Poradna

1x

Zateplení stropu půdy

Od: Datum: 04.10.10 10:37 odpovědí: 15 změna: 04.10.10 17:49

Dobrý den,

rád bych se poradil v otázce zateplení prvorepublikové rodinné vilky. Zdi jsou klasické cihelné 45cm, na půdě ve štítu pouze 30cm. Chystám se příští rok dělat půdní vestavbu a s tím souvisí má otázka. Podlaha na půdě, která je zatím neobývaná a nijak nezateplená je klasické trámové konstrukce, tedy trámy, pod nimi prkenný záklop, rákos a omítka, nad nimi pouze prkenný záklop a půdovky v maltovém loži. Prostor mezi trámy je prázdný. Vzhledem k tomu, že patro pod půdou je obývané, tak nezatepleným stropem uniká dost tepla. Mám už hotovou studii na rekonstukci, na půdě v budoucnu bude pouze ložnice, koupelna, sauna a relaxační místnost. Částí stropu tedy protáhnu i odpady a vodu pro koupelnu. Jde mi o to, čím ideálně zateplit ten strop. Napadla mě možnost všechny dutiny vystříkat polyuretanovou pěnou (je tam cca 20cm na výšku trámů), což mi přijde jako bezvadný tepelněizolační materiál a navíc dobře izoluje také zvukově. Výhoda také je, že není nasákavý a tak bych nemusel používat parozábranu. Zjišťoval jsem ceny kvalitních pěn od firmy Wurth a cenově to vychází +- stejně jako bych použil vatu např. od Rockwool, ale pracnost je u pěny mnohem nižší. Na trámy by pak přišel znovu prknenný záklop a do budoucna možná podle potřeby ještě nějaká kročejová izolace, ale nechci příliš zvyšovat výšku podlahy. Ta pěna mě napadla, protože střechu plánuju zateplit systémem chytrá izolace - Icynene - www.chytraizolace.cz, což je vlastně obdoba polyuretanové pěny. Co si o tom myslíte? Je vhodné tímto způsobem použít PU pěnu?

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hospodin*
Datum: 04.10.10 10:49
Předmět: RE: Zateplení stropu půdy 

myslím, že zateplení PUR pěnou je v pořádku a v souladu se současným trendem. Je s tím fajn práce a je to dobré řešení.

Pouze v místě sauny bych zvolil minerální vlnu a hliníkovou parozábranu...;)

Od: joey*
Datum: 04.10.10 10:58
Předmět: RE (2x): Zateplení stropu půdy 

Díky za názor Z jakého důvodu použít pod saunou minerální vlnu? Není lepší použít jeden systém na celý strop? Jinak ohledně té parozábrany, neměla by spíš v místě sauny a samozřejmě také koupelen být hydroizolace, tzn. aby se nemohla jakákoliv vlhkost či voda dost z prostoru půdy do trámové konstrukce? Parozábranu bych spíše dal zespoda, pokud by pod půdou byly nějaé místnosti se zvýšeným výskytem vlhkosti, např. koupelna. V případ běžných obytných místnosti, kde nevzniká žádná velká vlhkost, není podle mě nutné použít parozábranu. Nebo se pletu?

Datum: 04.10.10 11:18
Předmět: RE (3x): Zateplení stropu půdy 

Pokud se ti do PUR izolace dostane vlhkost a nasledne zmrzne, je tato izolace navzdy pryc dale plati co je vlhke neizoluje.

Proto kazdopadne parozabranu, proc pak se dava parozabrana kolem ramu napr. okna?!

Parozabrana prijde vzdy pod izolaci (tj. na teple misto) a hydroizolace na zem a steny, kde hrozi prunik vody.

Osobne bych se na nejaky system PUR vy... a pouzil klasic izolaci + kvalitni parozabranu a udelal veskere potrebne veci, ktere k tomu patri.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.10.10 11:31
Předmět: RE (4x): Zateplení stropu půdy 

Urcite souhlasim s tim, ze co je vlhke to neizoluje. Ale na te pude preci mrznout nebude. Co se tyce oken, opet souhlasim, jenze podle me jde o jinou aplikaci - ja chci penu pouzit v interieru. Jeste k te parozabrane - pises, dat ji pod izolaci, tj, na teple misto. Pokud tedy v budoucnu bude podkrovi uzivane, tak to znamena, ze bych mel dat parozabranu z obou stran stropu? Tedy pod izolaci i na ni? Tu parozabranu pod izolaci je nutno dat pod rakosovy podhled a nebo staci, kdyz ji budu davat ze strany pudy mezi tramy a samozrejme i pres ne?

Datum: 04.10.10 11:47
Předmět: RE (5x): Zateplení stropu půdy 

Mezi dvěma prostory s podobnou teplotou být parozábrana nemusí...není k tomu důvod.

Takže pokud v budoucnu budete podkroví využívat stačila by parozábrana mezi tím podkrovím a střechou. Tedy nikoliv mezi 2.NP a podkrovím...tam bude nanic. Ovšem pokud to obytné podkroví uvažujete až ve výhledu několika let,pak tam prostě teď parozábranu dejte...ale v budoucnu tam nebude k ničemu.

Parozábrana se dává nad vytápěný prostor, nikoliv pod něj...

Datum: 04.10.10 11:56

ja to bral, ze budes zateplovat podkrovi, tak sorry

no, pokud pristi rok budes budovat podkrovi tj, zateplovat atd. ted bych zatepleni, tak jak mas v planu vubec neresil, v budoucnu (pristi rok) muzes vyuzit teplo ze spodniho prostoru. Tva investice bude asi vyssi nez energie, ktera ti utece stropem.

Asi bych to nechal, tak jak je nebo koupil EPS, ktery polozis na podlahu pudy. Je zde moznost koupit uz izolaci, ktere prijde do podkrovi a dat ji na podlahu pudy, ale osobne si myslim, ze by to nebyla vhodna volba, izolace pak bude zaprasena a bude se sni hure pracovat.

Datum: 04.10.10 12:18
Předmět: RE (6x): Zateplení stropu půdy 

Diky za odpoved Ja to beru tak, ze nejakou izolaci do toho stropu stejne budu muset dat - a to ne kvuli uniku tepla, ale kvuli hluku. Nemuzu tam preci nechat vzduchoprazdno. Mam moznost tu penu na cely strop koupit za cca 10-15 tis. Kc - jeste jsem presne nespocital potrebny objem a pak taky moc nespoleham na to, ze kdyz vyrobce udava vydatnost napr. 75 litru z jedne kartuse, tak to bude 100% sedet. Spis mi jde o tu parozabranu, ta by tu praci zbytecne stezovala a taky o neco zdrazila - navic v budoucnu by tam, jak jsem se dozvedel vyse, byla zbytecna. Jeste me napadlo, nemuze nejaka vlkost kondenzovat na styku stitove zdi? V miste kde tramy nosne stropni konstrukce pronikaji do stitove zdi. Kdyz to tam zateplim PUR penou, tak je to asi prakticky stejny pripad, jako kdybych lepil polystyren z vnitrni strany domu. Coz neni moc dobre. Nerd bych si tim zpusobil nejake potize, napr. ze mi vlivem kondenzace uhnijou hlavy tramu a podlaha se propadne. Jak nejlepe vyresit tento konstrukcni detail? Jinak pokladat izolaci docasne na podlahu nemuzu, protoze strechu budu zateplovat tou chytrou izolaci Icynene, do vaty se mi fakt jit nechce z mnoha duvodu.

Datum: 04.10.10 12:33
Předmět: RE (7x): Zateplení stropu půdy 

vyber zatepleni a materialu je ve tve rezii

hlavy tramu, to je problem, rozhodne nesmi byt ohazene maltou a uz vubec ne zateplene treba vystrikane mezery PUR penou (to samozrejmne neplati o zatepleni z exterieru, zde by to bylo nejlepsi). Rozhodne zauvazuj jeste o krocejove izolaci. Pokud das izolaci i do podlahy a budeme brat, ze bude slouzit hlavne jako zvukova, a bude zasahovat max. u hlav tramu tak do 1/2 tramu, melo by byt vse OK. Ja tento prostor mam bez izolace (resp. vcelem prostoru nemam izolaci) a resim jen krocejovku(nic neni slyset)

Je otazkou zda hlavy uznemas v haji a nebude nutne dalsi zpevneni.

Datum: 04.10.10 12:56
Předmět: RE (8x): Zateplení stropu půdy 

No s tema hlavama tramu uvidim v jakem budou stavu, zatim jsem tato mista neodkryval. S tou krocejovkou taky pocitam, resp. uvidim jak velky vliv bude mit izolace mezi tramy. Jak mas presne resenou tu krocejovou izolaci? Ja jsem uvazoval o nasledujici skladbe - tramy, prkenny zaklop, rockwool 2,5cm (delaji vicero typu, ted nevim presny nazev), osb deska, drevena podlaha - parkety, ci prkna, na nekterych mistech bych chtel pouzit klasicke pudovky - libi se mi takovy retro styl. Jde o to, ze ta krocejovka zvysi celkovou vysku podlahy a chci co nejvice mista usetrit. Proto vlastne resim i tu izolaci mezi tramy. Otazkou vsak je co ma na utlum zvuku vetsi vliv. Kdyz tam nebude krocejova izolace, tak vlastne se vlastne vsechny zvuky z chuze prenaseji primo do nosne konstrukce. Jak jsi to presne myslel s tou izolaci do 1/2 tramu u tech hlav. Vyska tramu je cca 20cm, tzn. ze bych u hlav tramu nemel izolovat v cele vysce tramu? Tak jsi to myslel? Pokud nebudou hlavy v dobrem stavu, cim je zpevnit? Zelezem, nebo udelat tesarske vymeny?

Datum: 04.10.10 13:18
Předmět: RE (9x): Zateplení stropu půdy 

Izolaci v miste hlav jsem myslel jak pises. Ja jsem hlavy zpevnil zelezem a to "plechem" 8x18x50cm, z toho je 15cm ve zdi, cele jsem to provrtal 6x steftem 10mm a stahl (nekde zde na foru je foto)

S krocejovkou jsem trochu experimentoval

1. 3cm EPS polyfon + 2x OSB

2. 3cm Vata + 2x OSB

obe varianty jsou diky OSB dost drahe a druha i diky izolaci, dB bude lepsi u sadrovlaknitych desek.

A na konec jsem jeste o neco malo zvednul rost (vse oddelene penovym tesnenim) dal zaklop (1" prkna) a Hobru, pak uz prijde jen plovoucka apod.

Ve vysledku je to mnohem levnejsi a lepsi, usetrene penize prijdou do kvalitni napr. plovoucky.

Mam udelanou pouze jednu malou mistnost, kde jsem takto experimentoval. Nechtel jsem neco nekde koupit na 130m2 bez overeni.

Od: hospodin*
Datum: 04.10.10 12:57

U stropu, kde je nad ním vytápěný půdní prostor být parozábrana nemusí. Pokud byste ale přestal na půdě topit, už to bude problém. PUR systém tvrdí, že je nenasákavý a nahrazuje parozábranu. Takže pokud tomu něvěříte, můžete se pojistit parotěsnou folií.

Nevím, jak moc je PUR odolný teplotám, ani nevím, jakou skladbu sauny budete dělat. Proto píšu, že v místě sauny bych izoloval klasickým způsobem, aby Vám PU pěna nevytekla na hlavu.

Sauna=extrémní namáhání jak teplem, tak vlhkostí, čili tam může být zase vše jinak.

doplněno 04.10.10 13:05:

Ještě bych doplnil, že pokud na dřevěný strop dáte OSB desky a pak tam přestanete topit, je to špatně, protože pak se vám bude srážet vlhkost v konstrukci bez ohledu na to, zda máte ve stropě sebelepší parozábranu.

Na druhou stranu znám dost baráků, kde parozábranu nedávali žádnou, naházeli vatu přímo na SDK podhled a léta to nic nedělá. Jinde při takovém zanedbání lidem už dávno spadl podhled na hlavu. Záleží na jednotlivých případech, jak moc větrají, topí, jakou mají vlhkost v baráku atd...

Datum: 04.10.10 15:21

joey,

Já Vás určitě nepotěším, páč PUR pěna je porezní a musí se chránit paroteskou,. Rovněž "chytrá izolace" MUSÍ mít parotěsku. Na jejich stránkán nenajdete že není potřebná parotěska, ale v odborných článkách technička z uvedené firmy to ujasňuje, že musí být.

Pak nevím proč mezi vytápěné prostory dávat tepelnou izolaci. Kročejovou izolaci samozřejmě.

Cena... nevím z jaké cenové nabídky máte ceny, ale PUR izolace je mnohodásobně dražší jak čedič či sklo izolace,

Asi tak že vata je +-1 000Kč za kubík, dle druhu a slev

PUR je za 5 000Kč opět dle druhu a slev.

"Zjišťoval jsem ceny kvalitních pěn od firmy Wurth a cenově to vychází +- stejně jako bych použil vatu např. od Rockwool" prosím poučte mě, co jste srovnával,

"Co si o tom myslíte? Je vhodné tímto způsobem použít PU pěnu" V době, kdy si firma zaplatila reklamu v Ptáku loskutáku se poptávka ohromě zvýšila, do doby výpočtu cen a stanovení tepelných mostů. Podobně je na tom i Lu.po.Threrm 8

Kolik staveb jste již viděl zatepleno Vašim postupem a kolik vatou. Prosím, neberte to jako útok na Váš postup, ale snažím se Vás upozornit na to, že ne vše co se třpytí je zlato.

Datum: 04.10.10 15:30
Předmět: RE (2x): Zateplení stropu půdy 

Zkuste se podívat na stránky LIKO-S.Tato firma zatepluje pěnou,která má lepší tepelné vlastnosti,než vata.Cena je taky zajímavá.

Datum: 04.10.10 17:49
Předmět: RE (3x): Zateplení stropu půdy 

Petře mě ale vyskočí opět ta pěna, na všech ukázkových obrázcích jen mezi trámy rošt a podobně. A cena!

nechte si to někdo spočítat jako to udělali na jiných webech. Ale to je na každém co si zaplatí.

Datum: 04.10.10 17:36

Ta situace je složitější,než by se z různých příspěvků zdálo.Je potřeba pracovat na komplexním řešení,tedy nikoliv jen na zateplení podlahy půdy,ale počítat se situací,která vznikne v případě obyvatelnosti podkroví.Je potřeba myslet také na stavební akustiku.Tedy průzvučnost stropu od půdy,a kročejový útlum.Toto vše zajistit i materiálově,jinak rostou zbytečné náklady a pracnost přestavby.

Ta Icynene je perspektivní,ale amatérsky provést nejde,Jde o to,dobře prokalkulovat celou investici.Věřit někomu,že existuje něco,co má extrémně vysokou tepelně-izolační schopnost,(výrazně lepší,než EPS) je jen oblast reklamy.(Šedý polystyren)

Pokud chceš prodiskutovat detaily,tak přes POŠTU.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

socialní sítě
RSS poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů