Poradna

Odporova pila

Od: Datum: 06.09.11 17:28 odpovědí: 13 změna: 06.09.11 22:41

dobry den. zatepleni fasady a konstrukce odporove pily. po prostudovani vseho mozneho jsem se rozhodl ze si neco takoveho postavim...technicky nic narocneho ale co se tyce elektricke casti jsem laik. mam doma stary zdroj pro externi HDD, ktery ma parametry 12V/3A max 36W, ktery by jsem chtel pouzit. Moje otazka zni jaky odporovy drat k tomuto zdroji koupit (prumer, odpor), aby byl tak akorat (nezahrival se moc nebo moc malo). planujeme polystyren EPS 20cm a nekde extrudovany polystyren 20cm (predpokladam ze kazdy bude vyzadovat jinou teplotu).

mozna jeste jeden dotaz, jaky prumer by mely mit kabely od zdroje k odporovemu dratu, tak aby "netopily"?

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.09.11 18:23
Předmět: RE: Odporova pila 

kdysi, když jsme řezali z polystyrenu spíše písmena a ozdoby a o zateplování jsme ani nesnili, používali jsme na řezání strunu z kytary, nepamatuji jakou, či e nebo a či d, vím jen, že byla tenká, neopletená... jako zdroj trafo 220/24 V, neusměrněné, regulace jen dvoustupňová, na primáru... přívod napětí buď na vinutí 220 nebo na 380... stačilo... dráty na přívod k odp. drátu stačí i 2,5 mm průřez, hřát se nebudou...takový proud tam zase nepoteče...

když jsme později zateplovali, potřebný rozměr se řezal ruční pilou na místě, většinou nebyl jeden dole, co by řezal a připravoval... a stále lézt dole a tam řezat, to nešlo... a na lešení nebo lávce zase tolik místa pro el. řezačku zrovna nebylo...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.09.11 18:54

Řezání EPS odporovou řezačkou si myslím je příliš pomalé.Lepší je řezat na místě rovnou jemnozubou pilou.Jinak elektricky musí být zdroj - trafo - dost výkonný,aby se polystyrenem moc nestačil ochladit.Mezi polystyreny nebude rozdíl v teplotě tavení

JABRAKA

Od: radarbrdy
Datum: 06.09.11 19:02

Co se týče topného drátu: potřebný odpor vypočtete takto: R=U/I. Výkon P=(I^2)*R. V dobré prodejně s radiomateriálem můžete koupit přímo odporový drát např. konstantan. To má tu výhodu, že víte kolik ohmů má jeden metr. Počítejte, že to budou cca. řádově jednotky ohmů. Pokud nemáte regulovaný zdroj, budete muset laborovat s tím, jak omezit proud do drátu (např. předřadníkem). Část výkonu se vám ale pak ztratí právě na předřadníku. Předřadník může vypadat tak, že si dáte dva dráty paralelně. Nebo např. můžete použít jako předřadník autožárovku (autožárovky).

Jak tady padlo dříve, lze použít i ocelový drát (strunu z kytary), tady si ale myslím, že 12V na 1m struny je moc. Nebo si můžete zajít do sběrného dvora pro starý el. gril a vykuchat z něj odprový drát. Multimetrem si pak změříte odpor 1m a dopočítáte napětí zdroje. Spočtěte si zhruba i výkon, zda vám to zdroj utáhne.

Od: radarbrdy
Datum: 06.09.11 19:16

Zajímavý zdroj na podobné aplikace je tady: http://danyk.wz.cz/12vmot.html

Počtem závitu sekundáru si určíte napětí. Pro zapojení raději vyhledejte elektrikáře

Datum: 06.09.11 20:33

Nemám tedy žádnou zkušenost s řezáním fasádního polystyrenu, ale kdysi dávno jsem modelařil a jedna z technik výroby křídel bylo vyřezání křídla z polystyrenu. Používali jsme drát z fénu a jelikož se při ohřátí natahuje tak se musel dát drát do upravený truhlářský ruční rámový pily. Úprava spočívala v nahrazení napínacího provázku leteckou gumou, aby byl drát při změně délky stále napnutý. vyžadovalo to cit při řezání, neb se nesmělo jet moc rychle a ještě horší bylo jet pomalu, to pak moc tepla utavilo jiný tvar profilu.

Ale nějak si nemohu upamatovat čím se to napájelo, snad modelářským trafem na kolejiště, ale fakt už nevím, vždyť to je třicet let zpátky.

Od: moun*
Datum: 06.09.11 22:14

Dobrý den,

úplně čirou náhodou jsem se dostal k tomuto dotazu a myslím že je to jen proto, abych předal dál své zkušenosti a ušetřil tak někomu cca 5000 tis za novou řezačku.

Budu psát tak, aby to pochopil snad každý.

TAKŽE:

1) budete potřebovat obyčejný transformátor 230V / 12V-10Amper. Vypínač zařadit do obvodu 230V, stejně tak pojistku T 1A, pilu zapínat jen na samotný řez, pokud se nechá zapnutá nonstop, odporový drát je potřeba častěji měnit, ale jinak se nic neděje. Doporučuji i nějakou svítící kontrolku signalizující zapnutý stav, bez ní jsem často zapomínal řezačku vypnout a pak může hrozit riziko popálení či požáru, na drátu totiž nijak nepoznáte že je horký, svítí jen ve tmě a to slabě. Pokud bych počítal minimální potřebnáý proud při 12ti voltech, a použiju drát viz dále, který má odpor 4,2ohmu/m počítám 60cm tedy 4,2 * 0,6´= 2,52 ohmu, pak I = U/R = 12/2,52 = 4,8A, takže 5 A by mohlo stačit, je to potřeba vyzkoušet, odpor drátu se mění s teplotou a proud tedy taky. Buhužel řezačka je ted ve světě, tak to nemohu přeměřit, já měl trafo 10A

(nebo použít trafo 230 / 24V - 10A (min 5A) a do série na primáru vložit obyčejnou usměrnovací diodu 1000V/ min 2A (např: 1N5408) za 10Kč, Dioda odstraní jednu půlvlnu - laicky bude to fungovat stejně jako s trafem 12V )

Alternativně lze řezačku připojit na autobaterii 12V a tu zároveň dobíjet nabíječkou, to má snad každý doma. Pak dejte hned u baterky pojistku 20A, aby se v případě nějakého zkratu či poruchy nezničila baterka.

2) průřez drátu od zdroje k řezačce se řídí proudem, v našem případě 10A, potřebujete tedy obyč. dvojlinku s pruřezem 1,5mm2 délky třeba 10m

3) řezačku vyrobte tak, aby účiná délka drátu byla 55-60cm. Pak je to přesně vyladěno na odporový drát KANTHAL pr. 0,65mm, v ČR vyrábí firma Elchemco, prodává GM electronic za 25kč. Na celý RD jsem potřeboval asi 4 kusy. http://www.gme.cz/cz/rg-odp-kan04-p653-023.html

Rozhodně nemá cenu dělat řezačku šířky jen 20cm, protože pro přeříznutí standartní EPS desky potřebujete ujet dráhu 50cm a to trvá, kdežto v mém případě se strunou 55cm, potřebujete ujet dráhu 20cm (tlouštka vaší desky) což je podstatně rychlejší. Z hlediska rychlosti řezu nezáleží totiž na tom jestli se řeže na šířku 10,30 nebo 50cm, ale jak dlouhý je řez (hluboký). Drát musí být mírně předepnutý, protože po zahřátí na pracovní teplotu (to trvá zhruba 2 vteřiny) se trochu prodlouží a pak to není ono, i při řezání musí být mírně napnutý. Stejně tak se musí občas dopnout, protože se provozem prodlužuje. Moje řezačka (viz foto) vypadá že je celá z hliníku, ale mám tam jednu stranu. Řezačka je pro člověka z hlediska elektriky bezpečná, protože se dotýkáte jen konstrukce řezačky pod napětím 12V - bezpečné napětí.

Pokud má být řez přesný +- 1mm, pak je vhodné řezat podle nějakých vodících lišt. Řezat jen tak od oka podle čárky přesně nelze.

Řezačka je vhodná na běžný fasádní polystyren EPS70F, EPS100F, stejně tak na podlahový EPS100Z i na šedý EPS. Extrudovaný lze také řezat, ale trvá to déle.Mimochodem, nezdá se mi že by jste chtěl dávat někde - předpokládám u země a v zemi extrudák tl 20cm, standatrně se na sokl a do země používá i EPS Perimetr, který má stejné tepelné vlastnosti, nízkou nasákavost ale zhruba poloviční cenu než extrudák (XPS).

Tak snad jsem na nic nezapoměl,další dotazy směrujte na moun@email.cz

foto pošlu vzápětí.

Datum: 06.09.11 22:18

tady je foto

Datum: 06.09.11 22:19

trafo

Datum: 06.09.11 22:20

před

Datum: 06.09.11 22:20

po

Datum: 06.09.11 22:21

výsledek

Datum: 06.09.11 22:26

Zkoušel jsem i řezací stůl, ale to mě moc nenadchlo.

Datum: 06.09.11 22:41

ted jsem koukal na profi řezací stůl na http://www.polyrez.cz/

tam to vypadá celkem dobře, možná na 20tku to bude lepší varianta. Já bych tohle na stole vyřezával dost dlouho :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

socialní sítě
RSS poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů