Lze ležatý bojler použít svisle?

Od: Datum: 07.03.13 11:30 odpovědí: 18 změna: 05.05.13 21:20

Prosím o radu, mám kombinonaný bojler ležatý 180l a chci ho použít na ohřev vody pouze ústředním topením s nucenýn oběhem(čerpadlem)- ne elektrikou. Z nedostatku místa ho potřebuji dát svisle. Bude to fungovat? děkuji za rady

doplněno 07.03.13 18:21:

označení LOT Technoplast topolčany , vyrobený v roce 1986 ale nikdy nepoužitý další viz foto

doplněno 07.03.13 18:51:

další


 

 

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.03.13 11:45
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 
avatar

O jaký jde typ? - Bojleru samotnému je jedno, v jaké je poloze, záleží ale na umístění výměníku (topného tělesa), zda bude ohřívat všechnu vodu uvnitř nebo jen její (malou) část.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.13 18:52
Předmět: RE (2x): Lze ležatý bojler použít svisle? 

foto

Datum: 05.05.13 21:20
Předmět: RE (3x): Lze ležatý bojler použít svisle? 
avatar

Na fotce je ale bojler svislý.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.03.13 19:37
Předmět: RE (2x): Lze ležatý bojler použít svisle? 

Děkuji všem za názory, a doplním ještě další info.
Bojler by měl fungovat jako záložní mám instalovaný komb.bojler Dražice 200 l a protože spotřeba a cena teplé vody stoupla, hledám řešení. 180l se doma nečinně válí ( sice starý ale nikdy nepoužitý _ nezanešený vodním kamenem max. rzý _ nejdříve bych ho ale natlakoval ) a proto jsem ho původně chtěl instalovat jako druhý vedle kotle a používat pouze přes topnou sezonu ( popř. v budoucnu v letě solár) . Buď bych používal jeden nebo druhý pouze přepnutím kohoutu přívodu studené vody do bojleru.
Po zvážení jsem přišel na druhou variantu :
Namontoval bych ho před stávající bojler na předehřívání vody viz nákres
Odvzdušnění bojleru by bylo teoreticky možné , před instalací topnou trubku UT zavodnit na oba konce bojleru dát kohouty, na studenou vodu ještě před kohout odvzdušňovák nebo kohout s vypoušťákem, namontovat bojler na topení a před puštěním vody do topné soustavy ještě odvzdušnit trubku před bojlerem.
PS: vím že by bylo nejlepší koupit svislý bojler , ale myslím že za pokus by to stálo investice do 1000kč .
- 2-3 kohouty , 2x Tčko, PPR trubka cca 4m + kolena , černá trubka + kolena mám závitnici taky

doplněno 08.03.13 19:43:
chyba v textu - oprava :
Odvzdušnění bojleru by bylo teoreticky možné , před instalací topnou trubku UT zavodnit na oba konce bojleru dát kohouty, na teplou voduještě před kohout odvzdušňovák nebo kohout s vypoušťákem, namontovat bojler na topení a před puštěním vody do topné soustavy ještě odvzdušnit trubku před bojlerem.
Od: miky09
Datum: 07.03.13 11:54
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 
Odtok teplé vody je řešen tak, aby se odebírala voda z nejvýše položeného místa. Bude-li bojler v jiné poloze, nebude správně fungovat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 07.03.13 12:21
Předmět: RE (2x): Lze ležatý bojler použít svisle? 

Při svislé montáži bojleru je rozhodující a musí být připojení odběru teplé vody pro spotřebu, umístěno v horní části svisle instalovaného bojleru . miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.13 12:43
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 
avatar

Máte vymyšlené, jak to uděláte s trubkami a s odvzdušněním? Trubky by měly do bojleru vstupovat vždycky ze spodní strany a odvzdušnění musí být nahoře, jinak se vám nepodaří bojler naplnit.

Ale zase na druhou stranu, jedno řešení bych měl. Je to ale nouzovka a provizorium. Bojler se dá zapojit i trubkami nahoru a odvzdušňovat přes nějaké sběrače vzduchu, jedním na přívodu, druhým na výstupu. Fungovat vám bude, i když samozřejmě ne tak dobře, jak by fungoval normální svislý.

doplněno 08.03.13 09:25:

promiňte, ale v dotaze nahoře jste neuvedl stáří bojleru. Kdybyste uvedl letopočet výroby, pak bych vám dal jednu jedinou radu.

Jestli chcete šetřit, pak ten starý bojler bez milosti vyhoďte a kupte nový.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.13 13:28
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 
avatar

bude to fungovat ale je treba dodrzet spravnou montaz,umisteni privodu studene vody a teple vody ,ovzdusneni chtelo by videt schema nakres kombinovaneho bojleru

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.13 18:41
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 

Moc jsem nepochopil váš dotaz. Co to znamená:"chci ho použít na ohřev vody pouze ústředním topením s nucenýn oběhem(čerpadlem)- ne elektrikou"

Tak jen odpovím na to Pootočení z ležata na svislo. Pokud si to tak nějak pamatuju, tak technoplast dělal elektrické bojlery, takže topné tělěso je na dně bojleru, přívod vody je taktéž na dně s rozptylem pod těleso a odběr vody je úplně nahoře a je to vymyšlené tak, aby nedocházelo k mísení vody. Takže když ho postavíte, tak porušíte fyzikální zákony a voda se vám bude míchat, tedy teplá ochlazovat hned při odběru, tedy účinnost bojleru bude ztěží 40%

Takže naprosto laicky... ohřeje se vám voda v bojleru, vy si pustíte kohoutek, takže dojde k odtoku teplé vody a přítoku studené, která se ale špatným umístěním, začne hned míchat s tou teplou a ochladí ji, takže vám hned poteče vlažná - ochlazená tou přítokovou.

Takže Ne, otočit nejde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.03.13 20:53
Předmět: RE (2x): Lze ležatý bojler použít svisle? 
avatar

octan Kombinovany bojler je preci neco jineho nez klasicky elektricky bojler,v kombinovanem bojleru ohriva zasobnik z vodou treba kotel samozrejme jde ohrat i pres topnou spiralu,ale elektricky bojler ohriva jen spirala,take vyvody jsou u obou pripadu jinak,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vodnik
Datum: 08.03.13 16:24
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 

Záleží kde je výstupní trubka teplé vody - pokud je z rohu dna, tak bude nahoře i naležato a použít jde i jako ležatý (to jsou bojlery kde výrobce počítá s instalací svisle i vodorovně)

Pokud je ze střední části dna (pravděpodobně to tak bude), tak při otočení naležato bude v polovině bojleru = využijete jen polovinu teplé vody, navíc horní polovina nad výstupem nepůjde odvzdušnit.

= pravděpodobně fungovat nebude

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vodnik
Datum: 08.03.13 16:25
Předmět: RE (2x): Lze ležatý bojler použít svisle? 

PS: výstupní trubka kde v bojleru začíná, ne kde leze ven z pláště ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.13 19:39
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 
avatar

jak bylo psáno ne nelze.nebude fungovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jukasi
Datum: 02.05.13 22:33
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 

kdybyste s tím bojlerem nepochodil, nechtěl byste ho prodat? ležatý topolčanský?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.13 08:29
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 

Fugovat to bude sice se trochu zmenší objem protože trubka odvodu teplé vody není uplně ve vrchlíku nádoby ale toby šlo vylepšit vložením plastové trubky DN 15-20 a předehnout jí do tvaru čtvrt kruhu a vsunout do vývodu teplé vody tak aby konec trubky byl ve vrchlíku nádoby tím si zajistíte odběr vody z nejvyššího místa a ještě se bude boiler normálně odvzdušňovat.,Trubka co bude koukat z3/4 závitu na odvodu teplé vody musí mít pertl který se stáhne převlečnou maticí 3/4" kvůli utěsnění (trubka v trubce) a dál už půjde Ppr 20-25.Ještě lépe by vám to šlo pokud by jste zdemontoval přírubu a toto provedl zevnitř v tom případě bych svařil trubku Ppr 20 s jedním kolínkem90°vymněřil vzdálenost od vrchlíku k výtoku teplé vody zastřihl prostrčil přivařil pertl a je hotovo.Ještě když je otevřený boiler bych zkontrolova vtok studené kam směřuje voda a vpřípadě upravil aby směřoval dolů .Vytápění z kotle sice není nejlepší protože je v boileru topný had ale čerpadlo to bez problémů prožene.Odvzdušnil bych ho tak že zavřu všechny větve nebo ventily na radiátorech a celý výkon čerpadla pustím přes toho hada v boileru.Toto budete muset čas od času opakovat ale to poznáte buď to přestane topit nebo vtom bude škrundlat voda se vzduchem a bude to slyšt .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.13 18:03
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 

Děkuji všem za odpovědi.

Nakonec jsem bojler instaloval dle varianty č.2 viz nákres ( toje za sebe) a funguje pro moji potřebu perfektně už 3 týdny. Stačí zatopit vždy navečer jen na bojlery ( zavřu kouhouty na topení ) a za asi 1,5 hod je voda ohřátá . Přilořím asi 6-8 lopat štěpků ( lopata 10x20x25cm) nebo 6 polen dřeva a je voda u prvního bojleru na 50st.a u2bojl. na 70st. voda vydrží na veškerou spotřebu pro 6členou rodinu . Druhý den navečer je voda na 25st a 50st takže pořád ještě dostatek teplé vody. Celková investice se vyšplhala na 660,-kč (trubky,kohouty přepouštak, praci nepočitam - urobsisam ) pokud by měl někdo zajem o dalši info popř.foto staci napsat rád se podělím o poznatky ...

Datum: 04.05.13 19:25
Předmět: RE (2x): Lze ležatý bojler použít svisle? 

Za 660,- Kč se to nedá udělat tak, aby to odpovídalo ČSN 06 0830. Takže další nebezpečný paskvil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.13 11:24
Předmět: RE: Lze ležatý bojler použít svisle? 
avatar

no pak ze to nebude ohrivat ,kdyz clovek vi jak to funguje tak jde predelat vsechno

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

RSS poradny Poradte.cz
 
Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů