Poradna

Jak správně řezat skla a zrcadla

Od: Datum: 11.11.08 00:42 odpovědí: 4 změna: 11.11.08 19:53
Tak jsem přišel o kolečko, zničil jsem diamant na kamínkovém řezáku, mám třícentimetrový řez v dlani a několik menších, centimetrových. Jedno rozkrájené zrcadlo, dvě tabule skla, plnou popelnici střepů a tu díru v zasklení dveří ještě pořád taky.
Správnej čas přestat machrovat a zeptat se:
Krucinál, jak se vlastně řeže sklo!?
Kolečkem jsem už tenkou tabuli okenního skla porcoval virtuozně, i tlustší jsem na druhý pokus trefil víceméně podle čáry, ale zrcadlo se mi plašilo jako klubko hadů. Ta ruka bude srůstat dobře dvě neděle, jak jsem koukal... jak moc jsou pořezaní sklenářští učni?
Je nějaký podstatný rozdíl v používání kolečka a kamínku?
Je nějak podstatné použití oleje na řezanou čáru? jaký je ten tajemný grif cinknu... a ono se to prostě ulomí?
Dlouhý řez se přeci nedá zlomit dlaní přes hranu a dvě dlaně nikdy nebouchnou úplně zároveň...
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.11.08 06:33
Předmět: RE: Jak správně řezat skla a zrcadla 

Doporučuji navštívit sklenářství a chvilku se dívat na činnost mistrů. Já bych určitě raději volil řezání diamantem, a to hlavně proto, že se mi jím řezání daří. Ve vašem popisu jsem nepostřehl dost důležitou poznámku a to o poklepnutí pod řez před lomením skla. To vede k načnutí lomu a pak už stačí opravdu málo a tabule se rozdělí v celé délce řezu. Lze tomu napomoci vložením nízké podložky pod hranu řezu... Jo, a je dobré používat rukavice!

Ohodnoceno: 3x

Datum: 11.11.08 08:39

Milý santo,jsi určitě dobrý vypravěč ,tvá dramatická a hororová zpověď tě předurčuje k tomu,zahodit kolečko i diamant a zajít k profíkům.Já sám si dokážu tu a tam kus skla uříznout,ale raději chodím do sklenářství.Nedávno jsem potřeboval nařezat z velkého zrcadla menší a v provozovně mi to pan mistr uřízl docela zadarmo.Sklo na stůl z tmavého skla mě stálo 450.-,

Sklenáři vůbec nechtějí řezat ze starého skla,doporučí raději novou tabuli.Pokud totiž sklo stárne,ztrácí krystalickou strukturu a velice špatně se řeže.Ale jak říká Strejc,stačí se půl hodinky v dílně dívat a zjistíš,že mistři sklenáři sklo ničím nepodkládají,jen ho vezme do rukou a zatáhnou oba kusy od sebe a sklo se oddělí zcela lehce.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x

Datum: 11.11.08 19:18

Strejc, Jabraka: Ano, chodit koukat na profíky, ale když... no, já si to řežu sám proto, že mám doma mraky materiálu a nějak se mi nechce si kupovat zasklívání a ti naši pacholci se nějak zadarmo moc bavit nechtěj..
S kolečkem jsem to už měl v ruce celkem skvěle, zjistil jsem že u něj je klíčové správné nasazení a vyjetí na krajích tabule, že právě při tom se udělá ta klíčová prasklina (a když se to přežene, třeba víc zmáčkne, sklo se právě tam rozdrtí na střepy). Jenomže kolečko vzaly děti, myši, nebo jiná havěť v domě...
Klepat jsem zkoušel všelijak, ten diamant měl takový těžký kovový plochý hrot, který, myslím si, byl asi k tomu a tak jsem překlepal ten řez právě kvůli mikroprasklinám... ale nemělo to nijakou odezvu.
Tahem mne to nenapadlo. Koupím kolečko a zkusím to tak.
Ono kolečko, zdá se mi, dělá ty praskliny hned, tím tlakem. Jak je to s diamantem nevím.
Jak je to s tím mazáním řezu olejem nebo petrolejem, jak mi kdysi vysvětloval děda?
Ztráta struktury... jo, tečení, chápu. O tom jsem vlastě taky už slyšel. Ale to musí být několik let, ne? Hodně let...
Datum: 11.11.08 19:53
Předmět: RE (2x): Jak správně řezat skla a zrcadla 

Santo,u těch sklenářů mě fascinuje právě lehkost,s jakou to sklo uříznou.Vůbec netlačí,jedním tahem řízne a sklo pomalu odpadne samo.Ten nástroj,jímž řežou,prý stojí 2800 Kč.Ale ,jak jsem řekl,sklo s časem krystaluje.Jinak je to amorfní materiál.

Vědecky je prokázáno,že pokud je dlouhou dobu tabule postavena,její hmota stéká dolů a po dvou letech je sklo dole o 0,2 mm tlustší než nahoře.Stejně tak tabule,opřená vodorovně na okrajích,se po delší době znatelně prohne.Proto staré sklo žádný sklenář nechce řezat.

JABR

Ohodnoceno: 2x

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

socialní sítě
RSS poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů