Poradna

Problém- odtah od Digestoře do komína??

Od: Datum: 19.09.06 13:48 odpovědí: 12 změna: 27.11.06 04:56
Ahoj všem, mám problém s odtahem od digestoře z kuchyně. Odtah digestoře jsem napojil na nepoužívaný komín, ale problém je v tom, že horní konec komínu je zakončen tzv.hříbkem proti vodě tj. zpod střechy kouká jen ten hříbek z plastu s dírama po stranách. Pořád je ale problém s tahem..zdá se mi, že spíš než nahoru to táhne při otevření čistících dvířek ve sklepě..dolů - je teda ten hříbek příliš malý na odtah od digestoře i přesto, že digestoř má odtah hnaný ventilátorem?..jak to mám vylepšit?...zvětšit díry v tom hříbku?..problém je taky v tom, že se k tomu hříbku moc nedostanu...není tam vylejzák...komín ucpaný není-vidím ze sklepa až nahoru...
Upozornění
Tato otázka je 7 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pavel2*
Datum: 19.09.06 15:09
Předmět: RE: Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

1. Komín musí mít tah sám o sobě bez větráku. Vyzkoušej, když k otvoru ve zdi dáš zapalovač, jestli to bude vtahovat plamen dovnitř. Jestli ne, tak je chyba v komínu.

2. Mám taky napojenou digestoř na komín, ale bez větráku. Větrák samozřejmě požene smrady z kuchyně ven všemi otvory, které v komíně jsou. Kdyby to bez větráku nestačilo, tak by musel být nahoře na komíně, ne v digestoři!

3. Jestli se ten komín nepoužívá na nic jiného, tak zadekluj všechny ostatní otvory v komíně (v dalších místnostech), ten jeden otvor pak bude mít největší možný tah.

4. Otvor nahoře v komíně by měl být nejméně tak velký jako je průměr komína, jinak to samozřejmě bude zhoršovat tah.

Datum: 20.09.06 08:54

Špatný tah digestoru může být také způsoben počasím, myslím tím třeba ohřátí komína sluncem či kolísajícím atm. tlakem atp. Pokud komín slouží jen pro ten jeden odsavač, stačilo by jej utěsnit těsně pod vývodem digestoru...

Otvory v tom hříbku určitě mají plochu minimálně stejnou jako kruh jeho průměru, tedy jejich zvětšení by věc neřešilo. Otázkou ale je, zda půměr vývodu z digestoru není větší než průměr toho hříbku, to asi měl na mysli pavel2. Pokud by nebylo jiného řešení, asi by bylo nejlepší vložit ventilátor až nad poslední vstup do komína uvnitř domu... :)

Od: p,
Datum: 20.09.06 13:10
Předmět: RE (2x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

Díky za info...komín slouží jen k digestoři - ostatní otvory jsou zakrytovány - nikde nic jiného připojené není..průměr odtahu digestoře je možná tak stejný jako ten hříbek nahoře...pokud bych dal ventilátor někam jinam tj.až nahoru ke komínu tak jak ho budu spouštět?..jedině tím samým komínem protáhnout nějaké vedení...no to se mi moc nelíbí...lepší řešení-pokud by bylo účinné zacpat teda tu část co je ze sklepa až k vývodu digestoře z kuchyně , ale máme to tam dobře napevno zazděné a demontovat digestoř kvůli nějaké ucpávce se mi taky nechce (větší binec jsem neviděl)..jedině to nějak zacpat odspodu..ale jak?
Datum: 20.09.06 13:21
Předmět: RE (3x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

Ještě jedna rada. Ta digestoř by neměla být ucpaná všelijakými hadry, filtry apod, měl by to být jen takový hranatý plechový trychtýř, a pak, jestli ten komín má aspoň trochu tah, nebude potřeba žádný motor.

Datum: 20.09.06 14:20
Předmět: RE (3x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

p. Tak to je dobrý, to zá, že je to vše jen na digestor. Pak opravdu jen utěsni komín pod ním (vlož tam třeba kostku polystyrenu a dopěň zbytek - to se pak dá lehce dočistit. Ventilátor není tím pádem nutno nikam stěhovat a lze ho ponechat jako součást odsavače. Není možné, aby ti to nesálo, pokud je tam ten nucený proud vzduchu. Napadlo mne však, že jsi nepopsal ten odsavač. Je nový? Jak dlouho ho tam máš? A není náhodou s přepínáním na vnitřní filtraci? A pokud ano a jede přes filtr - v jakém je ten stavu? A co odvod do komína - není zanešen? Nemá digestor za vstupní mřížkou tkaninový filtr? Pokud ano, kdy jsi ho naposled čistil? Jinými slovy - fungovalo to dříve a nyní ne?

pavel2 - ono to s tím komínovým efektem není tak jisté. Já mám poměrně vysoký dům (4 podlaží), ale pokud bych chtěl právě nyní v kotelně zatopit, musel bych nejprve komín ohřát vložením hořícího papíru do jeho nitra - jinak bych vyčadil celý dům. A to je tam průduch 300x150 mm :). Naštěstí však již dávno jedem na plyn a tuto alternativu jsme si ponechali jako rezervní řešení...*smich*

Datum: 20.09.06 14:23
Předmět: RE (4x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

z n a m e n á - adminstále nezapracoval na odstranění nedostatku s používání slov obsahujících N A M E N *stop*

Od: p.
Datum: 20.09.06 14:44
Předmět: RE (5x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

Děkuji za inspirace...digestoř je tam cca 2 roky a byla nová...dřív to táhlo,ale nebyl tam ten hříbek, protože jsme komín rekonstruovali a ubourali a nyní ukončili pod střechou a vytáhli jen ten hříbek (aby se nemusel vystavovat komín zbytečně znovu)...po této úpravě se to zkazilo...digestoř je vyčištěná - je to myslím ta česká Mora...jak se tam přepíná na recirkulaci vzduchu to vážně teď nevím, ale nic se nikde nepřepínalo..jen se upravil ten komín...tak jsem z toho zmatenej..když jí zapnu a otevřu ve sklepě dvířka tak mi to táhne tj. tlačí dolů do sklepa!..nechápu..asi je to tím že je to nahoře zúžený a do hříbku,ale myslím přece když se to dole zavře tak se to musí obrátit nahoru ne?..jsem blázen..otvor je jinak prima průchozí až nahoru..tak nechápu..
Datum: 20.09.06 15:13
Předmět: RE (6x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

Tak tomu se neříká rekonstrukce, ale devastace...
Tak to je jasné, komín je nízký a proto má špatný tah. Mimochodem, na to je myslím i nějaká norma, komín musí zásadně převyšovat stavbu i stavby stojící v blízkém okolí. A ten hříbek - nevím přesně, jak to vypadá - by měl být dostatečně vysoko, protože vzduch letí setrvačností nahoru, takže když se nahoře o něco zarazí, tak to taky zhorší tah.

Datum: 20.09.06 17:30
Předmět: RE (7x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

pavel2 Tady se ale nejedná o komín, jde o odvod pachů a navíc s ventilátorem. Pokud jsi se někdy podíval na domy stavěné v současnosti, mohl jsi si všimnout, že komíny nemají vůbec - tedy pokud nemají uvnitř krb... Jejich střechy jsou místo toho opatřeny zmíněnými hříbky, které zajišťují nejenom odchod pachů z digestorů, ale také odvětrání koupelen a WC a tp. Naopak si dovolím pochybovat o tvém řešení volného průchodu do komína - domnívám se, že je to hlavně během zimy dost silný odvaděč teplého vzduchu a tak vlastně topíš, jak se říká, pánubohu do oken. Na cestě od ventilátoru do komína je totiž za normálních okolností umístěna klapka, která tomuto nežádoucímu úniku, pokud je digestor vypnut, brání*stop*.

p. Ještě mně napadlo, zda není zhoršená funkce odsavače způsobena sníženým přístupem vzduchu do vaší kuchyně... Zkus během chodu otevřít a zavřít dveře nebo okno (ostatně, nedávali jste nová?) - mělo by to být slyšet na zvuku odsavače. Pokud odsavač běžel před rekonstrukcí a nyní nikoliv, a komín je jak říkáš průchodný, hledej závadu v něm. Zkus upřesnit jeho typ - bude jistě někde na přístroji napsán

Datum: 21.09.06 08:11
Předmět: RE (8x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

Však to je taky ubohost, co se dnes staví, kolikrát to ani není podsklepené, místo půdy tam udělají pokoje, pak není kde sušit prádlo, a dům bez komína není ani dům. Když nepůjde plyn nebo elektřina, tak čím budou bez komína topit? V každém domě by mělo být v záloze nějaké to nezávislé topení. A i když plyn i elektřina jdou, tak tuhá paliva jsou pořád nejlevnější.
Ta digestoř bez ventilátoru musí mít samozřejmě nějaký dekl nebo klapku, která se otevře jen když se vaří.

Datum: 22.09.06 07:52
Předmět: RE (5x): Problém- odtah od Digestoře do komína?? 

to znamená, že už si fakt koleduju, co? :):):)

Datum: 27.11.06 04:56

No pokud jsem spravne pochopil vadi Vam to, ze kdyz pri zapnutem vetraku digestore dole ve sklepe otevrete cistici dvirka kominu, fouka Vam tama vzduch ven.
To je ale prece logicke! Vetrak dela v kominu pretlak a pokud v kominu udelate kdekoli at nahore, vprostred nebo dole jakoukoli diru bude ji tudy uchazet vzduch.
Kominovy efekt sice pri stejnych otvorech nahore na kominu i dole ve dvirkach zajisti ze nahore na komine bude tlak o malinko vetsi, ale to je v tomto pripade nepodstatne.
Spodem vam to nebude foukat jen a pouze tehdy, pokud nebudete zapinat ventilator a proudeni vzduchu nechate na kominovem efektu. (Bohuzel ucinnost bude miziva)

Na odbourany komin bude nejspis nasazena plastova trubka s tim hribkem, nejspis bude nazazena dovnitr kominove roury = zmensi se o neco prumer. S tim asi moc nenadelate, pokud koupite vetsi trubku a nasadite ji jakoby na vnejsek kominove roury, kondenzat Vam nebude stekat do komina, ale po komine.
Asi by to v mrazech na pude nedelalo dobrotu.

Rekl bych to takhle, myslim ze je vse tak jak ma byt. Dole Vam to foukat musi vzdycky a pokud subjektivne nepocitujete nejaky ubytek vykonu digestore pri vareni, nevidel bych problem.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

socialní sítě
RSS poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů