něco slíbit, nebo bohužel i "vyhrožovat" - nestihnem jít na hřiště apod. Takže tento způsob se mi osvědčil. No jo, asi to jinak nepůjde, třeba to opravdu bude stačit, až si zvykne, že nemá dudlíka.

Datum: 14.05.12 12:07
Předmět: RE (5x): Odbourat dudlík a přitom spát 

Sousedovic vnučka nespala po obědě snad nikdy, mléko pije s flašky s dudlem a budou jí 4 roky. Večer jde spát po 20h a spí do 7 ráno. Moje vnučka po obědě spí 1-2 h, jde bez řečí sama, večer jde spát ve 20h a po 6 vstává, mléko pije od roku se sklenice slámkou, teď chce jen hrníček ale vypije ho tak půlku, chce se nechat krmit, vůbec nemá snahu jíst sama, sousedovic holka mluví snad od roku a ta naše ve dvou letech řekne pár skomolených slov ale vyleze kde kam. Jak říkám, tabulky na to nejsou a nejhorší je když si matky sdělují co vše ta její už umí a vy si začnete myslet, že ta vaše není normální.

Datum: 14.05.12 12:26
Předmět: RE (6x): Odbourat dudlík a přitom spát 

Máte pravdu, náš syn budí sice "závist" ostatních matek v řeči, gramatice, učení,obratnosti a co já vím, ale jak já říkám, je "hygienicky zaostalý" :D Sama se divím, že tak šikovné dítě lpí na dudlíku, flašce a bojuje i se záchodem (ale snad už jsme to zlomili, přitom to zkoušíme už skoro dva roky). A když jsem tuhle u kamarádky viděla dítě, které řeklo "spinkat" a šlo spát a USNULO, tak mi spadla čelist. Prostě mi připadalo, že nic takového nemůže ani existovat *smich* Můj sen je, že to druhé aspoň NĚKDY třeba bude chtít spát *modla* A bude mít zas jiné speciality :)

Od: hahanaj*
Datum: 14.05.12 12:32
Předmět: RE (7x): Odbourat dudlík a přitom spát 

každé dítě je jiné, kdybys jich měla deset nebudou stejní- syn toho moc nenaspal, ale dcera ta jak mohla už byla v posteli kolirát za den a pořád spala - a kdyby mohla dělá to dodnes- bohužel už to nejde -už je do večera v zaměstnání, ale ráda na to vzpomíná - říkala vždy jdu si odpočinout

Datum: 14.05.12 13:49
Předmět: RE (7x): Odbourat dudlík a přitom spát 
Z toho usínání si nic nedělejte.U nas to byl taky boj.Já snad s kocarem obehala Prahu a to bylo co říct.jenže se mi místo usínání zvedala nebo si rozvazovala botky,nebo vyhazovala věci z kocaru.Tak od 14měsíců nechodila spát vůbec.Vždy odpoledne jsme měli 2h Klidu.ale ne Spani.vzdycky když na chodníku vidím ztracený dudlik tak vzdycky lituji toho kdo ho ztratil.Někdo tady psal o nahrážce.My jakmile dudlik nebyl v noci hodně pila z lahve.

Od: viky®
Datum: 14.05.12 11:46

Zachovat spaní, to je to nejjednodušší. Syn musí být unavený, běháním, hraním, pak se nají a sám odpadne a usne, nemusí být v postýlce. Nechte ho tam, kde usne. Proč by měl spát v postýlce, tam chce dudáka, tak ho nechte spát tam, kde usne. Jen pro začátek. Dítě nespí přes den proto, že má dudák, ale že je unavené. Když ho necháte jít do obchodu a zpět pěšky, ( nevím, jak daleko máte obchod) musí to být přiměřené jeho věku, tak přijde domů, umyje se, nají a s plným bříškem, usne třeba na pohovce. Tak ho tam nechte, jde jen o zvyk. Čím bude starší, tím méně bude odpoledne spát.

Datum: 14.05.12 11:55

To je nesmysl - každé dítko je jiné a jak píšu níže, chce to vyzkoušet. U nás to pravda nebyla

doplněno 14.05.12 11:58:

Tedy doplňuji, nesouhalsím s názorem, že se zabavením dudlíka odbourá spaní

Datum: 14.05.12 12:03

Antynka má pravdu, Viky. Můj syn je nadměrně aktivní a unaví všechny okolo, jen ne sebe. Ještě nikdy nikde sám neusnul a to už se párkrát stalo,že měl dost - po výletě vlakem či do zoo apod. I kdyby usnul třeba na rohožce, tak ho nechám, protože bych byla šťastná, kdyby vůbec usnul. Už ve dvou měsících začal být velice nervózní, protože nemohl usnout a od té doby jsme museli mnoho nápaditých způsobů uspávání :( Jakmile začal lézt, budil se i v noci a lezl a lezl po postýlce, musela jsem ho kolikrát i držet aby už nevstával, byl úplně vyčerpaný a pořád lezl a lezl... dvakrát se mu během "usínání" podařilo zlomit rošt postýlky, už musí mít kovový, je holt trochu živější :( Nevím po kom, já bych spala furt :(

doplněno 14.05.12 12:43:

Aha, to ráda slyším

Datum: 14.05.12 13:35
My jsme směnily dudlika u Mikuláše za nadílku.Bylo to před druhým rokem.Když se ptala ukázala jsem ji panenku od Mikuláše.dodnes s ní spí :D

Datum: 14.05.12 11:31

Dobrý den, nejspíš budete muset jít cestou "brutálního násilí" a připravit se psychicky na křik a nervozitu. Nezbude Vám totiž nic jiného, než udělat to co byste s gustem ráda udělala a dudlík prostě vyhodit. Pár dnů bude křik, ale časem si zvykne. (Jen aby časem nezačal brát dudlík mladšímu sourozenci). Nevím jak je syn starý, ale můžete zkusit i "psychologii" že by se mu kamarádi na písku smáli, kdyby věděli, že nosí dudlík, apod.

Koukám, jaké mám vlastně štěstí, že dcera sama dudlík odložila cca v roce... budu Vám držet palce.

je potřeba pokud už je mu víc než dva roky , říct dudánek se ztratil -pejsek /nebo kdokoliv / ho spapal , už jsi velký chlapeček tak budeš pěkně spinkat bez něj... chvíli to obrečí a zvykne si - hlavně vydržte

Datum: 14.05.12 11:34

tak mu vysvětlíte, že po obědě všichni odpočívají, aby měli sílu

Zdravím, kolik je mu let je dost důležité, snad to není školák, jinak tabulky jsou k ničemu, já bych to nehrotila, nedala bych mu ho jindy než na spaní, přidělala na košilku aby ho sám našel když mu vypadne a nevstávala mu ho dát. Já odložila dudlík před prvním rokem a začala si okusovat nehty což trvá 50 let a bude trvat asi až do smrti. Moje dcera dudlík nikdy neměla a to jsem měla nakoupené krásné z Tuzexu, její dcera ta v roce a půl hodila dudlík do WC a spláchla, večer se ho dožadovala (měla náhradní) ale dcera jí vzala k wc a říká, vidíš už je v moři a dudlají si malé ryby, to ji uspokojilo asi týden se chodila dívat do wc a dělala dudlíku pápá a od té doby ho nemá. Venku na hřišti byl s dudlíkem tříletý kluk a tak mu říkám, že znám vodníka co mu plačou děti, že nemají dudlík zda by mi ho nedal, maminka žasla, že dobrovolně dal, já jí ho tajně dala co kdyby kluk večer řval a asi za týden se mě kluk na pískovišti ptal jestli už ti vodníci neplačou, od té doby byl bez něj. Ven bych mu ho nedala ale to spaní bych asi pro svůj klid přešla.

Datum: 14.05.12 12:20

Venku je bez dudlíku už asi rok a půl (vypadá starší než je a když lidi začali komentovat, tak jsem ho zakázala). Pak jsem odbourala přes den a to už taky nejméně rok nemá. Jen na to spaní. Má v postýlce mantinel a jedině když propadne i tak, tak jsem nucena ho hledat, protože syn spustí opravdu nevídaný řev, ale nevídaný *smich*. Naštěstí je to málokdy. Já bych mu ten hnusný krám nechala i do patnácti :) , ale bojím se hlavně o zuby. Dentista by asi vyletěl z kůže. Pokud by ho měl jen na usnutí, jako některé děti, tak by stačilo ho pak vytáhnout. Ale ten náš pacholek začne okamžitě ve spaní pátrat, šíleně mlaskat a když se nedopátrá, tak nastane ten ryk :D

Na druhou stranu mám obavy, že to nahradí něčím jiným,jak říkáte.

Datum: 14.05.12 11:39

A jak víte, že když vezemte dudlík, že neusne? SIce mu to bude pár dní asi trvat déle než zabere, ale zvykne si. Já měla také dudlíkového závisláka, musela jsem dudlíku ustříhnout špičku - byla strašná scéna a hysterický řev asi hodinu - udělali jsme to ráno - no a výsledek je, že spala v pohodě a na dudlík si pak ani nevzpoměla - občas tedy ještě kouše lahvičku nebo něco, ale na dudlík si už ani nevzpomene. Takže si myslím, že se třeba bojíte něčeho co ani nenastane - chce to obrnit se trpělivostí pro tu první chvíli - skoro žádné dítě se nevzdá dudlíku bez boje. Je to tedy jen na vás - možná v tom vidíte problém jen vy Určitě se bude dudlíku dožadovat, ale po chvíli to vzdá - asi to bude souboj nervů, ale když už se odhodláte, tak vydržte! Držím palce - z vlastní zkušenosti vím, že je to mnohem větší stres pro rodiče než pro dítko Hlavně když už se odhodláte, tak vydržte!

Datum: 14.05.12 11:57

Samozřejmě to nevím, ale vzhledem k tomu, že jsem se ještě nesetkala s nikým, komu by to spánek neodbouralo, tak to jen považuji za vysoce pravděpodobné :) Můj syn je obecně problémovějšího ražení, ale co jsme si užili s usínáním, to si nepřejte zažít :)

Samozřejmě se může stát zázrak a zrovna on bude první, kdo bude spát bez dudlíku. Jen si nejsem jistá, jestli se na ten tenký led mám pustit. *nevi*

Jinak myslím, že hysterie z odebrání dudlíku bude trvat i několik dní třeba, ale já ten krám už tak nenávidím :D , že nebude problém vydržet či trpělivě vysvětlovat.

Datum: 14.05.12 12:01

No a vidíte, já zase neznám nikoho, komu by dítko po odebrání dudlíku přestalo spát odpoledne :-D

Datum: 14.05.12 12:15

Tak to je aspoň naděje :)

Od: dobromysl*
Datum: 14.05.12 12:24

když nebude syn spát odpoledne, nebude vám tak brzy vstávat

(děti mi spí i do 8 hodin, ale odpolední spaní odmítli od 2 let)

jestli vám vyhovuje stav, jak je - asi bych ho neměnila (píšete, že vás těhotenství unavuje)

až se vám narodí další potomek - jestli budete kojit, vůbec mu dudlík nedávejte (obě mé děti dudlík nepřijali, když jsem to zkoušela)

starší syn pak třeba dudlík dobrovolně odloží, až uvidí, že ho ani mladší bráška či sestřička nemá

doplněno 14.05.12 12:26:

ještě přidám zkušenost s odebráním dudlíku u staršího syna

koupila jsem mu stejný dudlík, ale menší velikost (ten na který byl zvyklý jsem mu vzala) on ten menší dudlík už nikdy nepřijal a sám ho odložil

Datum: 14.05.12 12:34

Tak bohužel, to se mi nepotvrdilo, i když přes den nespal a to i několik dní za sebou, vstává v pět :( - jen jde dřív spát - to když už jsme všichni na mrtvici. Má to asi po manželovi, jakmile svitne světlo, tak je taky vzhůru ať je všední den nebo neděle.

Má nejmenší velikost dudlíku, novorozeneckou. Vůbec mu to nevadí, vždycky přijal jakýkoli dudlík. Dala jsem mu ty malé už dávno kvůli těm zubům :(

Dudlík mu vůbec nedávejte - to jsem nechtěla ani tomuto *smich* Jenže pak se nepřetržitě dožadoval prsu, a člověk prostě někdy spát nebo uklízet musí :) V porodnici ho na pokoji už všechna mimina měla, my ne, my až po nějaké době doma, když už jsem nezvládala pro něj být dudlík já. Samozřejmě, a navíc po této zkušenosti, bych se ráda podruhé vyhnula dudlíku úplně, ale ze zkušenosti vím, že nejsou na světě jen tak :)

Datum: 14.05.12 12:36

s oběma nejmladšími dětmi jsem spala v posteli, sáli kdy chtěli, já jsem si usínala - tak jsme přežili první rok života *uf*

doplněno 14.05.12 12:39:

nejhorší a nejukřičenější byl první syn (ale já byla taky dost na nervy)

při dalších dětech byla větší pohoda *slunce*

Datum: 14.05.12 12:43

To spaní mi tak nevadilo (i když mít mimčo v posteli nechci, manžel mi kolikrát uštědří pěknou ránu :( ) Vadilo mi, že jsem ani nemohla nic dělat ani dát nikomu na chvíli pohlídat, protože pak dítě jen křičelo.

Jediná, kterou znám a odolávala dudlíku, je sestřenice, po všech stránkách moderní, ale po pár měsících to taky vzdalas velikými výčitkami svědomí, hlavně když právě zjistila, že se nemůže ani na chvíli odloučit a že když babička hlídá, tak mu stejně dudlík šoupne, aby to vůbec vydržela :D

Datum: 14.05.12 14:34
Předmět: RE (5x): Odbourat dudlík a přitom spát 
Dala bych mu ještě čas. Budete mít plne ruce práce s dalším potomkem.

Od: buss®
Datum: 14.05.12 13:43

Nejlepší se přesvědčit děcko, aby ho zahodilo!

Datum: 14.05.12 16:15

Já jsem po usnutí dudlík vytáhla. Když se nechá i při spaní, jen se tento zvyk upevňuje. *hej* Ale rozumím vám a lituji vás. Dítě závislé na dudlíku není žádná snadná záležitost. V rodině jsme měli děvčátko, které po přemlouvání dalo dudlík cizímu psovi. Ale dopadlo to tak, že ještě roky kradla dudlíky cizím dětem v cizích kočárcích. Držela je v dlaničce a pocucávala, aby to nikdo nevidel: Pak schovala a odcházele si pocucat. *hi*

Datum: 14.05.12 16:44

musite to vydrzet,tak proste odpoledne spat nebude,no.A co,staci ,kdyź jen polezi.Kolik diteti je?Oni pak uz nechteji spat.Je otazka chvile,nez zapomene .nahradte mu dudlik necim jinym,na co si zvykne-pohadka a podobne.Zahodte dudlika,reknete mu,ze ho snedl,ja nevim ,kdo.No a ono se to do tydne srovna a budelip a lip.hlavne nepovolit,vydrzet.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

socialní sítě
RSS poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů