Zásyp zámkové dlažby - barva písku

Od: Datum: 06.05.11 16:41 odpovědí: 7 změna: 07.05.11 23:48

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jaký písek použít na zásyp šedé zámkové dlažby.Samozřejmě vím,že to má být suchý křemičitý písek.Spíše se mi jedná o barvu.Koupil jsem pytel písku a po otevření jsem zjistil,že je žlutý,takže jej manželka kategoricky odmítla-to snad nemyslíš vážně na šedou dlažbu!Já se v skrytu duše domnívám,že po určité době se stejně spáry zaplní prachem a hlínou,takže nebude podstatné,jakou barvu měl písek,ale podstatné je,aby se spáry důkladně vyplnily.Co mi poradíte? Je k dostání písek v barvě zámkové dlažby?Děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: celp®
Datum: 06.05.11 17:48
Předmět: RE: Zásyp zámkové dlažby - barva písku 

Dobrý den.Pokuste se sehnat kamenný prach frakce 0 některý je až modrošedý.A nebo drcený vápenec šedý.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.05.11 18:57
Předmět: RE: Zásyp zámkové dlažby - barva písku 

Dobrý den. Zasypejte to křemičitým pískem bílé barvy. Když to zasypete jakýmkoliv jiným pískem ,tak tam brzo vyrazí tráva a jiná zelenina. A určite se bílý dá sehnat. A zkuste se přeptat někde , kde se prodávají sypké stavební hmoty. Třeba v Prostějově je takový prodejní sklad pod astakádou a tam jsem kupoval na dlažbu bílý křemičitý. Kupovat to v pytlech, kdy je to určeno do bazénových filtrů, je kupování zajíce v pytli. I když i tam jsem narazil na bílý. Ale zjistíte to až rozpáráte pytel. S pozdravem Laďa

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.05.11 00:41
Předmět: RE (2x): Zásyp zámkové dlažby - barva písku 

Myslím, že trávě je vcelku jedno, z jak zbarveného písku vyrazí.

A dlažbě je to jedno samozřejmě také. Cílem je, aby písek vyplnil mezery mezi jednotlivými segmenty, aby se navzájem nepohybovaly. Přebytečný písek se smete, povrchovou vrstvičku, která je ve spárách vidět, spláchne první déšť a zbytek dokoná prach a bláto, které se do štěrbin usadí. Za měsíc nikdo nepozná, jaký písek byl použitý, i kdyby byl třeba fialový.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.05.11 05:18
Předmět: RE (3x): Zásyp zámkové dlažby - barva písku 

Dobrý den. Na barvě nezáleží. Záleží na tom, jestli je křemičitý, nebo jiný. A co se týká toho ,jestli to někdo pozná, nebo nepozná, tak barvoslepý to nepozná a nornálně, barevně vidící človek, to vidí i za několik roků. A to je právě dáno tím křemíkem, kde ta zelenina neroste. S pozdravem Laďa

Datum: 07.05.11 10:02
Předmět: RE (4x): Zásyp zámkové dlažby - barva písku 

Všechny písky, které se u nás vyskytují, jsou křemičité, protože jejich hlavní složkou je křemen - SiO2 (přes 95 %, ten zbytek jsou převážně křemičitany - slídy, živce ap.). Jiné typy písků (např. korálové s převahou CaCO3) se u nás nevyskytují. Bílý křemičitý (křemitý) písek se od těch ostatních liší jen tím, že obsahuje pouze zrnka čistého a nijak nezbarveného křemene, takže se hodí např. pro výrobu skla.

Pravý písek (říční nebo kopaný) je tedy inertní materiál, v němž by nic zeleného dlohodobě růst nemělo. Pokud roste, je písek znečištěný hlínou, prachem či jinými nečistotami.

Zásypový písek pro zámkovou dlažbu by měl být především jemný a suchý, aby snadno propadl do spár. Na příměsích, které zbarvují křemitá zrna třeba do žluta, hněda nebo černa, nezáleží.

Datum: 07.05.11 11:43
Předmět: RE (5x): Zásyp zámkové dlažby - barva písku 

Dobrý den. Křemičítý písek je určitě samostatná kategorie a také nákupní cena tohoto písku je úplně někde jinde. Protože mě to až tak moc nezajímá, tak se nubudu dohadovat o nějakých procentech křemene a hranici, kde so to láme. Ale jsou lokality, kdy se vyskytuje křemičitý, čili sklářský písek, který se skládá pouze ze zrn a kamínků z křemene. Obsah ostatních složek je minimální, až zanedbatelný. A o takovém písku - křemičitém písku, zde hovořím. A na velikosti zrn samozřejmě záleží, o tom není pochyb. No a ten růst, či nerůst všelijaké zeleniny v těch spárách, je závislý na množství toho znečištění v tom křemičitém písku. A čím je čistější, tím je jeho odolnost proti růstu vyšší. Nebo ne? S pozdravem Laďa

Datum: 07.05.11 23:48
Předmět: RE (6x): Zásyp zámkové dlažby - barva písku 

Já vím, pod názvem "křemičitý (křemitý, křemenný, bílý, sklářský...) písek" se v nabídce obchodů zpravidla myslí písek co nejčistší, pokud možno bílý, maximálně světle šedý - tedy prakticky čistý křemen a ještě k tomu nezbarvený.

Já jen chtěl tazateli sdělit, že i "barevné" (hnědé, žluté, okrové...) písky, jsou-li čisté (odborně řečeno: nejsou-li tzv. "zahliněné"), jsou pro naše potřeby chemicky inertní. Je to tím, že zbarvení (v drtivé většině jde o oxidy železa) je obsaženo jako zbarvující příměs uvnitř křemenných zrn a navíc mohou být ve směsi přítomna maximálně tak zrnka živců, biotitu, muskovitu a dalších inertních křemičitanů. Pro růst rostlin jde tedy o stejně neúživný substrát, jakým je absolutně čistý křemen.

Mimochodem, viděl jsem hodně zámkových dlažeb, ale nějak si neumím představit, že by u nich měl být problém s vegetací ve spárách. Leda snad někde na trvale podmáčeném místě, kde se ve spárách trvale drží nějaká vlhká bahnitá "hlína". U "normální" dlažby se voda rychle vsákne do podloží, takže případná semena ve spárách buď vůbec nevyklíčí, nebo rostlinky po vyklíčení brzy zajdou. Navíc jsou spáry tak tenké (resp. při správné pokládce by měly být), že v nich stébla běžných trav ani kořeny běžných plevelných bylin prakticky nemají šanci vyrůst do potřebné tloušťky.

...Ale to už to opravdu rozrýpávám do nepodstatných detailů. Prostě jsem chtěl říci, že jsem viděl použití žlutohnědého písku na klasické šedé zámkové dlažbě a nezaznamenal jsem žádný vizuální ani funkční problém.

doplněno 08.05.11 00:04:

P.S.: Právě jsem na webu našel níže přiloženou fotku. To je zřejmě ten vámi zmiňovaný problém s vegetací ve spárách. Podle mého názoru jde především o mizerně provedenou dlažbu (příliš velké spáry, zřejmě odbytá příprava podloží...).
A hlavně: To, z čeho ta zeleň žije, už dávno není pouhý písek, ale plnohodnotná "zemina", která vznikla, když se do spáry z okolí naplavila hlína a další nečistoty.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

RSS poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2014 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.
Poradte.sk - poradňa pre vás | Píše.cz - založte si blog | Rychlehry.cz - nejlepší online hry | ProTebe.cz - pohlednice, básničky, sms | Zkráceno.cz - zkacování odkazů