Poradna

Jak vyměnit kovové zárubně

Od: Datum: 01.07.09 11:22 odpovědí: 19 změna: 02.10.09 00:14

Prosím máte někdo zkušenost s výměnou zárubní u dveří? Budu měnit dveře a chci současně vyměnit kovové zárubně za dřevěné obložky. Na podlaze mám parkety, které bych nerad poničil, při demontáži starých zárubní. Neznáte nějaký fígl, jak kovové zárubně vyndat aniž bych poničil podlahu. Obložky přes staré zárubně nechci dávat, protože by se mi zmenšil průchod.Děkuji

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.09 11:28
Předmět: RE: Jak vyměnit kovové zárubně 

Vyjmout kovovou záruběň ze zdi není moc příjemná záležitost. Obvykle má po stranách zazděny nastřižené plocháče, které ji ve stěně drží. Také dole je spojena jakousi výztuží, která by se ale dala odseknout ostrým majzlíkem, nebo třeba odvrtat. Myslím, že by bylo lepší vzdát se těch čtyř centimetrů průchodnosti a dát obložky na stávající futra...

Ohodnoceno: 2x

Od: technikjirik*
Datum: 01.07.09 11:57

jak píše strejc.. někdy je lepší se vzdát mála cm.

Pomoc tu je, ale je to pracné a prašné- velmi. pokud neprobíhá parketová podlaha zkrz dvežní otvor, je to snažší. To se vezmě flexa s diamantovým kotoučem nejlépe 230mm a větší a futra se obříznou co nejvíce do hloubky, pokud možno skrz. Pak se futra rozříznou v půly své výšky a pak se jen pomocí krumpáče či velkého pajzru vypáčí z otvoru ven... před samotným bouráním si ověřta zda není v blízkosti elektroinstalace a voda. Ochrante parkety plošně před hrubými nečistotami.

Datum: 01.07.09 18:19

stačí malá flexa, futra se rozřínou na několik kousků a pak opatrně demontujete, Až budete řezat flefou, pořiďte si krabici od něčeho a odlétavající jiskry a kousky pilin chytejte do krabice.

Nic na tom není, jen mít fištrón.

Od: bambi*
Datum: 01.07.09 18:53

No ja se chystam o vikendu na neco podobnyho jako Ty akorat s tim rozdilem ze u mne jsou zarubne drevne. Mam to zatim vymysleno tak ze futra proste rozriznu na nekolika mistech a pokusim se je normalne ze zdi vytrhnou resp. vyrvat. Dam pak vedet jak to slo ;)

Datum: 01.07.09 18:55
Předmět: RE (2x): Jak vyměnit kovové zárubně 

postupně odřezávat, nic na tom není...

Od: bambi*
Datum: 01.07.09 18:59
Předmět: RE (3x): Jak vyměnit kovové zárubně 

Taky si myslim, ze by to nemelo byt nic moc sloziteho ale jak urcite vite, jeden nikdy nevi a kor kdyz to vypda jednoduse tak se tam pak vyskytne nejaky problem, ktery to torsku zkomplikuje.

Datum: 01.07.09 19:26

Musím vám pochválit váš nápad starý futra vybourat a neobkládat kovový futra dřevem jen tak navrch, no to jepak ve falci pěknej hnus velebnosti. Trochu bude problém s tou podlahou aby se neponičila, ale při opatrný a pečlivý práci to dopadne dobře. Já když jsem je boural, tak jsem futro přeřízl nahoře i dole a pak velkým diamantem z obou stran říznul zeď vedle futra a bylo vystaráno. Za dvě hodiny byl kvartýr bez futer (pravda plnej prachu, ale to nevadilo, předělával se celej). Nařežte futro na malý části, půjde to líp. A nový dřevěný zárubně doporučuji vypěnit kolem dokola a ne jak jedna nejmenovaná dveřní velkofirma z každý strany jen třikrát fouknout a hotovo. Ať se dílo daří.

Od: kandza
Datum: 03.07.09 22:33

nevim jakejpak hnus ve falci mate na mysli.delam ve firme ktera vyrabi oblozkove zarubne a oblozka ktera se dava primo na kovova futra vypada uplne paradne.asi ste videl nejakou fuserinu.

Od: kostas
Datum: 11.09.09 23:59

Ahoj všem,

tak jsem na netu prohledával servery a mrknu i sem. Jsem před rozsáhlou rekonstrukcí bytu. Původně jsem přemýšlel o nátšru starých kovových futer a poté jsem se ještě zamyslel. Futra jsem si prohlížel zblízka a musím říci, že se mi opravdu nelíbí. Pžetření by vypukliny nepřekrylo. Jsou to futra drobných panelových stěn o tloušťce 6cm (+- 1mm). Bohužel nejsou demontovatelná, ale zapuštěná v panelu. Propořítával jsem rozpočet a krom koupě nových dveří s povrchem CPL jsem ochoten koupit i nové obloýkové zárubně též s povrchovou úpravou CPL. Mám vybránu značku SoloDoor. Zbývá mi tedy vybourat stará futra a upravit stavební otvor. Zamýšlel jsem najmutí řemeslníků, ale výměna 1 futer by mě pak vyšla na 3000,- za práci. Mám možnost si půjčit flexu. Bohužel jsem tu přesně návod nepochopil.

Jaký pracovní postup byste mi doporučili?

Naruší se pak hodně panel při dovymlacování zbylých částá futer, které již flexou vyříznout nepůjde?

Mám již objednaného podlaháře, ale zárubně mám na objednávku až tak za 3 týdny. Mohu je pak vsazovat, když bude položena plovoucí podlaha?

Je těžké zárbně zasadit?

Předem děkuji za rady

Datum: 12.09.09 00:37
Předmět: RE (4x): Jak vyměnit kovové zárubně 

Starý futra rozřež flexou klidně na půlmetrový části, pak řízni diamantem zeď vedle futra a opatrně vybourej. Otvor pro nový zárubně udělej tak o 8 cm širší než budou dveře, tj. na 80 dveře je ideální díra široká 88 cm a vysoká tak 202 cm od čistý podlahy. Udělej podlahu pěkně do roviny a nový futra pak postav na ní. Jen zalištování podlahy nech až po osazení nových zárubní, případně u dveří nech kousek nedokončenej, ten doděláš až budeš mít osazený futra s obložkou. Na osazení zárubní není vůbec nic těžkýho. Stačí ti vodováha, dvě rozpěry a několik dřevěných klínů. Zárubně složíš, usadíš do otvoru, dáš rozpěry, uklínuješ, zvážíš přesně vodováhou ze všech stran, pak můžeš klidně nasadit křídlo, to ti přesně ukáže jestli není někde něco do "vrtule" a když dveře dobře zavírají můžeš pěnit, doporučuju nízkoexpanzní pěnu. Až pěna ztvrdne ořízni ji, dej levý obložky (to jsou ty kde nejsou panty, pravý obložky jsou ty s pantama a tam taky poznáš pravý a levý dveře, když koukáš na dveře tak abys viděl panty, tak na který straně panty jsou, takový to jsou dveře) a můžeš dodělat zalištování podlahy a parády bude habaděj.

Datum: 13.09.09 20:49
Předmět: RE (5x): Jak vyměnit kovové zárubně 

Tak obložkové zárubně a dveře objednány . Zítra začnu vše připravovat a v ůterý budu řezat stará futra. Podlahář mi chce pokládat podlahu na lino, přeci jen to kryje neronosti a pak stačí jen mirelon 0.2mm. Kvůli tomu bych se potřeboval zeptat: Netušíte někdo, jestli mají moje futra zapuštěný práh pod linem? Moje stará futra mají tloušťku 6cm a jsou zakotvena v panelu (uvnitř kovové plíšky, alespoň myslím), je to značka Kovona Karviná normy ČSN746501 TK4 87. Futra mají uprostřed takový výčnělek...

Díky

Datum: 13.09.09 21:22

futra nejsou všechny stejná, v panelácích existují i šroubovaná plechová ,která rozšroubujete a rozložíte na 2 půlky jako skládačku a vše je bez probl. s řezáním. Ovšem 2-ha varianta je se zapuštením do panelu, to ASI pak musíte opravdu řezat. Jinak podlaha se delá před obložkami . . . .! Poté je již osazení obložek hračka,ovšem pro zkušeného pracovníka s patřičným nářadími a pomůckami a v neposlední řadě s pěnou. Zdravím Mira.

Datum: 13.09.09 21:26
Předmět: RE (5x): Jak vyměnit kovové zárubně 

určitě to bude druhá varianta, jak píšete... první variantu mám jen v lořnici, kde je nosný panel. Jedná se mi jen o ta zapuštěná, tak doufám, ýe, když je pod koberci lino, že pod ním už žádná kovová příčka starých futer nebude.

Od: joselt
Datum: 16.09.09 13:49

To se hodí. Můžete dát nějaký tip na web stránky nebo taknějak? Právě provádím rekonstrukci bytu a představa bourání futer v paneláku mě děsí...obložky na kovové zárubně bude fajn řešení. díky

Datum: 16.09.09 15:38

Tak nakonec je to jinak. Futra jsou tam solidně zazděná a v panelu je po celém obvodu futer kovová lišta. Flexou se to musí celé obřezávat. Více práce, než jsem si myslel, ale tak to se zvládne, časově je to náročnější. Lepší to dělat pořádně, než ve spěchu...jinak příčka (práh) tam bude taky, ale zapuštěný jakjinak než v panelu pod linem, takže to snad pude obříznout a zarovnat u podlahy, aby se práh nemusel vymlacovat. Řeknu vám, sotva se obřízne kousek a v bytě solidní paseka... jinak materiál mám objednán od SoloDoor.cz...mají fakt pěkné dveře a obložky za slušné peníze (doporučuji dekoru v provedení CPL, folie se časem odírá, ale to zná asi každý)

Od: jaavaa*
Datum: 20.09.09 18:31

menili jsme take kovove zarubne za oblozky. Zednik je normalne flexou vyrizl ze zdi, pak se nejak vylamali, a dole u zeme urizl a bylo. Bylo hotovo behem ctvrt hodiny.

Datum: 21.09.09 01:09

Tak to je fajn, když stačí jen futra vyříznout, to my jsme museli upravovat stavební otvory, protože byly nedostačující. Na výšku to bylo nutno zvětšit o 6cm. Ten bordel při řezání panelu, to je síla. Doporučuju oblepit všechny jiné obydlené místnosti kvalitní pevnou folií opravdu natěsno, prach se dostane jakoukoliv škvírou a ůklid je velice náročný. Já to mám ale u 4 futer, takže je toho fakt hodně...Diamanťák je super, skoro vůbec se neobrušuje a řeže dobře...Futra u podlehy zařezáváme co nejtěsněji, jinak by se muse ještě vymlacovat zabetonovaný práh, takhle už stačí nerovnosti vyklepnout kladivem a opilovat...

Od: renor
Datum: 01.10.09 21:30

Právě řeším podobný problém se zárubní. Mám v úmyslu obložit stávající kovovou záruběň novou dřevěnou. Problém je že potřebuji dveře otevírat na druhou stranu. Nemyslím tím změnu z levých na pravé ale ve směru průchodu na druhou stranu tedy změna z k sobě na od sebe. Je vůbec možné obložky namontovat opačně než je falc? Existuje nějaké jiné řešení než bourat zárubně? Děkuji

Datum: 02.10.09 00:14

Když ti nebude vadit, že příkladně z 80 uděláš 70, tak v tom není sebemenší problém. Uřízni flexou starý panty a dej dřevěný futra obráceně. Problém by nastal, kdyby ti vadilo to zúžení futer, pak by ses bourání nevyhnul.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

socialní sítě
RSS poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů